הקרב על דמשק

שר ההגנה הסורי, שר ההגנה לשעבר וגיסו של אסד נהרגו בפיצוץ במטה בדמשק

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי מחבל מתאבד, שנמנה על כוח האבטחה של המשמר הנשיאותי, פוצץ עצמו בחדר ישיבות של המטה לביטחון לאומי. סוריה תפתח מחר בגיוס מילואים. הרמטכ"ל גנץ כינס התייעצות ביטחונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים85

שר ההגנה הסורי, הגנרל דאוד עבדאללה ראג'חה, וסגנו, גיסו של אסד, אסף שווכאת, נהרגו בפיצוץ הבוקר (רביעי) בבניין הביטחון הלאומי בבירה דמשק. הממשל הסורי אישר את הדיווח על מותם של שני הבכירים. על פי הדיווח, בפיצוץ נפגעו בכירים נוספים, בהם גם מוחמד אל-שאער, שר הפנים של סוריה. רשת אל-ג'זירה דיווחה שעות אחרי הפיצוץ כי אל-שאער מת מפצעיו, אך לדיווח אין עדיין אישור מאף גורם רשמי.

עוד דווח כי ראש המשרד לביטחון לאומי, הישאם בחתיאר, נפצע גם הוא בפיצוץ והוכנס לחדר ניתוח. אחר הצהריים דיווחה רשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" כי נפגע נוסף בפיצוץ - שר ההגנה לשעבר ויועצו של סגן הנשיא, הגנרל חסן טורקמני - מת מפצעיו. סוריה טרם הגיבה רשמית לדיווח זה. במקביל דווח כי צבא סוריה מתכוון לפתוח מחר בגיוס מילואים. עוד דווח כי בעקבות מותו של ראג'חה, מונה שר הגנה חדש - פאהד ג'אסים אל-פריג', שהיה רמטכ"ל צבא סוריה. הרמטכ"ל, רב -אלוף בני גנץ, כינס אחר הצהריים התייעצות עם בכירי המטכ"ל על רקע האירועים בסוריה.

סרטון שפרסמה האופוזיציה הסורית ובו נראה, לכאורה, הפיצוץ במטה הביטחוני בדמשק

על פי הודעת הטלוויזיה הסורית הרשמית, המחבל המתאבד פרץ לתוך חדר הישיבות בבניין בזמן שהתקיימה שם ישיבה בהשתתפות שרים בכירים בממשל ואנשי ובכירים במנגוני הביטחון הסוריים. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי המחבל המתאבד הוא מאבטח במשמר הנשיאותי. מנגד, המורדים טוענים כי לא השתמשו במחבל מתאבד אלא הטמינו פצצה בחדר הישיבות. באזור בית החולים שאמי בבירה דווח על נוכחות מוגברת של כוחות המשמר הרפובליקני של הנשיא.

צבא המורדים לקח אחריות על הפיגוע. בהודעה שהוציא דובר המורדים נכתב כי "הפיצוץ בדמשק מוכיח כי המשטר של אסד מתמוטט ונמצא בשלביו האחרונים". לטענת המורדים, מטרת הפיגוע היתה חדר המצב של כוחות הביטחון ובכירי הממשל. כוחות הביטחון הסוריים הוציאו הודעה בה נאמר כי הפיגוע היה עבודה של רוצחים שכירים. "אנו נחושים מתמיד להתעמת עם כל סוגי הטרור ונגדע את היד שפוגעת בביטחון הלאומי"‬, נכתב.

בנוסף, דיווחו פעילי אופוזיציה גם על עשן שמיתמר מעל בסיס צבאי הסמוך לארמון הנשיאות בבירה. לפי הדיווחים, המורדים תקפו בסיס צבאי במחוז דומאר, אזור מאובטח הנמצא כמה מאות מטרים מארמון הנשיאות של אסד.

שר ההגנה ראג'חה בן ה-65, מונה לתפקיד בשנה שעברה לפני שיא הדיכוי האלים של ההתקוממות במדינה, והוא היה הגורם הממשלתי הבכיר ביותר ממוצא נוצרי במדינה. עד למינויו הוא שימש כרמטכ"ל. ראג'חה מונה באוגוסט האחרון במקומו של עלי חביב שפרש, לפי הגרסה הרשמית מסיבות רפואיות. על פי פרשנויות, באותה תקופה ניסה אסד לקדם בכירים שאינם עלאווים כדי לבסס את שלטונו. 

אסף שווכאת, גיסו של אסד לאחר שנישא לאחותו הגדולה בושרא, נחשב לאיש החזק במשטר, והחזיק בידיו סמכויות רבות בכל מה שקשור לביטחון.‬

לפני כחודשיים בוצע ניסיון נוסף להתנקש בבכירי השלטון הסורי. צבא המורדים דיווח כי שומר ראשו של המזכיר הארצי של מפלגת הבעת', גויס לאופוזיציה הסורית, וניסה להתנקש בחיי הבכירים, בין היתר בשווכאת ובראנג'ה שנהרגו היום. המאבטח החדיר רעל למזון של הבכירים עת באו לישיבה של "התא לניהול משברים" שאחראי על ניהול הלחימה בסוריה. לפי הדיווח של האופוזיציה, עוד בטרם הסתיימה הישיבה הובהלו משתתפיה לבית החולים. פקיד ישראלי בכיר אישר אז את הדיווח ל"הארץ", "כל מי שאכל את המזון הובהל לבית חולים וניצלו ברגע האחרון על ידי הצוות הרפואי", אמר הפקיד. "שומר הראש שהחדיר את הרעל למזון הוברח מחוץ לסוריה".

קבוצות האופוזיציה ועיתונאים מערביים מדווחים על המשך הקרבות גם בקבון שבצפון העיר. אתמול ושלשום התנהלו קרבות קשים בקבון שכללו שימוש במסוקים וטנקים.

סוכנויות הידיעות דיווחו כי במהלך 48 השעות האחרונות ערקו לטורקיה, 3 קצינים סורים בכירים בדרגת תת אלוף. הם ערקו יחד עם עוד כ-1500 סורים שחצו את הגבול לטורקיה. ביום שני קבוצה של כ-1200 בני אדם ועמם תת אלוף סורי חצו את הגבול, ואתמול בלילה קבוצה נוספת של כ-330 סורים ועמם שני קצינים בדרגת תת אלוף.

בעקבות הלחימה בדמשק, מתגלעות בתוך קבוצות האופוזיציה מחלוקות נוספות. בעוד דובר של "צבא סוריה החופשי" הקולונל קאסם סעד א-דין, טען כי אנשיו מנהלים קרב מסודר על דמשק "תוך מתן עדיפות לבירה", קצין אחר בשם "אבו ראיד", אמר לניו יורק טיימס כי מדובר בפעולות שנועדו לבחון בעיקר את יכולת הצבא. לדבריו, הפעילים חודרים לדמשק ואז נסוגים.

מדינות המערב יביאו היום למועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה שתחריף את הסנקציות הכלכליות על המשטר הסורי, ותקשור את תוכנית השלום של שליח האו"ם קופי אנאן לסעיף 7 של אמנת האו"ם, לפיו אי קיום תוכנית להפסקת אש של שליח האו"ם עלולה להביא לשימוש בכוח. ואולם, הרוסים נותרו עיקשים בעמדתם שלא לאפשר למערב לתקוף, והם צפויים להטיל וטו על ההחלטה.

אנאן חזר מיומיים של פגישות עם בכירים ברוסיה, ובהם גם הנשיא ולדימיר פוטין. אנאן אמר לעיתונאים במוסקווה כי הוא ופוטין דנו בדרכים להביא לסיום האלימות בסוריה, ולמעבר חלק של השלטון. אנאן קרה למועצת הביטחון למצוא את נוסח ההחלטה שיביא להתקדמות בניסיון למצוא פתרון למצב בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ