ממשלת בריטניה: מחקרים שמומנו מכספי ציבור יהיו נגישים לכל

על רקע התעוררות המאבק בסכומים שאותם גובות ההוצאות לאור מהמוסדות האקדמיים על מינויים לכתבי עת, הוחלט כי משרד המדע יהיה זה שיישא בהוצאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת בריטניה הודיעה כי הציבור יוכל לקבל גישה חופשית למאמרים אקדמיים שעוסקים במחקרים שמומנו מכספי מסים. ההחלטה, עליה נודע בתחילת השבוע, באה על רקע התעוררות המאבק של אנשי אקדמיה מרחבי העולם בהוצאות לאור הגובות ממוסדות להשכלה גבוהה סכומי עתק על המינויים לכתבי העת. נכון להיום רוב המחקר בעולם מתפרסם בכתבי עת שהגישה אליהם כרוכה במינויים יקרים.

המדיניות החדשה עדיין תאלץ להתמודד עם בעיית העלויות: במקום שספריות ישלמו על הגישה למאמרים, תקציב המדע הבריטי יממן את תהליך המעבר למודל של נגישות חופשית. על פי הערכות שונות, העלות תהיה בין עשרה לשישים מיליון ליש"ט (372-62 מיליון שקלים). ישנם מדענים שכבר יצאו נגד הפגיעה הצפויה בתקציבי המדע, בעוד אחרים טוענים שההערכות הגבוהות יותר נופחו על ידי המו"לים במטרה לטרפד את המהלך, ורחוקות מלשקף את העלויות האמיתיות.

"להסרת חסם התשלום ממחקרים שמומנו על ידי משלמי המסים יש תרומות כלכליות וחבריות ממשיות", אמר שר המדע הבריטי דיוויד ווילטס. "הדבר יאפשר לאנשי אקדמיה ועסקים לפתח ולמסחר את המחקר שלהם בצורה קלה יותר ולקדם עידן חדש של תגליות אקדמיות". במסגרת ההחלטה תורחב גישת הציבור למאמרים אקדמיים דרך ספריות ציבוריות, והגישה למחקרים תיפתח לתעשיות היי טק תמורות תשלום סמלי.

לפי עיתון הגרדיאן, מדי שנה משלמות האוניברסיטאות הבריטיות כ-200 מיליון ליש"ט (1.24 מיליארד שקלים) על מינויים להוצאות לאור אקדמיות. להערכת מנהלת המרכז לשירותי מידע דיגיטליים, סיגל שר, כל אחת מהאוניברסיטאות בישראל משלמת מדי שנה כ-16-12 מיליון שקלים על מינויים לכתבי עת.

אוניברסיטת אוקספורד. כיום הגישה לכתבי העת כרוכה במינויים יקריםצילום: רויטרס

הביקורת החריפה שנמתחת בעולם האקדמיה על ההוצאות המדעיות נובעת בין היתר מכך שרוב רובה של העבודה שחוקרים משקיעים בכתיבת מאמרים ובהערכת מאמרים של עמיתים נעשית ללא תשלום מצד ההוצאות לאור.

מאז תחילת השנה חתמו יותר מ-12 אלף אנשי אקדמיה מרחבי העולם על עצומה הקוראת להחרים את ההוצאה לאור הגדולה ביותר של כתבי עת מדעיים, Elsevier, בשל מחירי המינוי הגבוהים שהיא גובה מאוניברסיטאות. באחרונה הצטרפה ספריית הרווארד למחאה וקראה לחוקרים במוסד האמריקאי היוקרתי לשקול לפרסם את מאמריהם בכתבי עת שהגישה אליהם חופשית, ואף לשקול להתפטר ממערכות של כתבי עת עם תמחורים בלתי סבירים או בלי נגישות חופשית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ