החשבון נסגר |

שני קצינים בצבא צ'ילה חשודים בגרימת מותו של אביה של הנשיאה לשעבר

אביה של מישל באשלה מת בגלל בעיות לב בבית הכלא במדינה בשנת 1974, לאחר שהורשע בידי צבאו של הרודן לשעבר אוגוסטו פינושה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שני קצינים בצבא צ'ילה יועמדו לדין בחשד שעינו את הגנרל אלברטו באשלה, אביה של הנשיאה לשעבר מישל, שמת כאשר היה נתון לחסותם. באשלה מת בבית הכלא בשנת 1974, אחרי שהורשע בידי צבאו של הרודן לשעבר אוגוסטו פינושה בבגידה. כעבור זמן מה הושמה גם בתו מישל במאסר. מישל באשלה הפכה בשנת 2006 לנשיאה הראשונה בתולדות צ'ילה, וכיום היא פעילה לזכויות נשים באו"ם.

לדברי השופט מריו קארוסה, חקירה משפטית קבעה כי באשלה, שנעצר בגלל התנגדותו להפיכה הצבאית שבה הודח ב 1973 הנשיא הסוציאליסט סלוואדור איינדה, מת כנראה כתוצאה מבעיות לב שנגרמו בעקבות העינויים שעבר. ביום שלישי הרשיע קארוסה את הקולונלים רמון קסראס חורקרה ואדגר בנחמין סוואליוס בביצוע העינויים שהביאו למותו של באשלה בן ה 51 בשנת 1974. באותה שנה נעצרו גם אשתו ובתו בידי כוחותיו של פינושה. הן עונו במשך שבועיים בבית כלא סודי לפני שעזבו את צ'ילה.

בעלה של חריה שמר אמונים לאיינדה עד לרגע האחרון, וסירב לתמוך בהפיכה העקובה מדם של ה-11 בספטמבר 1973, גם אחרי שאיינדה עצמו התאבד במערכה האחרונה מול המורדים בארמון הנשיאות המופצץ. באשלה נעצר באותו יום, הורשע בדצמבר באותה שנה ושרד בכלא עד ל 12 במארס 1974.

בידי בית המשפט מסמכים המעידים כי באשלה עונה על ידי קצינים באקדמיית חיל האוויר. עיניו נקשרו, רגליו נכפתו, ונאסר עליו להוציא הגה מפיו ולזוז במשך שעות, כשקנה אקדח מופנה לראשו. לא הותר לו להשתמש ושירותים או לשתות. כתוצאה מהלחץ הנפשי פיתח מחלת עורקים כליליים.

הוא אושפז וכשהשתחרר הושם במעצר בית. בחודש דצמבר נעצר שוב ונלקח לחקירה נוספת באקדמיה הצבאית. ביום שקדם למותו במארס, השאיר באשלה פתק לאשתו בכיס חולצתו, שבו כתב כי עבר פעולות "ריכוך" אלימות בידי חוקריו במשך שעות ארוכות.

לפני מותו סיפר באשלה לבני משפחתו שהוא מעונה בידי קצינים צעירים שהוא עצמו אימן."הם שברו אותי מבפנים", כתב הגנרל מבית הכלא, "בשלב מסוים הם קרעו אותי, מוסרית. מעולם לא עלה בדעתי לשנוא מישהו. תמיד חשבתי שהאדם הוא מנפלאות הבריאה ויש לכבד אותו ככזה, ואולם נתקלתי בחברים לנשק מחיל האוויר, שאותם אני מכיר 20 שנה, תלמידים שלי, שהתייחסו אליי כאל פושע או כלב".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ