קרבות עזים בדמשק; סוריה ומרוקו מגרשות השגרירים

העימותים הקשים ביותר בבירה הסורית מאז תחילת המרד באסד. מרוקו מגרשת את השגריר הסורי שבתגובה מגרשת את השגריר המרוקאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אנשי אופוזיציה בסוריה דיווחו הלילה (שני) והבוקר על קרבות עזים ברחבי הבירה דמשק, בעיקר בשכונות הצפוניות והדרומיות של העיר. היום נודע גם כי מרוקו החליטה לגרש את השגריר הסורי מבירתה על רקע הדיכוי האלים של המרד במדינה. שעות ספורות לאחר מכן סוריה הודיעה לשגריר המרוקאי כי גם הוא אינו רצוי בדמשק.

מוקדם יותר היום, אחד ממפקדי המורדים, סמיר שאמי, סיפר לכתב רויטרס כי עשן נראה מיתמר ממקומות שונים ברחבי העיר וכי הצבא מפציץ במרכז השכונות כדי לפגוע במורדים המתבצרים, שחלקם תוקף מחסומים ועמדות של הצבא הסדיר.

לפי דיווחים, אלה הקרבות העזים ביותר מאז החלו האירועים בסוריה מזה 16 חודשים. לפי עדויות של תושבים, הקרבות מתנהלים באזורים שהם בעיקר שכונות עוני שמסביבם שטחים פתוחים בקצה עיר הבירה, דבר המאפשר חדירה של חמושים, בעיקר מצבא המורדים.

לדברי העדים מאז תחילת ההתקוממות בסוריה בדמשק, ובעיקר בפרברים, היו קרבות אולם אירועי הלילה הם האלימים ביותר. עוד לפני הלחימה בדמשק הכריז ארגון הצלב האדום הבינלאומי כי בסוריה מתרחשת מלחמת אזרחים באופן רשמי ולכן כל הצדדים מחויבים לחוקי הלחימה לפי אמנת ז'נבה.

מרוקו הודיעה היום על החלטתה לגרש את השגריר הסורי מרבאט באופן מיידי. המדינה הכריזה עליו "אישיות בלתי רצויה". מהשגרירות הסורית לא נמסרה תגובה; מוקדם יותר היום הכחישו מקורות בשגרירות שמועות אחרות, שלפיהן השגריר ערק ואינו מייצג עוד את משטר אסד.

צילום: GoogleEarth

במועצה הלאומית הסורית אמרו שתדירות העריקה מהצבא גוברת ושבמהלך הימים האחרונים, יותר ויותר קצינים ואנשי מודיעין הודיעו על עריקתם והצטרפותם לשורות האופוזיציה. חבר המועצה הלאומית הסורית, אדיב שישקלי, אמר בראיון לעיתון "א-שרק אל אווסט" כי באחרונה המורדים עדים לשיתוף פעולה מבפנים, מצד קצינים ואנשי ביטחון. לדבריו, באחרונה מתקיימים מגעים עם שגרירים ואנשי הסגל הדיפלומאטי ברחבי העולם כדי להודיע על עריקה. לדבריו כל מי שערק דיווח על עריקים רבים שטרם הצהירו את צעדיהם וממתינים לעיתוי הנכון על מנת לעשות זאת.

בהקשר זה דיווח העיתון, כי שגריר סוריה בבלרוס, פארוק טאה, הודיע על עריקתו. על פי הדיווח לפני שישה חודשים קיבל טאה הודעה על סיום תפקדיו כשגריר והתבקש לחזור לדמשק ולהשתלב במשרד החוץ הסורי אולם הוא סירב לעשות זאת והודיע על עריקתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ