זעזוע בהנהגה |

מפקד הצבא בצפון קוריאה עזב את תפקידו

התקשורת במדינה מדווחת כי רי יונג-הו בן ה-69 פרש בשל מחלה, אולם לפי ההערכות, הסיבה היא רצונו של קים ג'ונג און להציב את איש אמונו בתפקיד

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הקצין הבכיר ביותר בצבא צפון קוריאה, ומי שהיה שחנך את השליט הצעיר קים ג'ונג און פרש מכל תפקידיו בשל מחלה, כך דיווחה היום התקשורת הרשמית במדינה. ואולם, רי יונג-הו נראה בריא למדי בהופעותיו האחרונות, ועובדה זו עוררה השערות בקרב פרשנים, שלפיהן קים החליט להדיחו בנסיון להטביע את חותמו במשטר שירש מאביו, קים ג'ונג-איל, לפני שבעה חודשים.

ההחלטה על פרישתו של הקצין הבכיר בן ה 69 התקבלה בכינוס מפלגת הפועלים שהתקיימה אתמול (ראשון). עד כה לא ברור מי ימלא את מקומו, ולא נמסר מה יעלה בגורלו. הפרשן והמומחה לענייני צפון קוריאה דניאל פינקסטון הביע ספיקות לגבי טיעון המחלה. לדבריו, רי זכה בקידום משמעותי בכינוס המפלגה בספטמבר 2010, אולם לא קודם באפריל, עובדה שעוררה השערות לגבי עתידו.

"נראה שלא מדובר בענייני בריאות, אלא בטיהור", אמר פינקסטון, שציין כי מדובר במסר שהועבר לכל מי שינסה לקרוא תיגר על קים ג'ונג-און, על אף שרי מעולם לא עשה זאת.

רי היה תת-מרשל וראש המטה הכללי בצבא העם הצפון קוריאני, תפקיד שהעמיד אותו בצמרת הצבא, מיד לאחר קים ג'ונג-און המשמש במפקד העליון. בשנים האחרונות קודם גם בזירה הפוליטית. הוא עמד לצד קים בהלוויית אביו, וליווה אותו בביקורו הראשון ביחידות הצבא, במטרה להפגין את המשכיות השלטון ואת תמיכת הצבא.

קים ג'ונג-איל שלט על פי מדיניות "הצבא קודם לכל", וכוחותיה המזוינים של צפון קוריאה הפכו למוסד רב עוצמה במדינה. רי מילא תפקידים בשלושה מוקדים חיוניים - צבא העם הקוריאני, הוועדה הצבאית המרכזית של מפלגת הפועלים שבשלטון ונשיא הפוליטבירו
רב ההשפעה.

אונג היון-איק, פרשן במכון סג'ונג שבסיאול, אמר כי פרישתו של רי אינה קשורה למצבו הבריאותי. לדעתו, מדובר בנסיון של קים להציב איש אמון בצמרת הממשל. הוא הוסיף כי להערכתו, בכירים נוספים יפוטרו בשבועות הקרובים.

לצפון קוריאה אחד הצבאות הגדולים בעולם, בו משרתים יותר ממיליון איש (באומה המונה 24 מיליון). חצי האי הקוריאני נתון במצב מלחמה ומחולק בין הצפון לדרום מאז נחתם הסכם הפסקת האש ב 1953, לאחר שלוש שנות מלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ