שוטר לשעבר מואשם בסיוע לרצח העיתונאית אנה פוליטקובסקיה

לפי החוקרים, זמן קצר לפני הרצח ב-2006, עקב דמיטרי פווליוצ'נקוב אחרי מבקרת הקרמלין שהרבתה לתקוף את פוטין, ואף העביר כלי נשק לרוצחים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

חוקרים ברוסיה הגישו כתב אישום נגד שוטר לשעבר בסיוע ברצח העיתונאית והפעילה הפוליטית, אנה פוליטקובסקיה, לפני כמעט שש שנים. האירוע, שנחשב סמל לדיכוי חופש הביטוי ולשחיתות של מערכת המשפט בזמן נשיאותו של ולדימיר פוטין בשנים 2008-2000, מהווה כעת מבחן לשינויים ורפורמות שנעשו מאז שובו במאי האחרון לקרמלין.

פוליטקובסקיה, בת 48 במותה, נרצחה ב-2006, בשעה שעסקה בתחקיר על הפרת זכויות האדם בצ'צ'ניה ועל שחיתות בצמרת הרוסית. בכמה מכתבותיה מתחה ביקורת קשה על פוטין, איש הק-ג-ב לשעבר. באוגוסט 2007 הודיע התובע הכללי ברוסיה על מעצר של 10 חשודים במעורבות ברצח, שבוצע לדבריו, על רקע פוליטי. ואולם, תוך זמן קצר, שוחררו שישה חשודים. בפברואר 2009, בית משפט זיכה את הנאשמים ברצח והותירו ללא פתרון. ביוני 2009 ביטל בית המשפט העליון של רוסיה את פסק הדין המזכה, וקבע כי ייערך לנאשמים משפט חוזר.

החוקרים מאשימים את דמיטרי פווליוצ'נקוב, שוטר לשעבר, במעקב אחרי פוליטקובסקיה, בימים שקדמו לרצח. הוא גם מואשם שהעביר לרוצחים את הנשק, ששימש ככלי הרצח בכניסה לבניין מגוריה במוסקווה בשבעה באוקטובר 2006. היא נורתה כמה פעמים בראשה, בחזה ובכתפה. "צוות החוקרים גילה בבירור מה היה תפקידו של השוטר לשעבר דמיטרי פווליוצ'נקוב והגיש נגדו כתב אישום", כך הודיע אתמול (שני) צוות החקירה.

אדם מחזיק תמונה של אנה פוליטקובסקיהצילום: אי–פי

קבוצות של פעילים למען זכויות אדם ועמיתיה בעיתון "נובאיה גזטה" ביקרו את קצב החקירה האיטי והביעו את ספקנותם באשר לאפשרות שיתגלה זהות האדם שנתן את הפקודה לבצע את הרצח.

בצעד נדיר הזכירו החוקרים את כתבותיה כמניע אפשרי ורמזו לאדם העומד מאחורי הרצח: "אדם לא מזוהה התרגז על הכתבות של פוליטקובסקיה, שהתמקדו בהפרות זכויות אדם". לדברי החוקרים, אדם זה שכר אדם אחר בשם לום-עלי גייטוקאייב, יליד צ'צ'ניה, שהקים צוות של שישה אנשים. הם הוצבו מחוץ לדירתה ועקבו אחריה בשובה מהמכולת ביום הרצח. פווליוצ'נקוב היה אחד מאנשי הצוות, כך לדברי החוקרים. "נגד כל חברי בצוות הוגשו כתבי אישום בגין רצח פוליטקובסקאיה, על פי תפקידם במעשה הרצח" והוסיפו כי פווליוצ'נקוב יועמד לדין בנפרד, שכן הסכים לשתף פעולה עם המשטרה. מקרה זה הוא אחד מתוך 12 מקרי רצח של עיתונאים רוסים שעדיין נותרו לא פתורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ