חובבי הקומיקס מפחדים מטכנולוגיה

סבלם של אוכלוסיות ילידות, פוליטיקה רדיקלית ופמיניזם עמדו בדיוני באי כנס בינלאומי לקומיקס בארה"ב. אך לא פחות חשוב - האם סופרמן יהודי?

מייקל סייפליי
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עננים כבדים ריחפו מעל הכינוס הבינלאומי לקומיקס "קומיק-קון", שנפתח בסוף השבוע בסן דייגו. בניגוד לכנסים בעבר שררה אווירה קודרת באולמות הוועידה. מדי שנה בארבעת העשורים האחרונים, משתלטים חובבי קומיקס ופנטזיה לבושים בתחפושות של באטמן או חמושים בחרבות אור, על העיר הדרום-מערבית בארה"ב ומחליפים ביניהם פריטי איסוף, צופים בפרומואים לסרטי הוליווד חדשים ואולי אף משוחחים קצת בקלינגונית. אולם מאז שהפנטזיה נהפכה לעסק עתיר מיליונים - שבעה מתוך עשרת שוברי הקופות של השנה היו סרטי מדע בדיוני או קיבלו את השראתם מהקומיקס - ­התפשטה חרדה חדשה בקרב באי הכינוס בנוגע לעתיד עסקי הקומיקס שאותם הם כל כך אוהבים.

בין נושאי הדיון שעלו בפאנלים השנה היו: הקומיקס וסבלם של אוכלוסיות ילידות, סופרות פמיניסטיות והצנזורה, פוליטיקה רדיקלית בקומיקס, וכמובן גם סוגיות כלכליות ובעיות של זכויות יוצרים, שהתעוררו בעקבות העניין העצום של הוליווד בתחום. במילותיו של הג'וקר מהסרט "באטמן לנצח": מה פתאום הרצינות הזאת?

"זה מבהיל", אמרה ליסה ויזקרה, מורה למדעים בחטיבת ביניים בקרוקט קליפורניה, בדברים שנשאה לפני הקהל על המשבר הפדגוגי. דבריה אפיינו את הנימה ששררה במשך היום כולו: הסרטונים ביוטיוב מסיחים את דעתם של התלמידים, שכבר אינם מגיבים לקומיקס כפי שהגיבו בעבר, למרות שבתי הספר מגבירים את השימוש בהם בתוכניות הלימודים.

הבעיה בעיני באי הכינוס היא שאחרי שנים של מאבק למען התייחסות רצינית לקומיקס, ההצלחה הייתה בעוכריהם. התרבות ה"גיקית" כבר הפכה למיינסטרימית, ובינתיים נוצרה אליטה אינטלקטואלית של יוצרי קומיקס, שרואים רק צרות בעולם הפנטזיה.

13 מתוך 13 |
נותרו בחוץ
1 מתוך 13 |
משתתף בקומיקון בסן דייגו
2 מתוך 13 |
ה-Aquabatsצילום: אי-פי

באולם מקביל, ניסה זוג פסיכולוגים לאבחן את הפתולוגיה שממנה סובל באטמן. לבסוף הגיעו למסקנה שבאטמן אינו סובל מפסיכוזה, אך הוא מפגין תסמינים ברורים של דיכאון קליני וכמה וכמה סימנים להפרעות דחק פוסט טראומטיות.

רבים מהפרשנים הרציניים יותר השתתפו בוועידה ה-20 לאמנויות הקומיקס, מפגש של אנשי אקדמיה חובבי פנטזיה, הנערך בשיתוף עם קומיק-קון.

בקצה הנגדי של אולם הוועידה, בסמינר הנושא את השם "בית הספר למשפטים בקומיקס", מייקל לוויץ, עורך הדין המתמחה בזכויות יוצרים, דן בכובד ראש בנושא רציני אחר: הבעיות הכרוכות ב"עבודה להשכיר", מונח משפטי שנהפך לסוגיה מכריעה בקרבות המשפטיים על רבבות מיליונים של דולרים בעניין הבעלות על דמויות כסופרמן וארבעת המופלאים.

כולם האזינו בתשומת לב, אבל נראה שאף אחד לא נהנה. מישהו בקהל נאנח בקול רם כשלוויץ ציין שחדי קרן אינם אמיתיים, בשעה שניסה להסביר סעיף בחוק. ושלשום עלתה עוד סוגיה על הפרק: האם סופרמן יהודי? המחבר לרי טיי טען ששמו הקריפטוני של סופרמן "קל-אל" הוא שם עברי.

במפגש על אמנויות הקומיקס, בנג'מין סונדרס מאוניברסיטת אורגן וצ'רלס הטפילד מאוניברסיטת קליפורניה סטייט, עסקו בעתידם של לימודי גיבורי העל. לפתע החל רעש חזק לעלות מהרצפה והתברר כי החלו ההכנות להקרנת הקדימון לסרט ההמשך "בלתי נשכחים 2", סרט פעולה מלא אלימות, בכיכובם של סילווסטר סטלון וארנולד שוורצנגר. סוף סוף התפזרו העננים הקודרים ונראה שהקהל מתחיל ליהנות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ