הסוכנות למזון ותרופות בארה"ב ריגלה אחר מדענים שעבדו למענה

ה-FDA עקבה אחר אלפי מסרי דוא"ל שחוקרים שעבדו בשבילה שלחו באופן פרטי לחברי קונגרס, עורכי דין ואפילו לנשיא ברק אובמה

אריק ליכטבלאו וסקוט שיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק ליכטבלאו וסקוט שיין, ניו יורק טיימס

בפעולת ריגול מקיפה של הסוכנות למזון ותרופות של ארה"ב (FDA) אחר כמה מהמדענים והחוקרים שלה, היא התחקתה אחר אלפי מסרי דוא"ל שחוקרים כעוסים שלחו באופן פרטי לחברי קונגרס, עורכי דין, עיתונאים, ואפילו לנשיא ברק אובמה.

החקירה, שהחלה כבדיקה ממוקדת בחשד להדלפת מידע סודי של הסוכנות בידי חמישה מעובדיה, הפכה במחצית שנת 2010 למסע כולל נגד הביקורת שנמתחה על הליכי בדיקתן של סוגיות רפואיות, כפי שעולה מ‑80 אלף דפי המחשב שנאספו בחקירה.

מבצע המעקב התמקד ב‑21 עובדים, גורמים בקונגרס, חוקרי רפואה חיצוניים ועיתונאים, שפעלו לכאורה יחד כדי להדליף מידע שלילי ו"מכפיש" על הסוכנות. גורמים ב-FDA סנגרו על היוזמה ואמרו שהמעקב הצטמצם בחמישה מדענים שהיו חשודים בהדלפת מידע סודי על לרמת בטיחותם ועיצובם של כמה מתקנים רפואיים.

כדורים לטיפול בסכרתצילום: בלומברג

היוזמה החריגה, החלה בעקבות עימות מר וממושך בין החוקרים לממונים עליהם בסוכנות, על טענות החוקרים, לפיהן הליכי בדיקה פגומים הביאו לאישור הכנסתן לשימוש של מכונות לבדיקות ממוגרפיה וקולונוסקופיה שחושפות את המטופלים לרמות קרינה מסוכנות.

במסמך רשמי של ועדה הבודקת תלונות של עובדי ממשל שהתפרסה במאי האחרון, נכתב כי הטיעונים הרפואיים שהעלו המדענים והחוקרים מה-FDA "הצדיקו חקירה ממשלתית מלאה כדי למנוע נזק משמעותי וגם נקודתי לבריאות הציבור".

המסמכיםף שנחשפו בפעולת המעקב, הועלו באתר ציבורי ככל הנראה בטעות, בידי חברה פרטית המועסקת בידי ה‑FDA. בשנה שעברה גילו החוקרים שהסוכנות פרצה לעשרות מסרי דוא"ל ולתיקיות האישיות במחשבים של העובדים.

הם הגישו תביעה משפטית בנושא בספטמבר, לאחר שארבעה חוקרים פוטרו; הפרשה נחשפה בראשונה בוושינגטון פוסט בחודש ינואר, ואולם עד כה לא היה ידוע על היקף המעקב, שלל היעדים בוושינגטון והיקף המידע שהופק.

"פסול לחלוטין שה-FDA מרגל אחר עובדים הפונים לחברי קונגרס כדי לחשוף בפניהם חריגות, או מעשים בלתי הולמים בגופים ממשלתיים", אמר כריס ואן הולן, חבר בית נבחרים דמוקרטי ממרילנד, שהיה מס' 14 ברשימת הנחקרים של ה-FDA.

אף שיוזמת הריגול נועדה להגן על סודות, ייתכן שגרמה דווקא את ההפך. המידע שהעלתה החברה הקבלנית לרשת, כולל מאות מסמכים של מידע סווג.

"לא האמנתי למראה עיני", אמר אחד החוקרים שעלה על האתר במקרה. "אמרתי לעצמי, אלוהים אדירים, הכול חשוף שם, זה פשוט מקומם", הוסיף החוקר שביקש לשמור על עילום שם. סוכנויות לביטחון לאומי עוקבות אמנם באחרונה אחר עובדיהן ביתר שאת, אבל טקטיקות כאלה נחשבות לחריגות בגופים פנימיים שאינם עוסקים במידע בטחוני מסווג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ