שבוע לאולימפיאדה, בריטניה סוערת עקב מחדל האבטחה

החברה G4S זכתה במכרז אך לא הצליחה לספק די שומרים למשחקים. חיילים יאלצו לחזור מחופשתם כדי להשלים את המכסה. מנכ"ל החברה: "זה מביך"

בן קווין וקייט קונולי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן קווין וקייט קונולי, גרדיאן

עשרה ימים בלבד לפני תחילת המשחקים האולימפיים בלונדון המשיכו אתמול המארגנים לעשות מאמצים חפוזים והבטיחו לעם הבריטי מלא הספקות כי המחסור הקשה במאבטחים, לא יפגע בביטחון המשחקים.

אך צירי פרלמנט, שתחקרו את מנהל חברת האבטחה העולמית הענקית G4S, שלא עמדה בתנאים עליהם התחייבה בחוזה לספק 10,400 מאבטחים, הגיעו למסקנה שונה ואפילו המנכ"ל ניק באקלס הודה כי ביצועי החברה שלו "היו בלגן גדול ומשפיל".

חברת הפרלמנט, ניקולה בלקווד החברה בוועדה לענייני פנים, שחקרה את באקלס במשך שעה וחצי, אמרה: "לפני המושב הנוכחי, היה לי מעט מאוד אמון ש-G4S תמלא את התחייבויותיה, וכעת אינני מאמינה בכך כלל וכלל".

שוטרים מסיירים ליד הכפר האולימפי בלונדון צילום: רויטרס

למרות הכל, באקלס הודיע כי החברה שלו לא תוותר על שכר הניהול בסכום של כ-90 מיליון דולר, שאותו היא זכאית לקבל בהתאם לחוזה (ששוויו הכללי כ-450 מיליון דולר) בשל העבודה שכבר נעשתה, ומשום שבכל זאת היא תביא מספר מסוים של מאבטחים. "זה פשוט מדהים אותי", אמר קית' וז, חבר פרלמנט ממפלגת הלייבור, העומד בראש הוועדה הפרלמנטרית.

בנוסף לנהגי המוניות שסותמים את מרכז לונדון במחאה על "מסלולי זיל", כפי שמכונים
הנתיבים המיוחדים למשתתפי האולימפיאדה (בהתייחס לנתיבי התנועה בברית המוצעות לשעבר שנועדו לבכירים) וסיפורי התקשורת על הספורטאים מארה"ב ואוסטרליה שהלכו לאיבוד בתנועה, מארגני המשחקים ושרי הממשלה שיוקרתם על כף המאזניים, טענו אתמול כי כל הבעיות המקדימות את תחילת המשחקים ייעלמו, והצופים יתרכזו בטקס ובתחרויות הספורט.

"אני חושב שזה לא הרגע להאשמות", אמר ג'רמי האנט, השר האחראי למשחקים אולימפיים. "עכשיו הזמן לעשות יד אחת".

בשבוע שעבר הודיעה חברת G4S שלא תוכל לספק את מספר המאבטחים שהתחייבה לספק. כתוצאה מכך, נאלץ הצבא הבריטי להקצות עוד כ-3,500 חיילים, שחלקם חזרו לא מכבר מהמלחמה באפגניסטאן, ועקב כך יגיע מספר החיילים שיאבטחו את המשחקים ל 17,000 בקירוב. משטרות מחוזיות משמונה מחוזות לפחות הודיעו שגם הן יספקו שוטרים כדי למלא את החסר.

המחלוקת בסוגיות האבטחה גם ניכרת היטב בתקשורת העולמית. "אבטחת המשחקים האולימפיים בלונדון – ניהול כאוטי" הייתה הכותרת בלה מונד. עיתון העסקים הצרפתי "לז אקו" עסק גם הוא בנושא, וציין ש"מה שאמור היה להיות חלון ראווה של החברה הבריטית הופך, למעשה, למחדל".

בכתבה נרמז כי G4S תתקשה להסתמך על האולימפיאדה כדי לזכות במכרזים דומים בגביע העולם בברזיל 2014, ודיווח כי הסיקור העיתונאי בבריטניה על שיטות העבודה של החברה "מביך ביותר".

"דר שפיגל" הגרמני תיאר את הודעה ש-G4S לא תעמוד בהתחייבויותיה כ"הודאה מביכה המתפרסמת בדקה ה-90. נחתים בריטים נאלצים לבטל את חופשותיהם ולעבוד כממששי כיסים, דבר שבעיניהם הוא בגדר השפלה", נכתב שם עוד.

ויכוח נרחב פרץ בבריטניה האם העברת האבטחה למיקור חוץ, לידי חברה פרטית, היה רעיון מוצלח כל כך. שהרי בסופו של דבר המדינה היא שנאלצת להציל את המצב והצורך לשרת בחזית הבית מעורר מורת רוח בקרב הצבא. לא רק שאלפי חיילים קרביים נדרשו לקצץ את חופשותיהם, הצבתם במחסומים ברחבי העיר מהווה בעיניהם זלזול.

באוסטרליה התייחסו למחלוקת על הצבת מערכות טילים באתרים סביב לונדון. "אם משהו ישתבש, לנו עדיין יהיו טילי קרקע-אוויר על הגג. בבניין שעליו הוצבו הטילים ממוקם האולפן של מועצת אוסטרליה, אז לפחות מה שישוגר משם יעשה הרבה רעש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ