הסלמה בסכסוך על קבוצת איים במזרח הרחוק |

יפאן החזירה את שגרירה מסין

בבייג'ין זועמים על כוונותיה של טוקיו לרכוש קבוצת איים לא מיושבת בים סין המזרחי ובעקבות כך שלחו לאזור שלוש ספינות סיור

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

ממשלת יפאן החזירה הבוקר (ראשון) את שגרירה בסין, בתגובה לסכסוך הטריטוריאלי בין שתי המדינות על קבוצת איים קטנה בים סין המזרחי. הסכסוך התחדש לאחרונה בעקבות דיווחים לפיהם ממשלת יפאן מתכוונת לרכוש את האיים וכך להלאימם. האיים הלא מיושבים ממוקמים בין אוקינאווה לטייוואן. הם מוכרים בשם סנקאקו ביפאנית ודיאיו בסינית.

את עיקר הזעם הסיני עוררו דבריו של ראש ממשלת יפאן, יושיהיקו נודה, שטען לזכותה של ארצו על קבוצת האיים. בעקבות הדברים, שלחה בייג'ין שלוש ספינות סיור לאזור האיים ועל רקע זה הגיבה טוקיו בהחזרת השגריר באופן זמני. גורמים יפאנים אמרו כי השגריר הוחזר "לדיונים בדבר מניעת הידרדרות סכסוך האיים וגרימת נזקים למערכת היחסים בין שתי המעצמות האסיאתיות". במקביל, הגיש שר החוץ היפאני, קויצ'ירו גמבה, תלונה רשמית על חדירת הספינות לעמיתו הסיני במהלך ועידה בינלאומית בקמבודיה, ואילו שגריר סין בטוקיו זומן לשיחת נזיפה. 

האיים נמצאים כיום בבעלותם של שלושה אזרחים יפאנים. אלא שלטענת סין, יפאן ניצלה ניצחון שנחלה במלחמה שהתנהלה בין שתי המדינות בסוף המאה ה 19, כדי להשתלט עליהם. יצוין כי האיים ממוקמים במים עשירים בדגה וככל הנראה במאגרי נפט וגז תת ימיים. הדיונים המתנהלים זה תקופה ארוכה בניסיון ליצור "כללי התנהגות" שישמרו על נתיבי התעבורה בים סין המזרחי – העלו חרס.

זו הפעם השלישית בשנים האחרונות שבין יפאן ובין סין נוצרים חיכוכים על הריבונות באיים המאיימים על היציבות הביטחונית במזרח הרחוק. ב-2010 התרחש העימות החריף ביותר לאחר שכוחות השיטור הימי של יפאן עצרו קברניט, שספינת הדיג שלו התנגשה בשתי ספינות סיור יפאניות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ