השלדים בארון של מיט רומני מתעוררים

מיט רומני דורש התנצלות מאובמה, לאחר שעובדת בקמפיין של הנשיא טענה שהמועמד הרפובליקאי שיקר בנוגע להתנהלותו בחברת ההשקעות "ביין קפיטל"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

העימות הראשון בין המועמדים לנשיאות ארצות הברית יתקיים בעוד חודשיים וחצי מהיום, באוניברסיטת דנוור שבקולורדו. ואולם, הנשיא ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי, מיט רומני, אינם ממתינים לאוקטובר בשביל להחליף מהלומות כואבות, ורומני שוב מוצא עצמו נכנס לעמדת מגננה.

שלשום, דרש רומני התנצלות מהנשיא אובמה, על טענת בכירה בקמפיין שלו, סטפני קאטר, שרומני שיקר לגבי זמן פרישתו מניהול חברת ההשקעות "ביין קפיטל".

על פי הדיווח ב"בוסטון גלוב", רומני נשאר בעל המניות העיקרי בחברה שלוש שנים יותר ממה שציין בדו"חות רשמיים. רומני טען להגנתו שהכול היה כשר, ושאובמה ואנשיו מנסים להסיט את תשומת הלב מכך ששיעור האבטלה נשאר 8.2% ומהטיפול הכושל של הנשיא באתגרים הכלכליים במדינה.  

בראיון לחדשות "פוקס", אמר רומני ש"זה מגוחך ולא מכובד" ודרש מאובמה "לרסן את אנשיו, שיצאו מכלל שליטה. אני בטוח שאובמה עוד יתנצל על המתקפות האלה שבאות מהצוות שלו", אמר. אובמה מצדו אמר לתחנת טלוויזיה מקומית בבירה ש"אם מר רומני שואף להיות נשיא, הוא יצטרך בסופו של דבר לענות על השאלות האלה, כי אחד הדברים שמגלים בתפקיד זה שאתה אחראי על מה אתה עושה".

במקביל, הקמפיין של אובמה הפיק תשדיר המתמקד בחברות של רומני באיי ברמודה ואיי קיימן ובחשבון בנק שווייצי ברשותו, כמו גם בהצלחתו ליצור מקומות עבודה - בסין, מקסיקו והודו. "מיט רומני הוא לא הפתרון, הוא הבעיה", מסכם התשדיר.

מבקריו של רומני מהמחנה הרפובליקאי טוענים שעמדה שמאלצת אותך ליצור ספין על גבי ספין אינה בהכרח עמדה טובה להיות בה. זאת במיוחד לאור הפער הגובר בין אובמה לרומני בסקרים - לפי הסקר החדש של מרכז "פיו", אובמה מוביל כעת עם 50% מול 43% של רומני. מצביעים רבים במדינות המתנדנדות עדיין רואים את רומני בתור איש עשיר ומנותק מהעם. האסטרטג הרפובליקאי ג'ון וויבר, למשל, קרא לרומני "להפסיק להתבכיין ולדרוש התנצלות ופשוט לפרסם את דו"חות המס שלו".

ספין נוסף שצץ בימים האחרונים נוצר על בסיס דוא"ל שהוציא הקמפיין של רומני לפיו הוא צפוי להכריז על המועמד לסגנו "מתישהו בטווח שבין היום לבין ועידת המינוי הארצית בטמפה שבאוגוסט". זה הסיט רק באופן חלקי את תשומת הלב מהדיון בדיווחי המס שרומני מסרב לפרסם.

אך העניין עורר ספקולציות על האפשרות שקונדוליזה רייס, שרת החוץ של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, תהפוך לסגנית שלו. רעייתו של רומני אן, אמרה באחד הראיונות האחרונים שהיא תשמח אם אשה תהיה הסגנית של בעלה כשיבחר לנשיא, וגם המושלת לשעבר שרה פיילין, שהיתה מועמדת לתפקיד בבחירות 2008, ציינה ֿשרייס תהיה נהדרת בתפקיד. העובדה שרייס נשבעת שאינה מעוניינת בתפקיד לא עצרה את ההתלהבות: לפי ספר הכללים הבלתי כתוב איך המועמד לתפקיד סגן הנשיא צריך לנהוג, הכלל הראשון הוא להראות שאינך מעוניין. הכלל השני הוא להפגין נוכחות באירועי גיוס תרומות ועצרות הקמפיין של המועמד - ורייס הופיעה בסוף יוני באירוע גיוס תרומות ענק ביוטה. 

אלה שתמכו ברעיון ציינו שרייס מספקת סיפור חיים מעורר השראה המתחרה בזה של אובמה, וגם מביאה ניסיון עשיר במדיניות החוץ. אלה שפסלו על הסף את האפשרות של המינוי הזכירו את הקשיים של רייס להשליט סדר במועצה לביטחון הלאומי, כשהיתה היועצת של ג'ורג' וו.בוש, את כישלונה להביא להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, ואת העובדה שהיא לא מספיק שמרנית. כמעט חודש וחצי לפני הוועידה הארצית של המפלגה הרפובליקאית בפלורידה, ספק אם שם של מועמד רציני היה דולף בקלות כזאת. אך בחמ"ל התקשורתי של רומני שורר חוסר תיאום רציני.

כך למשל, הכשל האחרון נסב סביב ביקורו של רומני בישראל ואירוע גיוס תרומות שיעלה 50 אלף דולר לבן אדם. האירוע מתוכנן להתקיים ב-29 ביולי - תשעה באב. לאור הביקורת על הבחירה בתאריך, אחד מנציגי הקמפיין של רומני פנה לכתבים והסביר שרומני "יהיה בישראל, אך לא יקיים אירוע גיוס תרומות בתשעה באב". מנגד, דוברים אחרים מטעמו טענו שהאירוע לא "זו לא היתה התוכנית המקורית, כי הקמפיין מודע לרגישות התאריך" והוא יתקיים בשעה 21:30 בערב, במוצאי תשעה באב, אחרי סיום הצום ויוגש אוכל כשר.

רומני ומשפחתו, אתמול. אובמה מתחזק בסקריםצילום: אי-פי
מיט רומני ביוסטון, בשבוע שעבר צילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ