סימנים ראשונים להתנתקות רוסית ממשטר אסד

השעיית אספקת מטוסים והכנות אפשריות לקראת פינוי מומחים רוסים המסייעים לסוריה, הם חלק מהרמזים לכך שבמוסקווה מבינים שאסד לא יוכל להמשיך ולהחזיק בשלטון זמן רב

עמוס הראל
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
אבי יששכרוף

האם אחרי שנה וחצי של תמיכה כמעט בלתי מסויגת, רוסיה מתחילה לנתק את עצמה בהדרגה משלטונו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד? סימנים ראשונים שהצטברו בימים האחרונים עשויים להעיד כי התשובה חיובית וכי גם מוסקווה מתחילה להעריך שסיכויי הישרדותו של אסד הולכים ופוחתים.

על רוסיה מופעל, זה זמן, לחץ גובר מצד מדינות ערב להפסיק את הסיוע למשטר בדמשק. רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה, שבעליה - משפחת המלוכה הקטארית - היא התומכת הגדולה בהתערבות צבאית להפלת הנשיא הסורי, תוקפת את מוסקווה בעקביות על עמדתה. בכמה מקרים, בין השאר במצרים ובירדן, כבר הוצתו דגלי רוסיה בהפגנות תמיכה באופוזיציה הסורית, במקום המראה השכיח יותר של שריפת דגלי ארצות הברית וישראל. גם וושינגטון מביעה חוסר שביעות רצון גובר מעמדת רוסיה. שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, אמרה החודש ב"כינוס ידידי סוריה", כי תמיכת רוסיה באסד ראויה לגינוי וכי הרוסים אינם משלמים שום מחיר על תפקידם השלילי.

השבוע הודיעו הרוסים על שיגור ספינות מכמה נמלים לנמל טרטוס בצפון סוריה, שבו הם מחזיקים ברציפים משלהם. על פי אחד הדיווחים, מדובר בלא פחות מ-11 ספינות. בחודש האחרון כבר יצאו כמה ספינות, ובהן נושאת מטוסים רוסית, לטרטוס, אולם מדובר היה במספרים קטנים בהרבה. אחד ההסברים שניתנו למהלך הוא שהספינות יצאו לסוריה כדי להגן על שלומם של אזרחים רוסים השוהים במדינה.

אלפים רבים של מומחים רוסים שוהים בסוריה. חלקם עוסקים בפרויקטים אזרחים שבנתה רוסיה בשביל אסד וחלקם מייעצים לצבא סוריה בהפעלת טכנולוגיה מתקדמת ואמצעי מודיעין רגישים. אולם, באופן חריג ומפתיע, טענה שלשום רשת הטלוויזיה הרוסית בשפה הערבית, "רוסיה היום", המשדרת ממוסקווה, כי "אין יותר מומחים צבאיים רוסים בסוריה". הרשת היא שלוחה רשמית של המשטר הרוסי (רשת מקבילה משדרת באנגלית). ככל הידוע, הטענה עצמה אינה נכונה, אך היא עשויה להעיד על הכנות ראשונות לפינוי המומחים מהמדינה, גם מחשש לשלומם וגם בשל הצורך לצמצם את הקשר עם אסד.

חיילי צבא סוריה החופשית באימון ליד אידליב, השבועצילום: רויטרס

השבוע ביקרה משלחת של האופוזיציה הסורית במוסקווה ונועדה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. כמעט במקביל, הודיעה רוסיה כי החליטה להשעות את אספקת מטוסי האימונים מדגם "יאק-130" לסורים. לפני כמה חודשים נמסר כי המטוסים יסופקו לסוריה כמתוכנן, בנימוק שמדובר במטוסי אימון בלבד, שאינם התקפיים. עם זאת, במדינות המערב ובעולם הערבי טענו כי נאמני אסד יוכלו להתקין על המטוסים הללו אמצעי לחימה ולהשתמש בהם להפצצת שכונות המזוהות עם המורדים. כעת, חזרה בה רוסיה ממימוש העסקה, אף שהודיעה כי תמשיך לספק לאסד נשק הגנתי כמו מערכות טילים נגד מטוסים.

השילוב בין ההתפתחויות הללו, כולן מן הימים האחרונים, עשוי להעיד על שחיקה בתמיכת רוסיה באסד. עם זאת, מוקדם עדיין לקבוע בוודאות כי רוסיה החליטה לנטוש את נשיא סוריה. ניצני הנסיגה הרוסית מצטרפים לשורה ארוכה של אירועים מדאיגים מנקודת מבטו של אסד. בין האירועים הללו - עריקתו והיעלמותו של חבר הילדות שלו, הגנרל מטאפ טלאס (בנו של שר ההגנה לשעבר, מוסטפה טלאס) ופרישת שגריר סוריה בבגדאד, נוואף פארס, שהודיע על הצטרפות לאופוזיציה וביקש מקלט מדיני בקטאר. עם זאת, הקהילה הבינלאומית ממשיכה לגלות הססנות בשאלת ההתערבות הצבאית במצב בסוריה, גם בשל הפילוג החמור בין תנועות האופוזיציה השונות, שאינן מצליחות להציג חזית אחידה נגד אסד.

אתמול נמנו עד שעות אחר הצהריים כ-70 הרוגים בקרבות בין הצבא למורדים ברחבי סוריה. מרבית ההרוגים הם כנראה אזרחים. פצצות מרגמה שוגרו בפרברים באזור דמשק וצבא סוריה ירה שם אש ארטילרית. בתוך כך, מתרבים הדיווחים על מעשי אונס של נשים בידי תומכי המשטר, כעונש על תמיכתן בתנועות האופוזיציה.

שלשום ערך צבא סוריה תרגיל גדול בשיגור טילים ורקטות, המתפרש במערב כמפגן כוח מכוון על רקע האיום הנשקף למשטר. בין השאר, שודרו לראשונה בטלוויזיה הסורית תמונות משיגור של רקטות אם-600. מדובר ברקטות חדישות ומדויקות, שמאות מהן נמצאות כנראה גם בידי חיזבאללה. בצילומים נראו גם ירי של מטחי טילים ושיגור של טילי סקאד לטווח ארוך ושל רקטות בקוטר 302 מילימטרים. אלה הם אמצעים שבמקרה של עימות עם ישראל יכוונו גם לעורף הישראלי, אף שמפגן הכוח שלשום כוון כנראה בעיקר להרתעת הקהילה הבינלאומית ממעורבות צבאית בקרבות בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ