לבן זה בריא |

צרפת יוצאת נגד המראה השזוף

בסנאט הצרפתי מציעים להוציא אל מחוץ לחוק את מיטות השיזוף הפופולריות במדינה, שגורמות לפי ההערכות למותם מסרטן העור של עשרות בשנה

דן אבן וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן וסוכנויות הידיעות

ועדת בדיקה של הסנאט הצרפתי הצליחה לעורר מהומה במדינה הידועה בין היתר באהבת אזרחיה למראה השזוף. "על מנת למנוע סקנדל תברואתי בעתיד", המליצו חבריה להוציא אל מחוץ לחוק את מיטות השיזוף החביבות כל כך על הקהל המקומי אך אחראיות לעשרות מקרי מוות בשנה.

על פי הדו"ח שהוגש בשבוע שעבר, בצרפת פועלים לא פחות מ-18,000 תאי שיזוף, ו-16% מהאוכלוסייה מצהירים שהם פוקדים אותם באופן קבוע. למרות, ואולי בגלל היקף התופעה, הנבחרים לא בחלו באמצעים והמליצו "לאסור את השיזוף בקרינת UV לכל מטרה שאינה רפואית" (עבור חולי פסוריאזיס, למשל). ברנרד קאזו, חבר הוועדה מטעם המפלגה הסוציאליסטית, ניפץ במסיבת עיתונאים כמה מיתוסים מקובלים בנוגע לתפקידן של קרני ה-UVA שמקורן אינו טבעי: "הן לא מכינות את העור לשיזוף טבעי, הן לא מעודדות ייצור של ויטמין D והן מגדילות משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן העור", אמר קאזו. לפי הנתונים שפורסמו, בצרפת מתים מדי שנה 1,600 אנשים מסרטן העור. האשמה ב-19 עד 76 ממקרי המוות האלו מיוחסת למכוני השיזוף.

זוהי הפעם הראשונה שהסנאט הצרפתי נדרש לשאלת מכוני השיזוף, אך לא מדובר בתקדים עולמי. החלטה דומה התקבלה כבר בברזיל ובניו סאות' ווילס, אחת ממדינות אוסטרליה. "הקשר בין עור שזוף לבין בריאות טובה לכאורה מוטמע בדעתם של האזרחים", הוסבר בהמלצות הוועדה שאף מתחה ביקורת על שיטות שיווק המקדמות את החשיפה לקרני UVA בטענה שהן מזיקות פחות מקרני UVB, "זאת על אף שהוכח כבר שהן מזיקות לא פחות", נכתב.

מדי קיץ מציפים את רחובות הערים ואת דפי המגזינים בצרפת אין ספור פרסומות לקרמים, תרסיסים ואפילו כמוסות שישוו לעור "מראה בריא", כמו אחרי שלושה שבועות על החוף. הרומן בין האוכלוסייה לבין העור השזוף תורגם כבר בשנות ה-70 לסדרת סרטי הקומדיה "לה ברונזה" (השזופים), שהיו שוברי קופות בקולנוע והפכו מאז לקלאסיקות.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ זה קרוב לעשור להגביל את פעילותם של מכוני שיזוף בעקבות מחקרים המצביעים על סיכון לסרטן העור כתוצאה מהחשיפה לקרינה הנפלטת במהלך השיזוף. בישראל, עוד בדצמבר 2005 נידונה בהנהלת משרד הבריאות הכוונה להוציא מחוץ לחוק את פעילותם של מכוני השיזוף, כתוצאה מהסיכון המוגבר לסרטן העור, או להגביל את פעילותם, אך הנושא לא קודם. עם זאת, בימים אלה פועלים במשרד להידוק הפיקוח על מכוני השיזוף, ותקנות שהועברו לאחרונה למשרד המשפטים על ידי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד, הפרופ' איתמר גרוטו, מגבילות את גיל הכניסה למכוני שיזוף ל-18. המגבלות גם מכניסות לראשונה פיקוח על המכשירים המשמשים במכוני שיזוף, מחייבות שימוש במגן עיניים בעת השיזוף ומורות על פרסום אזהרה מפני סכנת החשיפה לקרינה במכונים. ההנחיות יוגשו לאישור הכנסת, כעדכון לחוק רישוי עסקים.

לדברי מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, "איננו ממליצים על השיזוף במכוני שיזוף, ואנו מתריעים מפני סכנה משמעותית הטמונה בהם. מי שרגיש לשמש יינזק במכונים הללו, כמו הנזק שייגרם לו אם ישתזף בים, לכן אין צורך להסתכן. הסכנה משמעותית בעיקר כל עוד אין בקרה על סוג המכשור שנעשה בו שימוש במכונים ועל רמת ההגנה הניתנת מפני קרינה מסוכנת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ