בתום 15 שנים של מרדף |

הפושע הנאצי בן ה-97 נעצר בהונגריה

לאסלו צ'אטארי, שנחשב לפושע המלחמה הנאצי המבוקש בעולם לאחר שגירש יותר מ-15 אלף יהודים לאושוויץ, אותר השבוע בידי כתב הסאן הבריטי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

"המבוקש הנאצי מס' 1", לאסלו צ'אטארי, נעצר הבוקר (רביעי) בבודפשט בירת הונגריה, שלושה ימים לאחר שאותר בדירתו בתום 15 שנים בהן מקום הימצאו לא נודע. בתום חקירה מהירה הוכן נגדו כתב אישום שמייחס לו פשעי מלחמה והתעללות ביהודים, והוא נשלח למעצר בית.

צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף, ראש מכון ויזנטל בירושלים, אשר רדף אחר צ'אטארי במשך שנים ארוכות, בירך הבוקר על מעצרו. בשיחה עם "הארץ" אמר: "זו רק תחילת הדרך. כעת אנחנו מחכים שהוא יועמד לדין, יורשע וייענש - רק אז המשימה תסתיים".

לצ'אטארי, בן 97, מיוחסת מעורבות ברצח למעלה מ-15 אלף יהודים, אותם שלח אל מותם באושוויץ באביב 1944, בעת שהיה מפקד משטרה בעיר קושיצה (היום בסלובקיה). לצד זאת, הוא חשוד בשליחת מאות יהודים נוספים אל מותם באוקראינה ב-1941. לפי המידע שנאסף עליו, הוא היה סאדיסט שנהג להתעלל ביהודים.

צפו בצייד הנאצים אפרים זורוף מדבר על לכידת הנאצי

בתחילת השבוע הוא אותר בתום 15 שנות מרדף. תמונותיו פורסמו בצהובון הבריטי "סאן" והיכו גלים ברחבי העולם. זורוף השקיע בשנים האחרונות מאמצים רבים באיסוף חומר מפליל על צ'אטארי והציע פרס כספי למי שימסור מידע על מקום הימצאו במסגרת מבצע "הזדמנות אחרונה" של מכון ויזנטל. בתקופה האחרונה התקבל מידע חדש על מעורבותו בפשעים נוספים ועל מקום הימצאו. זורוף העביר את המידע הזה ל"סאן", אשר שלח כתב וצלם כדי לאתר אותו. אנשי העיתון תיעדו אותו בפתח ביתו - בתחתונים וגרביים, ובעת שביצע קניות ברחובות בודפשט. "אילולא צולם בתחתונים - אני מסופק אם היינו מגיעים ליום הזה ואם היו תופסים אותו", אמר היום זורוף.

אתמול ביקר נשיא הונגריה בישראל, והשתתף בטקס לזכרו של חסיד אומות עולם ראול ולנברג, שנערך בכנסת. זורוף שלח לו מכתב גלוי, בו קרא לו לעצור את צ'אטארי באופן מיידי. כעת נשאו המאמצים האלה פרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ