ארה"ב מהרהרת: מה יקרה כשתחדל להיות מעצמה עולמית?

צוות מומחים שהקים הסי-איי-אי מצייר מציאות קודרת ב-2030: קרנה של אסיה תעלה על חשבון המערב השוקע, ומלחמה עלולה לפרוץ בין סין לארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארה"ב דנה בחדרי חדרים באפשרות שאולי תחדל מלהיות מעצמה בשנים הקרובות, ומגבשת דרכים להתמודדות עם התרחיש. לצורך כך הקימה סוכנות הביון האמריקאית, הסי-איי-אי, צוות מומחים מיוחד, שמדי חמש שנים מפרסם תמונת מצב על העולם כפי שהוא עתיד להיראות כעבור 20 שנה. לאחרונה הכין הצוות מסמך ראשוני שכותרתו "Global Trends 2030", שעתיד להתפרסם יום לאחר הבחירות לנשיאות בנובמבר הקרוב.

המסמך מציג מהפכות טכנולוגיות שיכולות לשנות את מערך היחסים הבינלאומי: החל מהנדסה גנטית והדפסה תעשייתית בתלת-מימד, ועד שיפור מלאכותי בתפקוד המוח ושיבוט אנושי. הצוות זיהה שבשנת 2030 יתרחשו מגמות שיתוו את מערך הכוחות הבינלאומי: העצמה אישית, שינויים דמוגרפיים ובעיות בתחום האנרגיה, המים והמזון. אלה מגמות קבועות, שהשפעתן תשתנה בהתאם להתפתחויות העולמיות בתחומי הכלכלה, מנהיגים בעולם, מוקדי סכסוך, שינויים טכנולוגיים ובעיקר – תפקידה של ארה"ב בעולם.

בסרטון: סקירה של המסמך

צוות המומחים מתאר שלושה תרחישים אפשריים ל-2030: "חזרה לאחור", "שיתוף פעולה", ו-"פירוק". לפי תרחיש ה-"פירוק", שלהערכת הצוות הוא הסביר ביותר, צמיחה כלכלית בלתי-שיוויונית תשנה את מערך יחסי הכוחות הבינלאומיים: קרנה של אסיה תעלה על חשבון המערב וארה"ב, בשעה ששווקים לא יציבים ושינויי אקלים ימשיכו לאיים על היציבות. בעולם "מפורק" כמו זה של ימינו, חוסר הנכונות של פוליטיקאים להתמודד עם בעיות בקנה מידה נרחב דוחק לשוליים ארגונים עולמיים (כגון האו"ם), ומגדיל את הסיכון להתלקחות סכסוכים אלימים. לדעת המחברים, תמיד ניתן יהיה להימנע מהאופציה הצבאית, אך איום המלחמה מרחף כל העת ולא ניתן לשלול שתפרוץ מלחמה בין ארה"ב לסין.

לפי תרחיש "החזרה לאחור", העולם יחזור למצב של "טרום-אמריקה", כלומר לחוסר היציבות שאפיין את המחצית הראשונה של המאה ה-20. זוהי מציאות בה ארה"ב תתמקד בבעיותיה הפנימיות ותזנח את הזירה הבינלאומית. מדינות הנמצאות בצמיחה יקבלו בברכה את המציאות הזו, אבל היא במהרה תתחלף בחוסר יציבות. במקרה של מיתון עולמי מתמשך, מתיחויות אתניות וגיאו-פוליטיות שיתגלעו באסיה ובמזרח-התיכון תהפוכנה עד מהרה לעימותים גלויים.

נקודת האור היחידה מצטיירת מהתרחיש השלישי, "שיתוף פעולה", שמוגדר כהכי פחות מציאותי. בתרחיש מתואר עולם שמונהג במשותף בידי סין וארה"ב ושוכנת בו אחווה. לפי התרחיש, שיתוף פעולה טכנולוגי יקדם תור זהב חדש ביחסים הבינלאומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ