הולנד דורשת עונש לחזאים מטעים

מחוקקים הולנדים מאשימים את החזאים בפגיעה קשה בענף התיירות; החזאים בתגובה: התקשורת אשמה

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין

פאריס גשומה, ניו יורק בוערת מחום אחרי חורף שכמעט לא היה: חריגותו של מזג האוויר מגבירה את החשש מהתחממות גלובלית, ולצד זה גם מערערת את יחסי האמון העדינים בין החברה לחזאיה. ממשלה מקומית בהוק ואן הולנד שבדרומה של הולנד דורשת לקבוע עונש בחוק לחזאים שתחזיותיהם שגויות, בטענה שהם פוגעים אנושות בתעשיית התיירות.

"למרות כלי חיזוי מתקדמים מבעבר, החזאים עדיין טועים לעתים קרובות", צוטט בטלגרף פיטר ואן וטקסם, מלונאי זעיר בהוק ואן הולנד. "יש לקנוס אותם על בסיס הפצת מידע שגוי". רק לפני כמה ימים תעשייני תיירות ברצועת החוף של בלגיה תבעו סוכנות מטאורולוגית מסחרית כי חזתה גשם ביולי ובחצי מחודש אוגוסט. לדבריהם התחזית הביאה לגל ביטולים שעלה מאות מיליונים לתעשייה, שמייצרת 2.2 מיליארד יורו בשנה. לפני כחצי שנה דן הפרלמנט הדרום אפריקאי בהשתת עונש קנס ומאסר על חזאים סוררים,

אבל בתגובה להאשמות, לשכת מזג האוויר המסחרית בהולנד, KNMZ, גלגלה את האשמה על כלי התקשורת. "תחנות רדיו, טלוויזיה ועיתונים משתמשים במידע הגולמי שאנו מספקים להם, אבל אופן הצגת התחזית תלוי בהם", אמר דובר הלשכה ל"דה טלגראף" ההולנדי.

גם זו חזאות: שירה קבוצתית של שיר הילדים "גשם גשם לך!", אתמול בלונדון. לפי האגדה מזג האוויר של ה-15 ביולי, יום הקדוש סווית'ין, ייוותר ללא שינוי למשך 40 יוםצילום: אי-אף-פי

מחקר שהופיע באתר פריקונומיקס אכן מצביע על אחריותם של גופי תקשורת לאיכות התחזית. המחקר שנערך ב-2007 במשך שבעה חודשים (אפריל עד נובמבר) בתחנות טלוויזיה בקנזאס סיטי בארה"ב העלה שבעוד התחזיות ליום מראש לרוב מדויקות, רמת הדיוק יורדת דרמטית ככל שעוברים הימים. חזאים ומנהלי תחנות הודו ש"אין לנו מושג מה עומד לקרות מעבר לשלושה ימים הקרובים", ש"בגיוס מטאורולוגים לתחנת טלוייזיה אין הערכה של מידת הדיוק. לפרזנטציה יש קדימות", וגם ש"לצופים איכפת רק מהיום הבא. דיוק זה לא ביג דיל בשבילם".

אבל שאלת תפקודם של שירותי חיזוי מסובכת מכדי להפנות אשמה. בספטמבר 2010, לאור תלונות רבות על ה"מט אופיס" - השירות המטאורולוגי הבריטי - פתח בי.בי.סי ב"מבחן מזג האוויר" כדי לענות על השאלה: על מי אפשר לסמוך? "ידיעת התחזית חשובה לא רק בשביל לשמור על התסרוקת החדשה מפני רטיבות", כתב. התשובה המיידית של רוג'ר הרבין, אנליסט של הבי.בי.סי, היתה שאין לזה תשובה: בשום מקום אין מידע השוואתי על ביצועים של שירותים מטאורולוגיים". אבל בפברואר השנה - לאור התנגדות עזה של שירותים מטאורולוגיים בבריטניה, שסירבו ברובם לקחת חלק במבחן וחלקם האשימו את הרבין בהטייה בשל קשריו עם ארגונים ירוקים - הודיעה הרשת שהיא פותחת מחדש את הדיון במתודולוגיה של המבחן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ