ועד רבני אירופה: "איסור המילה הוא הגרוע מאז השואה"

בכינוס מיוחד שערכו בברלין, הזהירו רבנים מפני אימוץ החלטת בית המשפט בקלן, וקראו ליהודים להמשיך לקיים מילה ללא פחד

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

איסור על מילת ילדים בגרמניה הוא "ההתקפה הגרועה ביותר על החיים היהודים מאז השואה" - כך טוענים ב"וועידת רבני אירופה", ארגון בינלאומי בו חברים 400 רבנים אורתודוכסים. יו"ר הארגון, הרב הראשי של מוסקווה פנחס גולדשמיט, אמר אתמול במסיבת עיתונאים בברלין, כי איסור המילה הוא "איום קיומי על הקהילה בגרמניה". לדבריו, אם תאומץ פסיקת בית המשפט בקלן, שאסר בחודש שעבר על מילה מטעמים דתיים, "אינני רואה עתיד ליהודים בגרמניה".

גולדשמיט הוא חלק מקבוצה של כ-40 רבנים אירופאים, שהתכנסו אתמול בברלין, כדי למחות על החלטת בית המשפט בקלן. חרף הפסיקה, הם קראו ליהודי גרמניה להמשיך לבצע את טקס ברית המילה בילדיהם. "בשבילנו תאריך היעד לשינוי החוק הוא מחר ולא אתמול", אמר. "אנחנו קוראים לקהילה היהודית - תמשיכו לקיים ברית מילה בלי פחד".

גולדשמיט השווה בין הסיכונים שכרוכים במילה והסכנות בסקי. "מדי פעם אני נוסע לסקי עם שבעת ילדי. אולי צריך גם לאסור על סקי, כי ילדים עלולים להיפצע במהלכו? או שאולי המדינה צריכה לבוא אליך הביתה, לפתוח את המקרר ולקבוע מה מותר לך לאכול"?, שאל בציניות. עמיתו, הרב אביחי אפל מדורטמונד הכריז על הקמת איגוד למוהלים בגרמניה. את הקהילה היהודית, בת 120 אלף חברים, משרתים כיום רק שלושה מוהלים.

כינוס ועד רבני אירופה, אמשצילום: רויטרס

השבוע הגיע הנושא גם לפתחה של הכנסת, כאשר ועדת הקליטה והתפוצות דנה בסוגיה, והזמינה גם את שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מיכאליס. מיכאליס ציין השבוע, כי הכרעת בית המשפט בקלן אינה מחייבת בתי משפט אחרים בגרמניה, וכי "מסורות דתיות כגון ברית המילה מוגנות בגרמניה ומשקפות את רבגוניותה הדתית". במכתב ששלח בנושא ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין, כתב השגריר הגרמני כי "הממשלה הגרמנית תנתח את הכרעת הדין של בית המשפט בקפדנות ותבחן בכובד ראש מהן השלכותיה של החלטה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ