עשרות חסידי אומות עולם פולנים זכו להוקרה בכנס בוורשה

אחרי עשרות שנים שבהן שמרו על שתיקה, בין אם בשל ענווה ובין אם בשל חשש מאנטישמיות, התכנסו המצילים הפולנים לאירוע מרגש

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

במשך עשרות שנים איש לא ממש דיבר עליהם: אלפי פולנים, קתולים ברובם, שסיכנו את חייהם במלחמת העולם השנייה כדי להציל לא רק את חבריהם ושכניהם היהודים, אלא גם יהודים שכלל לא הכירו. מי שהעזו ונתפסו בידי הנאצים הוצאו מיד להורג, לעתים עם כל בני משפחותיהם.

בעידן הקומוניזם השתררה דממה. הניצולים היהודים שלחו להם מכתבים ומתנות כהכרת תודה, אבל מדינתם התעלמה מהם. ברוב המקרים המצילים עצמם מילאו פיהם מים מתוך ענווה, בושה או חשש מפני אנטישמיות. לפעמים גם חששו שהמתנות שנשלחו אליהם בתקופה של מחסור כלכלי יעוררו את קנאת שכניהם.

אבל כעת העידן הזה מסתיים סופית - באירוע מרגש, שבו נכחו עשרות חסידי אומות העולם, שהתקיים ביום ראשון בוורשה ומלמד עד כמה פולין השתנתה ב-23 השנים שחלפו מאז קריסת הקומוניזם. באי הכינוס התקבלו כגיבורים בארוחת ערב חגיגית במלון פאר, שם נציגים יהודים היללו אותם בזה אחר זה והעלו על נס את גבורתם.

עשרות חסידי אומות העולם בכנס שהתקיים בוורשה, אתמולצילום: אי–פי

"עשינו את מה שהיה עלינו לעשות", סיפרה הלינה ששקוויץ' בת ה-89 ואליה הצטרפה אווה ליגיה זדנוביץ' בת ה-85, שהיא ובני משפחתה הסתירו בביתם נערה יהודיה בשנות המלחמה. "לא היתה בזה כל גבורה. זה לא נחשב לדבר שיש להתגאות בו".

האירוע אמנם אורגן על ידי הקרן היהודית לחסידי אומות העולם, אך בימים אלה המצילים מתקופת השואה אינם זוכים להוקרה רק מצד היהודים. על רקע ההערכה הגוברת לקהילה היהודית הענפה שחיה בפולין במשך מאות שנים עד מלחמת העולם השנייה, החלה גם ממשלת פולין לקיים אירועים המעלים על נס את גבורתם של חסידי אומות העולם. ברור שבכך מנסה פולין גם להילחם בדימויה כמדינה אנטישמית - תווית המצערת פולנים רבים, שבה יש מידה של אמת אך מאחוריה מסתתרת גם מציאות מורכבת.

חסידת אומות עולם אווה ליגיה זדנוביץ'. הסתירה בביתה נערה יהודיהצילום: אי–פי

מחד, יהודים רבים זוכרים עדיין את האנטישמיות שהיתה מנת חלקם בפולין. אבל מאידך, מספר הפולנים שהצילו יהודים בשואה הוא הגדול ביותר. "עד היום הכיר מוסד יד ושם ב-6,350 פולנים לא יהודים כחסידי אומות העולם, יותר מאשר בכל מדינה אחרת", אומר שגריר ישראל בוורשה צבי רב-נר. שנייה בדירוג נמצאת הולנד עם 5,204 מצילים ואחריה צרפת עם 3,513.

רב-נר מספר כי ראה במשך השנים איך הסתייגותם של המצילים הפולנים מפני חשיפת מעשיהם בפומבי הולכת וקטנה. "במקרים מעטים הם עדיין מעדיפים טקס צנוע בשגרירות ישראל על פני אירוע פומבי בקהילותיהם", הוא אומר, "אך התופעה נעשית נדירה יותר ויותר. רובם גאים עכשיו בחשיפה הפומבית וזה שינוי גדול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ