האם הדלק של הילרי קלינטון נגמר?

בשלוש וחצי שנות כהונתה בילתה שרת החוץ של ארה"ב כמעט שנה במטוסים. היא מוערכת על החריצות ועל האנרגיות, אך ביחס להישגים המצב מעט שונה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

ביום שלישי בערב, בקבלת הפנים שערכה לשכת המסחר האמריקאית בהאנוי שבווייטנאם, לא הצליחה שרת החוץ האמריקאית, , לסיים את דבריה בגלל התקף שיעול. "אני מצטערת, דיברתי כל היום", היא אמרה בהתנצלות. לפני אותו אירוע, הספיקה קלינטון לקיים מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה הווייטנאמי ועם שר החוץ שלו, להשתתף באירוע של קרן פולברייט ועם מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית המקומית. אחרי שהיה ברור שהמים שלגמה מהכוס שהחזיקה לא יעצרו את השיעול, נכנעה קלינטון ואמרה בקול שבקושי נשמע: "לעבודה! אנחנו רוצים לשמוע אתכם".

למחרת, חזרה קלינטון אל הקצב הרגיל שלה ובאה לביקור היסטורי בלאוס, מדינה שספגה יותר מ-260 מיליון פצצות מצרר במלחמת וייטנאם. קלינטון ביקרה בתערוכה שמציגה את נזקי המלחמה ושוחחה עם נכה שאיבד את ראייתו וידיו, והפציר בה לסייע בהטלת איסור על הנשק בעולם. "זו אחת הסיבות שבאתי לכאן היום", השיבה קלינטון. "כדי שנוכל לספר לאנשים יותר על העבודה שעלינו לעשות יחד". באותו הערב, כבר היתה קלינטון בפנום פן, בירת קמבודיה. 

בחודש שעבר ציינה קלינטון בלטוויה את המדינה 100 שבה היא מבקרת בתור שרת החוץ. מתוך שלוש שנים וחצי בתפקיד כמעט שנה בילתה בטיסות, יותר מכל שר חוץ אמריקאי אחר. במסע הדילוגים שהיא מנהלת בשבועיים האחרונים לא כל משימה הוכתרה בהצלחה: רוסיה ויתרה על השתתפותה במפגש "ידידות סוריה" בפאריס, סין ביקרה את השבחים שהרעיפה על מודל הדמוקרטיה המונגולי.

קלינטון במקדש בלאוס, השבוע. הכי פופולרית בארה"ב יחד עם מישל אובמהצילום: אי-אף-פי

אך קלינטון לא מביטה לאחור וממשיכה הלאה: בשבוע הבא תבוא שרת החוץ לביקור במצרים. האביב הערבי הכניס היבט חזק של חוסר ודאות ביחסיה של עם כמה מדינות במזרח התיכון, והממשל רוצה להישאר רלוונטי. מיד לאחר מכן תגיע קלינטון לירושלים. היא תביא איתה מנה גדושה של חיוכים, אך גם אחריהם יישאר הסכסוך הישראלי-פלסטיני אחד הכישלונות הצורבים של הממשל האמריקאי בתחום מדיניות החוץ. וזה הרי התחום שעליו חולשת קלינטון. 

כיום חולקת קלינטון את כתר הפוליטיקאית הפופולרית ביותר בארה"ב עם הגברת הראשונה, מישל אובמה. שתיהן זוכות ל-66% תמיכה לפי הסקר של "מריסט". מוסר העבודה ורמת האנרגיות שלה מעוררים הערצה מצד כל מי שפגש אותה, וזו כוללת גם תדהמה קלה לאור העובדה שעם אגו לא קטן, הצליחה קלינטון להשתלב היטב בצוותו של יריב שהביס אותה במרוץ פריימריז ארסי ב-2008.

קלינטון מודעת היטב להשפעה הגוברת של הרשתות החברתיות. דיפלומטים אמריקאים בתקופת כהונתה תודרכו שלא להיות "ראש קטן" ולהסתפק במפגשים רשמיים במשרד החוץ, אלא להרחיב את מעגל המגעים שלהם אל העולם הווירטואלי. אך כשמדובר בשרת החוץ, אין ספק שהמגע הנשי והיותה חסידה של "עוצמת הרכות" הם תכונותיה הבולטות ביותר. קלינטון מקדמת זכויות הנשים ויוזמות חברתיות שונות כגון קידום פרויקט חלוקת "תנורים נקיים" במדינות העולם השלישי. היא גם הצליחה לנטרל מעט את מאבקי השליטה בין משרד ההגנה ומשרד החוץ, שהשפעתו הצטמקה בתקופת בוש.

קלינטון כבר הצהירה שלא תישאר בממשל הבא אם אובמה ינצח. הכרזה זו מעוררת שתי שאלות: מה תעשה הלאה ובעיקר, האם תתמודד לנשיאות ב-2016? ואיזה חותם תשאיר בתור שרת חוץ? "ניו יורק טיימס מגזין" הגדיר באחרונה את קלינטון "כוכבת רוק דיפלומטית", אך כמו במקרה של מי שנשא את תואר כוכב הרוק לפניה, ברק אובמה, גם לה לא חסרים היום מבקרים שטוענים כי בפועל, הישגיה של קלינטון לא היו מזהירים. הכוחות האמריקאיים אמנם יצאו מעיראק ובדרך להשלים את הנסיגה מאפגניסטאן, אך אובמה היה זה שלקח את הקרדיט. מצד שני, היחסים עם פקיסטאן ממשיכים להיות טעונים, הסנקציות על איראן עדיין לא נושאות פרי דיפלומטי ו"אתחול" היחסים עם רוסיה כשל.

הביקורת על קלינטון נמתחת גם מהאגף השמרני הקיצוני. מגיש הרדיו ראש לימבו הכריז לאחרונה שקלינטון לא גורמת לארה"ב להיראות כמעצמה. "היא מזכירת הגנה? מזכירת משהו? מה שבטוח, היא פשוט מזכירה", אמר בהתקף של שוביניזם צרוף, "כולנו זוכרים איך קלינטון עמדה לצד בעלה כשהוא השפיל אותה שוב ושוב".

ביחס לשאלת הבחירות, לקלינטון כמובן אין כל סיבה להכריז בשלב זה אם תסתער שוב על הבית הלבן. בעלה ביל אמר בראיון לפני כמה חודשים כי הוא מאמין לאשתו כשהיא אומרת שהיא לא חושבת שתחזור לפוליטיקה.

ומה הילרי עצמה חושבת? לאחרונה היא הצהירה בראיון עיתונאי על הצורך "לרדת מהמסלול המהיר מאוד" שבו היא נמצאת עכשיו, ולחשוב. אם היא תחליט להתמודד שוב - הסכינים במחנה הרפובליקאי כבר מושחזים, ומתנגדיה יורדים נמוך, מאוד נמוך. "היא תהיה ב-2016 בת 69. אני לא רוצה להישמע אנטי-פמיניסט אבל בימים האלה היא לא נראית טוב", אמר אד קליין, מחבר הספר הביקורתי "האמת לגבי הילרי". "היא סובלת מעודף משקל ונראית מאוד עייפה. אני חושב שהיא תיקח פסק זמן, לחזור לכושר. ואם בריאותה תאפשר, נקבל בעוד ב-2016 שניים: אותה ואת ביל, במחיר אחד".

תגובות