אסיר שסובל מפיגור שכלי יוצא להורג בארה"ב

בקשת חנינה מטעם הנידון למוות, וורן היל, הוגשה לוועדה לענייני חנינות במדינת ג'ורג'יה. אם לא תתקבל יעמוד הדבר בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון

אד פילקינגטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אד פילקינגטון, גרדיאן

נידון למוות הלוקה בפיגור שכלי יוצא ככל הנראה להורג בשבוע הבא בג'ורג'יה, זאת למרות פסיקה של בית המשפט העליון שאוסרת להוציא להורג אסירים בעלי פיגור שכלי. בקשת חנינה מטעם הנידון למוות, וורן היל, הוגשה לוועדה לענייני חנינות ושחרור על תנאי של מדינת ג'ורג'יה. בכוחה של הוועדה להמיר את גזר דין המוות למאסר עולם ללא אפשרות של שחרור מוקדם.

אם הוועדה, המונה חמישה חברים, תחליט לדחות את הבקשה, יוצא היל להורג באמצעות זריקה קטלנית ביום רביעי בבוקר. לדברי עורך דינו של היל, בריאן קאמר, אם מרשו יוצא להורג, צפוי "משבר חוקתי". "בית המשפט העליון אסר להוציא להורג אסירים הלוקים בפיגור שכלי, אך ג'ורג'יה עומדת להוציא להורג אדם לקוי בשכלו", אמר.

היל בן ה 52 נידון למוות בגין רצח אסיר אחר, ג'וסף הנדספקייק. בעת שריצה מאסר עולם אחרי שרצח את חברתו, מיירה רייט. בשתי הפעמים שבהם הועמד היל לדין, לא נמסר לחבר המושבעים שמנת המשכל שלו היא 70 בלבד, כי גדל בבית אלים וכי הוא סובל מפיגור שכלי מגיל צעיר. בנובמבר 2002 קבע בית משפט בג'ורג'יה כי היל "לוקה בפיגור שכלי" - מונח המשמש לתיאור לקויות למידה חריפות שעדיין נמצא בשימוש נרחב בחוגים רשמיים בארה"ב.

כמה חודשים קודם לכן פסק בית המשפט העליון בתיק "אטקינס נגד וירג'יניה", כי הוצאה להורג של בעלי פיגור שכלי מפרה את התיקון השמיני לחוקת ארה"ב, האוסר על ענישה אכזרית ויוצאת דופן.

למרות איסור זה, נפל היל במלכודת משפטית שעשויה להוביל למותו ביום רביעי הקרוב. ג'ורג'יה היא עדיין המדינה היחידה בארה"ב שבה מוטלת על אסירים המבקשים שלא להיות מוצאים להורג, חובת ההוכחה מעבר לספק סביר כי הם "לוקים בפיגור שכלי".

ארגונים למען בעלי מוגבלויות מסרו כי בעלי פיגור שכלי במידה קלה יחסית, כמו היל, נמצאים בסיכון רב יותר להפוך לקורבנות של הוצאה להורג לא מוצדקת, משום שבעייתם אינה קלה לאבחון. היל סבל מקשיי למידה קשים כבר בגיל צעיר. מוריו העידו בבית המשפט כי הוא התקשה בקריאה ובכתיבה, וכי היה ילד מופנם מאוד. כמו כן, הוא התקשה להתמודד עם מתח נפשי.

בעת שהכה את הנדספייק למוות, הוא הוחזק במאסר בתא משותף עם אסירים נוספים וסבל הטרדות פיזיות ומיניות מצד שותפיו לתא. "הוא לא הצליח להתמודד עם ההטרדות. המעשה נעשה בלהט הרגע הוא לא התכוון להרוג

את הנדספייק", אמר עורך דינו.

האסיר וורן היל צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ