מרקל תתערב נגד ביהמ"ש: "גרמניה תאפשר מילה"

לנוכח החשש בקרב יהודים ומוסלמים מפגיעה בחופש הדת והפולחן בגרמניה, הודיע דוברה של הקאנצלרית כי בכוונתה למצוא דרך לעקוף את החלטה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

דוברה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הבטיח לקהילה היהודית ולקהילה המוסלמית בגרמניה בשבוע שעבר, שיהיו חופשיות להמשיך ולבצע ברית מילה לתינוקות וילדים, למרות צו של בית המשפט שעורר דאגה רבה בסוגיית חופש הדת במדינה.

הממשלה הודיעה כי בכוונתה למצוא בדחיפות דרך להתחמק מהאיסור שהטיל ביוני בית המשפט בעיר קלן. "לכל חברי הממשלה ברור לגמרי שאנו רוצים פעילות דתית יהודית ומוסלמית בגרמניה", אמר דוברה של מרקל, סטפן זייברט. "יש לאפשר לערוך טקסי המילה במדינה בלי להסתכן בעונש, כל עוד הדבר מבוצע בצורה אחראית".

רבנים מכל רחבי אירופה באו לברלין בשבוע שעבר להפגין נגד מה שהם רואים בו פגיעה בחופש הדת. פעילותם זכתה לתמיכה של מנהיגים מוסלמים ונוצרים, במפגן לא שכיח של אחדות, וגם בתמיכת פוליטיקאים גרמנים רבים.

הפסיקה ניתנה בעקבות הבאתו של ילד מוסלמי לרופא בגלל דימום לאחר שעבר ברית המילה. בית המשפט בקלן קבע כי המילה גורמת נזק גופני, ואסור לבצעה על ילדים. עם זאת, מבוגרים רשאים לעבור מילה לאחר שהביעו את הסכמתם לכך. "ביהדות לברית מילה בגיל שמונה ימים יש חשיבות עצומה, לכן דחוף מאוד שתוחזר הזכות הזאת", אמר זייברט והוסיף כי משרד הקנצלרית יהיה מעורב במאמצים לפתור את הבעיה. "דרושה החלטה מהירה ואין לדחות זאת. חופש דת הוא זכות חוקית החשובה לנו מאוד".

הפסיקה של בית המשפט בקלן תקפה בעיר ובמחוזות הסמוכים לה, שאוכלוסייתם מונה יותר משני מיליון בני אדם. ראש ועד הרבנים באירופה קרא ליהודים בגרמניה להמשיך לבצע ברית מילה לילדים למרות האיסור. אולם ארגון הרופאים בגרמניה, אף שמתנגד לאיסור מפני שהוא עלול לעודד תופעה של ברית מילה מחתרתית, שעלולה להגביר את סכנת הזיהום, הורה לרופאים, שלא למול ילדים כל עוד לא הוברר המצב החוקי, שכן הם עלולים לעמוד לדין.

פנחס גולשמידט, רבה של מוסקווה, הוא שארגן את משלחת הרבנים. לדבריו, האיסור הוא עוד דוגמה לדעות הקדומות המתגנבות אל חוקים באירופה נגד לא נוצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ