הקירות סוגרים על הרחוב הצר בעולם

שמה של העיר האלמונית רויטלינגן שבגרמניה יצא למרחוק בגלל הרחוב הצר בעולם שעובר בה. בית ישן שסמוך אליו עלול לקלקל את החגיגה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

העיר רויטלינגן במדינת באדן-וירטמברג שבגרמניה היא לא אטרקציה תיירותית למבקרים שפוקדים את חבל ה"יורה השוואבית". העיר העתיקה שלה אמנם כוללת בניינים נאים, כנסיות יפות, שרידים של חומה עתיקה וסמטאות מרוצפות אבן, אבל כאלה יש לא מעט בגרמניה. גם ההר אחאלם על המצודה העתיקה שבראשו לא מצליח למשוך תיירים רבים למקום. שמה של העיר יצא למרחוק דווקא בזכות רחוב אחד קטן, קטן מאוד למעשה, בשם "שפרוירהוף". ספר השיאים של גינס קבע כי הוא הרחוב הצר ביותר בעולם. רוחבו 31 ס"מ בלבד - כמו מסך מחשב ממוצע.

את הבכורה גנבו הגרמנים מהבריטים: בעיר אקסטר שוכן מאז המאה ה-14 רחוב שבחלקו הצר ביותר מגיע ל-64 ס"מ בלבד. אלא שמאז 2007, כבר שש שנים ברציפות, העיר הגרמנית מחזיקה בגאווה בשיא העולמי.

"השוואבים מפורסמים בצניעות שלהם, כך שזה שיא שוואבי אופייני", אמרה לאחרונה ראש לשכת התיירות העירונית, טניה אולמר, למגזין הגרמני "דר שפיגל". "זו האטרקציה הקטנה ביותר של רויטלינגן - אבל אטרקציה חשובה ביותר", הוסיפה.

בצר לו. רחוב שפרוירהוף שבעיירה רויטלינגן, גרמניהצילום: קתרין גייזר

אין צורך למהר ולשנות את המסלול של טיול הקיץ הקרוב, למי שמתכוון לבלות אותו בגרמניה. אחרי הכל, הרחוב הזה הוא באורך של 3.8 מטרים בלבד. הוא גם לא יפה במיוחד. היחידים שמגלים בו עניין הם תיירים אמריקאים ויפאנים נלהבים, שמצטלמים ליד השלט: "הרחוב הצר בעולם" בגרמנית ובאנגלית המוצב משני צדי הרחוב.

הסיפור שהוליד את השיא העולמי מעניין קצת יותר מהשלט שלו. שריפה אימתנית שפרצה בעיר ב-1726 הובילה לחקיקת תקנות חדשות, שקבעו כי יש להקפיד על מרווחים בין בתי העיר, כדי להקשות בעתיד על התפשטות אש. ב-1820, אחד מפקידי העירייה, שהיה כנראה רזה במיוחד, החליט מסיבות ששמר לעצמו לשדרג את המרווח בין שני הבתים לרחוב.

אלא שכעת, בפתחה של המאה ה-21, הרחוב הישן עלול לאבד את היוקרה האופפת אותו ולשוב להיות מרווח סתמי ומכוער. הקיר של הבית שלמרגלותיו שוכן הרחוב החל לנטות כלפי חוץ, אחרי שמים חלחלו לקורותיו. אם המגמה המדאיגה תימשך, הרחוב יהיה כה צר, עד שבני אדם לא יוכלו לעבור דרכו. בתרחיש הזה - הוא יאבד את מעמדו כרחוב, וגם את שיא גינס שבצידו, "רחוב אינו רחוב אם אי אפשר לעבור בו", הסבירה אולמר.

מה עושים כעת? אם הבית ייהרס, הרווח יהיה רחב מדי והשיא ישוב לאנגליה. אם לא יעשו דבר, המרווח יהיה צר מדי למעבר בני אדם. הפתרון המתבקש הוא לחזק את הבניין, אלא שלא ברור מי ישלם על כך. העירייה והבעלים מטילים את האחריות זה על זה, ובינתיים, הסכנה הופכת מוחשית. מדריך תיירים מקומי הזהיר את "דר שפיגל", כי כבר בשנה הבאה יצטרכו לסגור את הרחוב לתנועה. אם זה יקרה, חובבי הרחובות המוזרים יצטרכו לטייל ליעדים אחרים: הקצר בעולם, למשל, נמצא בסקוטלנד, הארוך ביותר - בקנדה, התלול - בניו זילנד והמפותל - כידוע - בסאן פרנסיסקו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ