רומניה: כאב הראש של אירופה

האיחוד מודאג מהתנהלותה של בוקרשט. מאבקו של רה"מ להדחת הנשיא והריסת מוסדות במדינה מערערים את יסודותיה של הדמוקרטיה הצעירה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

מאז זכה בבחירות לנשיאות ב‑2004, על סמך מצע נגד השחיתות, אכזב נשיא רומניה טריאן בססקו את תומכיו. הופעותיו בציבור הפכפכות ולעתים הוא מתבטא בפומבי בשפה גסה. מפלגתו, "הברית למען צדק והאמת" בעלת העמדות הליברליות, אינה נקייה יותר מהמפלגות האחרות. בעידן הקומוניסטי ברומניה נהנה בססקו מזכויות יתר (הוא עבד בבלגיה), על כן אינו בעמדה שבה הוא מציע נתק חד וברור מהעבר. בחירת היועצים שלו והיחס אליהם התגלו לעתים כאיומים ונוראיים.

תוכנית הצנע שקרן המטבע הבינלאומית הורתה עליו ליישם נתפסת בעיני רבים כקשה מאוד וגם לא נבונה. לא פלא שהתמיכה הציבורית בנשיא מגיעה כיום בקושי ל‑17%.

אך התנהגותם של יריביו הפוליטיים גרועה אף יותר. בעקבות עריקה של חברי מפלגתו, זכה ראש הממשלה ויקטור פונטה לרוב בפרלמנט ובעזרת רוב זה הרס לחלוטין מוסדות עצמאיים ברחבי המדינה. ממשלתו החליפה את האומבודסמן (הבלם היחיד בתקנות ממשלת חירום), קיבלה שליטה על מוניטורול אופיציאל, המוסד הרשמי להפצת חוקים וצווים, השתלטה על המכון הלאומי לתרבות ואיימה לפטר שופטים של בית הדין החוקתי.

ואם לא די בכך, עשה פונטה מעשה שעורר מחלוקת רבה עוד יותר והשתמש באותו הרוב בפרלמנט כדי להשעות את הנשיא בססקו. על פניו, הנימוקים להחלטה נראים קלושים: החוקה קובעת שאפשר להדיח את ראש המדינה רק בעטיים של פשעים חמורים, אבל לא צוין ולו מעשה אחד. משאל עם שייערך ב‑29 ביולי יקבע את גורלו של בססקו.

פונטה ניסה לשנות את החוק גם ביחס לכך. הוא העלה את שיעור ההשתתפות המחייב מ‑50% לרוב מכלל בעלי זכות הבחירה. ואולם בית הדין לחוקה פסל את התיקון ופסק שחייבים להצביע במשאל לפחות 50% מציבור הבוחרים כדי שהמשאל יהיה בעל תוקף מחייב. דומה שפונטה השלים עם כך. אם תומכיו של בססקו יחרימו את ההצבעה, הנשיא עשוי להישאר בכהונתו, לפחות לפי שעה.

האירועים ברומניה הם בבחינת הד לא נעים של המתרחש בהונגריה, שבה ראש הממשלה ויקטור אורבאן השתמש בניצחונו הסוחף בבחירות 2010 כדי להחליש את המוסדות הבלתי תלויים במדינה ומיקם את אנשי שלומו במשרות בכירות.

אך העיתוי לצעדו של פונטה נראה מוזר. המחנה הפוליטי של בססקו מתפורר וכהונתו מסתיימת ב‑2014. מפלגתו הסוציאל דמוקרטית של פונטה (PSD), יורשי הקומוניסטים של פעם ובעלי בריתם הליברלים, צפויה לנצח בבחירות בנובמבר. נראה שגם ההאשמות שפונטה העתיק 85 עמודים מעבודת הדוקטורט שלו לא גרמו לו נזק רב במיוחד (הוא פיטר את חברי הגוף האקדמי שהטיח בו אותן).

הפרשה עלתה לכותרות לאחר שהמנחה של פונטה, אדריאן נסטאסה, שר לשעבר מטעם מפלגת PSD, הורשע בשחיתות; מקרה זה היה ראשון בשורה ארוכה של הרשעות של "דגים שמנים" שאותן דרש זמן רב האיחוד האירופי, ששם ב‑2007 את מערכת המשפט החלשה של רומניה במעקב מיוחד. יש שראו בכך ניצחון. אבל נשיא אחר, ידידותי יותר, עשוי לסלוח לנסטאסה, שלדברי תומכיו נפל במלכודת שנטמנה לו.

התגובה המקומית להשעיה הנשיאותית (לא רק מצד מחנהו של בססקו) היתה סוערת. ייתכן שפונטה גם לא העריך נכונה את מידת מורת הרוח של גורמים מחוץ למדינה. דובר האיחוד האירופי אמר שצעדיו הנמהרים "מסכנים את כל ההתקדמות שנעשתה בחמש השנים האחרונות". הסנקציות עלולות לכלול קיצוץ בהעברת כספים לרומניה, הגברת הפיקוח על מערכת המשפט שלה או הוצאתה מגוש מדינות שנגן, שאזרחיהן יכולים לנוע ביניהן בלי דרכונים או אשרות.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הגדירה את פעולת ממשלת רומניה "בלתי קבילה", ואילו שגריר ארה"ב אמר שהוא "מודאג ביותר". ואולם בביקור בבריסל התייחס פונטה לנושא בביטול, אמר שמדובר באי-הבנות והבטיח "לשנות כיוון" או אכן הפר את תקנות האיחוד. הממשל ברומניה נחשב לאחד הגרועים במדינות הגוש.

למרות הביקורת שמתחו חברות רבות באיחוד על הנעשה ברומניה, פוליטיקאים מהמרכז-ימין באיחוד נמנעו מביקורת על עמיתיהם ברומניה וחשפו בכך פגמים עמוקים יותר בגוש האירופי. ראשית, הם הצביעו על המחיר הנוסף שיש למשבר האירו. שנית, התברר שהבעיות בתוככי האיחוד החלישו את כוחו; שלישית, נראה שלחברות בגוש יש גם חסרונות, והם שעיקר השפעתו של האיחוד היא על מדינות המשתוקקות להצטרף אליו. מכל מקום, ראוי שמנהיגי מדינות אירופה המובילות יהרהרו היטב בחלקם במתרחש. אם הם נותנים תשומת לב כה מועטה להבחנות הדמוקרטיות המשפטיות בבריסל, אל להם להתפלא שפוליטיקאים כאורבאן או פונטה מרגישים שהם יכולים להשתולל בבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ