נשיא תוניסיה המודח מוכן להחזיר לארצו נכסים בשווייץ

איש אינו יודע כמה כספים ונכסים באמת מצאו את דרכם לידיו של זין אל-עבדין בן עלי. הנשיא המודח נמלט מארצו עם פרוץ האביב הערבי וחי כיום בסעודיה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא תוניסיה לשעבר, זין אל-עבדין בן עלי, הודיע באמצעות עורך דינו כי הוא מוכן להעביר לארצו נכסים הנמצאים בשווייץ וערכם נאמד בעשרות עד מאות מיליוני דולרים. בן עלי הודח מתפקידו כמה שבועות לאחר פרוץ ההתקוממות העממית בתוניסיה, אשר היתה המדינה הראשונה בה פרצו מהומות אלימות והעניקה השראה לאביב הערבי במזרח התיכון כולו.

בן עלי ומשפחתו נמלטו לסעודיה ב-14 בינואר 2011 ומאז מנסה הממשל התוניסאי לגבות כספים ולהשתלט על נכסים ציבוריים שמצאו את דרכם לבעלותו. פרקליטו הלבנוני של בן עלי, עו"ד אכרם אזורי, מסר הערב (שני) במכתב שהעביר למשרד החוץ השווייצי כי מרשו מעוניין לוותר על נכסיו במדינה לאלתר וללא צורך בהליך משפטי. אזורי לא פירט באילו נכסים מדובר.

לאורך 23 שנות שלטונו צברו בן עלי, רעייתו לילה טרבלסי ומשפחתו המורחבת נכסים וכסף מזומן רב שמקורם ככל הנראה בכספי הציבור התוניסאי. רבים מהכספים הוחבאו בחשבונות בבנקים זרים ואילו נכסי הנדל"ן נרשמו על בעלים אחרים. חייה הראוותניים של טרבלסי, ספרית במקצועה, משכו במיוחד את זעם בתוניסיה, שעד להימלטותו של בון עלי סבלה ממשבר כלכלי חמור ומאבטלה גבוהה.

מנהיגי תוניסיה מצאו את עצמם בשנה האחרונה תחת לחץ ציבורי כבד לעשות הכול כדי להחזיר את הנכסים והכספים ולהאיץ את ההליכים המשפטיים המתנהלים נגד מקורביו של בן עלי. שר המשפטים התוניסאי אמר לפני כחודשיים כי ארצו שמה לה למטרה להשתלט ראשית על נכסי בן עלי בלבנון ובשווייץ.

לבנון הודיעה בעבר כי בכוונתה להחזיר לתוניסיה נכסים בשווי 45 מיליון דולר הנמצאים בבעלותה של לילה טרבלסי. שווייץ הודיעה לפני כשנה כי הקפיאה חשבונות בנק של בן עלי ובהם כ-60 מיליון פרנקים שוויצים (63 מיליון דולר). בחודש אוקטובר קיבלה שווייץ את בקשתה של תוניסיה לסיוע משפטי באיתור הכספים.

במאי אשתקד גזר בית משפט בתוניסיה 35 שנות מאסר על הבן עלי ועל טרבלסי. השניים הורשעו בהיעדרם בגניבה ובהחזקה בלתי חוקית בכסף מזומן ובתכשיטים. בפסק הדין נכתב כי על השניים לשלם קנסות בסך 91 מיליון דינר (56.6 מיליון דולר) וכי הם יועמדו לדין גם בעבירות של החזקת סמים וכלי נשק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ