הרפובליקה הדומניקנית נאבקת בתופעת רצח נשים

מתחילת השנה נרצחו 108 נשים בידי בני זוגן. "רצח נשים הפכה לסיבת המוות העיקרית של נשים בגיל הפוריות", אמרה פעילה פמיניסטית במדינה

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

אימילדה אורבאס בת 32, היא הקורבן האחרון בגל מעשי רצח של נשים, השוטף את הרובליקה הדומניקנית. היא נרצחה בידי בעלה ב 14 דקירות סכין, בעיצומו של ויכוח סוער בביתם בבוקה צ'יקה, כ 30 ק"מ מזרחית לסנטו דומינגו. לאחר מכן ניסה הבעל להתאבד. דיווחים על מקרים דומים מתפרסמים בתקשורת המקומית כמעט מדי יום.

ערב קודם, מאות אנשים לבושי שחורים, יצאו להפגין מול בניין הקונגרס במחאה על מה שהפך למגיפת הרג נשים במדינה. "זהו מצב חרום לאומי; מתחילת השנה, 108 נשים היו קורבנות הטרגדיה הזו", מתקוממת פעילה פמיניסטית, סרחיה גלוואן. "רצח נשים הפכה לסיבת המוות העיקרית של נשים בגיל הפוריות", הוסיפה וקראה לעבור למעשים. עשרות ארגוני נשים, ארגונים חברתיים ואיגודי עובדים, חברו יחד ליום אבל לאומי, כדי לחלוק כבוד לזכרן של הקורבנות, ולתבוע מהממשלה נקיטת צעדים מעשיים להגן עליהן.

בשנים האחרונות חל גידול מתמיד במספר מעשי האלימות כלפי נשים, עם זאת, בכל המדינה יש היום רק שני מקלטים לנשים במצוקה; בנוסף, שום תוכנית ממשלתית לא נותנת מענה גם למצוקתם של יותר מ 800 הילדים המתייתמים מדי שנה מאמם בגלל מעשי רצח.

התובע הכללי של המדינה, רדהמס חימנס, הודה שהיוזמות למאבק באלימות נגד נשים כשלו בגלל מחסור בתקציב. להערכת הסוציולוג רוסאריו אספינל, הגידול במספר מקרי הרצח של נשים קשור ל"משבר בגבריות המאצ'ואיסטית". לדבריו, האפשרות שיש היום לנשים לרכוש השכלה ולעבוד, מעניקה להן אוטונומיה רבה יותר "והגבר המצ'ואיסטי הופך לגורם רב סיכונים בעבורן".

תפוצתם של כלי הנשק, חוקיים ולא חוקייים, מקלה על המעבר למעשה, המתבצע לרוב בשל התקף של קנאה. "חלק גדול מהנשים נרצחות בידי גברים שלא השלימו עם הפרידה מהן", טוען הפסיכיאטר ססטר מלה, "ולעתים, אפילו נציגי רשויות אכיפת החוק נמנים עם תוקפי הנשים", הוא מוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ