הלידה מחדש של אונית התובלה האמריקאית

ה-USS Ponce, שנבנתה בשנות השישים, כבר עמדה לפרוש לגמלאות. אלא שלנוכח תגבור הכוחות במפרץ, החליטו בצי האמריקאי להעניק לה חיים חדשים

תום שנקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שנקר, ניו יורק טיימס

אונית התובלה האמריקאית "פונס" (USS Ponce) בכלל לא האמינה שהיא כזו. אחת מאוניות התובלה הוותיקות בחיל הים האמריקאי, עברה באחרונה הסבה לאמצעי לוחמה מעודכן. בתחילת החודש היא הגיעה למפרץ הפרסי ועגנה באזור בחריין במסגרת תגבור כוחות צבא ארה"ב במפרץ בתגובה למהלכיה האחרונים של איראן. פונס, שנבנתה בשלהי שנות השישים והושקה בשנת 1970, כבר הייתה קרובה לסוף ימיה, אלא שצי האמריקאי החליטו לתת לה צ'אנס מחודש, הפעם כבסיס קדמי צף למבצעים צבאיים חשובים.

מדובר בדוגמה אופיינית לשיטת הלחימה החדשה של צבא ארה"ב. משימתה הראשונה של פונס תהיה מבצע הגנתי בפרופיל נמוך. היא תשמש ציר מבצעי בפעולות סילוק המוקשים במיצרי הורמוז, כחלק מההכנות לתגובה על איומי איראן, שהודיעה כי שוקלת לסגור את המיצרים בפני הובלה ימית. הפונס תתפקד כבסיס שיגור למסוקים, תחנת שירות ימית שתתדלק ותתחזק את ספינות סילוק המוקשים, ותשמש את צוותי הצוללנים.

על סיפון הספינה הוקמו מבני מגורים שישמשו בסיס נייד לכמה מאות לוחמים. אלה יבצעו גם משימות מיוחדות, כגון חילוץ בני ערובה, סיורים מבצעיים, לוחמה בטרור, פעולות חבלה ותקיפות ישירות. גם אחרי הוספת המבנים יהיה די מקום על פונס למנחת מסוקים ואחסון סירות קטנות ומהירות, המשמשות את כוחות הקומנדו.

פונס תעגון במים בינלאומיים ולמהירות הפעולה של צוותה תהיה חשיבות קריטית בהצלחתם של מבצעים צבאיים. פונס תוכל לשייט קרוב לאזורי עימות ולבצע משימות מסוגים שונים עבור יחידות שונות. בכך יש לה יתרון ברור על פלטפורמות נשק וחימוש שביכולתם לתמוך רק בכוחות צבאיים ספציפיים. איראן, כמובן, רואה את הצבתה של פונס במפרץ הפרסי באופן שונה לחלוטין. מנהיגיה טענו כי מדובר בצעד פרובוקטיבי ובכיר במשמרות המהפכה אף איים שארצו תגיב בהצבת חימוש שיסכן את הספינות האמריקאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ