אונסק"ו תעניק פרס הממומן בידי רודן גינאה המשוונית

נשיא המדינה האפריקאית הזעירה, תיאודורו אוביאנג נגואמה מבאסוגו, מואשם במעילה של מאות מיליוני דולרים מכספי מדינתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות התנגדותן של ארה"ב ומדינות מערביות אחרות, החליט ארגון אונסק"ו להעניק פרס הממומן בידי רודן גיניאה המשוונית, שהואשם במעילה של מאות מיליוני דולרים מכספי מדינתו הזעירה, הענייה ועתירת נפט שבמערב אפריקה. גורמים רשמיים באונסק"ו ודיפלומטים מערביים מסרו בסוף השבוע כי בניגוד להצעה המקורית, הפרס לא יישא את שמו של הרודן, תיאודורו אוביאנג נגואמה מבאסוגו, וייקרא "הפרס הבינלאומי למחקר במדעי החיים של אונסק"ו וגיניאה המשוונית". על פי התוכנית, הפרס יועמק בפעם הראשונה בטקס שבו ישתתף אוביאנג עצמו.

עם זאת, לדברי גורמים רשמיים באונסק"ו עדיין לא ברור אם רודן גינאה המשוונית יגיע בסופו של דבר לטקס שיתקיים בפאריס. זאת בין היתר בגלל בעיות שבהן מסובך בנו, המכהן כסגן הנשיא. בית משפט בצרפת הוציא ביום שישי צו מעצר נגד הבן, תיאודורין נגואמה אוביאנג מנגואה, אחרי שסירב לענות לשאלות שופטים חוקרים בנוגע לחשדות להלבנת כספים ומעילה, בטענה שהוא נהנה מחסינות דיפלומטית.

החקירה בצרפת נגד הנשיא אוביאנג נפתחה ב-2010, במקביל לחקירה דומה נגד נשיא קונגו, דני סאסו-נגואסו, ונשיא גאבון עומר בונגו שמת ב 2009. ארה"ב ומדינות נוספות פועלות מ 2008 למניעת מתן הפרס מטעם אוביאנג באונסק"ו (הסוכנות לחינוך, מדע ותרבות של האו"ם), ואולם במארס השנה הצביעו 58 חברות הנהלת הארגון בעד חלוקת הפרס.

נשיא גינאה המשוונית תיאודורו אוביאנג נגואמה מבאסוגוצילום: בלומברג

מנכ"לית אונסק"ו, אירינה בוקובה, התנגדה אף היא לפרס, אבל נאלצה למלא אחר ההחלטה. במכתב שנשלח בשמה ליו"ר גוף המייצג דיפלומטים ממערב-אירופה וצפון אמריקה, נאמר בין היתר שהיא "מחויבת ליישם את החלטות ההנהלה". גוף זה קבל בפניה על מתן הפרס וטען שהוא פוגע בשמו הטוב של אונסק"ו ושהנהלתו התעלמה מהמלצת היועץ המשפטי של הארגון.

אוביאנג, שעלה ב 1979 לשלטון בהפיכה צבאית, העביר לאונסק"ו שלושה מיליון דולר במשך חמש שנים. מחצית הסכום אמורה להגיע לידי מקבלי הפרס, והמחצית האחרת למימון עלויות מיון המתמודדים, כולם חוקרים בעלי שם. מדי שנה יוקצו לזוכים שלושה פרסים בסך 100 אלף דולר, שיקבלו גם תעודה הוקרה ופסלון מעשה ידיו של האמן מגיניאה המשוונית, לאנדרו מבומיו נסואה, שכיהן בעבר כשר בממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ