ג'קי חורי
ד-פ-א

קרבות עזים מתנהלים זה היום השלישי בבירה הסורית דמשק. על פי דיווחים, הקרבות הגיעו למרחק 400 מטר מבניין הפרלמנט הסורי בבירה. המורדים טוענים כי הפילו מסוק קרב של צבא אסד וכי כוחותיו משתמשים בנשק כבד ובהפצצות מהאוויר בניסיון לדכא את ההתקוממות. תושבים רבים נמלטו מהעיר, "הרחובות ריקים לגמרי" סיפר אחד התושבים.

דובר צבא המורדים בסוריה, קאסאם סעד א-דין, אמר הערב (שלישי) כי "הקרב על דמשק החל". לדבריו, לא צפויה הפוגה בקרבות והמורדים יגבירו את פעילותם. א-דין טוען כי ההחלטה להעתיק את הקרבות לתוך הבירה היא תגובה לטבח שהיה בכפר תרימסה שבמחוז חאמה וכי למורדים יש תוכנית מפורטת איך להשתלט על דמשק. על פי אחד הדוברים בצבא המורדים, שכונת אלמידאן בדמשק כבר נשלטת על ידי צבא סוריה החופשי.

לפי אחד הדיווחים של האופוזיציה, המורדים הצליחו להפיל מסוק של הצבא הסורי שהפציץ בפרברי דמשק לאחר שפגעו במיכל הדלק שלו. לדבריהם הוא התרסק בכפר אל-קאבון.

טנקים של הצבא הסורי בדמשק, היוםצילום: אי–פי

ברשת אל-ג'זירה דיווחו הערב על שני טייסים נוספים שהודיעו על עריקתם. על פי הדיווח שני הטייסים, עבד אל-מנעם אלחרירי וזיאד טלאס, הגיעו לעמאן והודיעו על עריקתם. לא דווח אם השניים הגיעו במטוסים אולם על פי ההערכות השניים הגיעו ברגל אל הגבול ונכנסו באישור השלטונות הירדנים. בחודש שעבר ערק טייס שהגיע מטוסו מסוג מיג 21 לירדן וביקש מקלט מדיני.

בעוד המורדים מכריזים על "הקרב על דמשק", קופי אנאן, שליח האו"ם המיוחד לסוריה, נפגש היום עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקווה. אנאן הביע אופטימיות לאחר הפגישה ואמר שנראה כי מועצת הביטחון תוכל להגיע לההחלטה "שתהיה מקובלת על כל הצדדים", בפגישתה המתוכננת ליום רביעי.

"הספירה לאחור החלה והמורדים פתחו בקרב לשחרור דמשק", אמר מפקד בצבא המורדים, אבו עומר, לסוכנות הידיעות הגרמנית. קרבות עזים התחוללו היום בין מורדים סורים לבין כוחות משטר הנשיא אסד, שהסתייעו בנשק כבד ובמסוקי קרב. הקרבות הגיעו לאזורים בדמשק בהם לא נרשמו עימותים עד עתה, ואחד מהם אף התחולל במשך זמן קצר סמוך לבניין הפרלמנט. האלימות הנוכחית, הכוללת קרבות בלתי פוסקים בדמשק, היא הנרחבת ביותר מאז תחילת ההתקוממות בסוריה לפני 16 חודשים. המורדים הסורים אף דיווחו היום כי הצליחו להפיל את אחד ממסוקי הצבא.

משפחות שלמות נמלטו מעיר הבירה או סיפרו שהן מתכוננות לצאת ממנה בהתראה של רגע. תושבים רבים סיפרו שכבר ארזו "תיקי מילוט", למקרה שיצטרכו לנוס מבתיהם. "בתיק שלי אני מחזיק את הדרכונים של משפחתי, את התעודות שקיבלנו מהאוניברסיטה, קצת כסף מזומן ותרופות", סיפר גבר בן 57, אב לשניים, שביקש לא לציין את שמו מחשש לנקמה. "קשה מאוד לעזוב את הבית ואת כל מה שעבדנו להשיג, אבל זה עניין של חיים או מוות".

ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, העריך היום בוועדת חוץ וביטחון כי אסד לא ישרוד את ההתקוממות נגדו. "זה יקרה על ציר הזמן שבין חודשיים לשנתיים, אולי קצת יותר", אמר. כוכבי הציג צילומי לווין בהם נראות סוללות ארטילריה של הצבא הסורי יורות אל תוך ריכוזי אוכלוסיה בערים. "הצבא פועל באופן הברוטלי ביותר, מה שמצביע על ייאוש", אמר.

כוכבי הוסיף שהסבירות לעימות בין ישראל לסוריה נמוכה, שכן אסד מרכז את מאמציו בזירה המקומית. "אסד הוציא הרבה מכוחותיו מהגולן לאזור דמשק, כי הוא לא חושש מעימות עם ישראל. אף אחד לא מעלה על דעתו שפעילות התקפית של מדינה כלשהי נגד סוריה, לאו דווקא ישראל, לא תתלקח לעימות אזורי. השאלה היא רק היקף ההתלקחות ועל כך יכולים להשפיע משתנים רבים"

הארגון "המצפה הסורי למען זכויות האדם", שמושבו בלונדון, הודיע היום כי ההתנגשויות התרכזו בשכונות כפר סוסא, נאהר עיישה, מיידאן וקדאם. אולם פעילים אחרים ותושבים מדמשק סיפרו שהקרבות הגיעו גם למקומות בהם לא נרשמו עד עתה עימותים, וכי קרבות ירי קצרים נערכו אפילו בכיכר סבאח באהרת, ברחוב בגדד ובסאהת ארנוס שבמרכז דמשק - כיכר השוכנת במרחק של כ 400 מ' מבניין הפרלמנט. הקרבות נפסקו במהירות לאחר מנוסת המורדים, אך זו אינדיקציה משמעותית למהירות שבה מתפשטת האלימות ועד היכן מצליחים המורדים להגיע.

"הרחובות ריקים לגמרי, החנויות סגורות והאנשים מפחדים מאוד מהבאות", אמר עומר קבוני, פעיל נגד המשטר באזור קבון שבצפון-מערב דמשק. הוא סיפר ששמונה אנשים נהרגו אתמול מפגזי מרגמות וטנקים שירו כוחות הממשלה, ושמסוקי קרב מפציצים את האזור מהאוויר, מה שמהווה לדבריו סימן שהמשטר נואש להדוף את המורדים הרחק מהבירה.

צילום: GoogleEarth

סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה הודיעה כי "חיילים עדיין רודפים אחרי טרוריסטים" שנמלטו מנאהר עיישה למיידאן. "אני שומע קולות ירי והתפוצצויות מכיוון מיידאן", אמר מעאת אל-שאמי, פעיל תושב דמשק. "עשן שחור מיתמר מעל האזור כולו". לדבריו, התושבים נמלטו לשכונות אחרות, שבהן מצאו מקלט בבתי ספר ובמסגדים. הוא הוסיף שרבים מהפצועים מטופלים במרפאות חשאיות ומאולתרות, מחשש שייעצרו אם יובאו לבתי החולים הרשמיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ