האיחוד האירופי אינו מצליח להרתיע את הונגריה

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, הבין שאירופה תתקשה לפעול נגד מדיניותו, ובמקום לבטל כליל את החוקה ההונגרית, הוא החליף אותה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

ראש ממשלת רומניה ויקטור פונטה, שרמס ברגל גסה את החוקה, יכול ללמוד רבות מוויקטור אורבן, עמיתו ההונגרי. במקום לבטל כליל את החוקה ההונגרית, אורבן החליף אותה. זחילתה של הונגריה לעבר האוטוקרטיה נתמכה היטב בעזרת רוב פרלמנטרי המורכב משני שלישים המצדדים בפיד"ס, מפלגת הימין שבשלטון. ראש הממשלה ועוזריו טענו כי במצב זה יש להם מנדט לשינוי קיצוני.

לדעת המבקרים, צעד זה מציב את בעלי בריתה של המפלגה כממונים על המוסדות החשובים, בהם לשכת הנשיא, משרדי התובע הכללי, משרד מבקר המדינה, הרשות השופטת ומועצת העיתונות, במקרים מסוימים לתקופה של תשע שנים. אוליגרכים חדשים, שרבים מהם מקורבים לפיד"ס, מקימים אימפריות עסקיות ונהנים מחוזים ממשלתיים שמנים. ארגון השקיפות הבינלאומית (Transparency international) התריע כי המדינה שבויה בידי אינטרסים פרטיים.

הממשלה מבטלת כל ביקורת מסוג זה. אך לנשיא החדש, יאנוש אדר, דעות משלו. שלא כקודמו בתפקיד, פאל שמיט, החזיר אדר כמה חוקים לפרלמנט, אולם תהליך החנק האטי שלו אחראית מועצת העיתונות נמשך ופוגע בתחנת הרדיו השמאלנית-עצמאית קלוברדיו.

הפגנה בבודפשט נגד חוקי הצנע צילום: אי-פי

אורבן מעורר תגובות בזירה הפוליטית. מוסר החזקים שמנחה אותו קיטב את החברה המפוצלת זה מכבר. הוא ניהל את המשחק במיומנות ועורר את ההמונים הפטריוטים בנושא החגים הלאומיים נגד בעלי ההשפעה החדשים בבריסל, ובו זמנית השמיע בעת הצורך קולות מפייסים.

ראש הממשלה הבין במהרה שהאיחוד האירופי יכול לעשות מעט מאוד כדי להעמיד את הונגריה במקום, מלבד השימוש בסעיף שבע של האמנה האירופית, שישעה את זכות ההצבעה של הונגריה. השאיפה לכך מועטה, בעיקר בימי משבר האירו. האיום להשעות קרנות פיתוח בסך 610 מיליון דולר בתקופה שבה לא הגיעה הונגריה ליעד הגירעון התקציבי שלה הסתיים בפשרה. סכסוך בנושא הבנק המרכזי בא על פתרונו.

ויתורים הושגו בנושא מערכת המשפט לאחר דו"ח ביקורתי של המועצה האירופית ואורבן ויתר כדי להפחית את הלחץ אך המשיך לשמור על בסיס הבית שלו, בעיקר באגף הימני, מול האיום שמהווה יוביק ממפלגת הימין הקיצוני.

לפונטה הרומני יש יתרון אחד על פני אורבן -­ עסקה עם קרן המטבע הבינלאומית. בחודש שעבר הסכימה הקרן לשחרר 2.7 מיליארד אירו נוספים לטובת בוקרשט. הונגריה עדיין מנסה להשיג הסדר חירום בסכום של 15 מיליארד אירו. הפורינט עדיין לא יציב. שיחות בנושא אמורות להיפתח בשבוע הבא עם קרן המטבע והאיחוד האירופי.

הפרלמנט העביר חוק המטיל מס על עסקאות העברת כספים כדי לממן קיצוצים בסך 1.27 מיליארד דולר בתשלומי הביטוח הלאומי של המעסיקים. רעיון חדשני, לבד מהעובדה שהוא מיושם על עסקאות הבנק המרכזי.

נגיד הבנק, אנדרס סימור, הגדיר את המס שהוטל על המוסד "אבסורדי ולא חוקי". סביר שהאיחוד האירופי, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינלאומית יסכימו אתו. שליטתו של אורבן מובטחת לעת עתה, אבל הדרך להסכם עם הקרן עלולה להיות מלאת מהמורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ