אני מקבל קהל, משמע אני קיים

ג'ון הופר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון הופר

עיירה באיטליה מינתה פילוסופית שתייעץ לתושבים בשאלות קיומיות בכל יום שישי אחר הצהריים

לא בכל יום מובאים בהחלטה של מועצה עירונית ציטוטים של סוקרטס, שפינוזה, או הפילוסוף האמריקאי בן זמננו, רן להב. מצד שני, אין מועצות מקומיות רבות כמו זו של קורילאנו דו'טרנטו, עיירה בת 5,889 תושבים הממוקמת בעקבה של איטליה.

החלטה מספר 72 של העירייה המצטטת מדברי ההוגים, נותנת תוקף ליצירת משרה חדשה, הפילוסוף העירוני. לתפקיד המקורי מונתה גרציאלה לופו, שתייעץ לתושבים "מדי יום שישי בין 15:00 ל‑19:00".

העיר קורליאנו שוכנת באזור הקרוי גרצ'ה סלנטינה, מעוז המיעוט היווני באיטליה, שהגיע אליה זמן רב לפני שאפלטון העלה את הגיגיו על הפפירוס. הצעד האחרון קשור אולי לעברה המקצועי של ראש העיר, אדה פיורה, מורה לפילוסופיה לשעבר. בימי כהונתה מועצת העיר כבר הציבה בחוצות העיר לוחות קרמיקה ובהם ציטטות מדברי עמיתיו של סנט אוגוסטינוס; היא חילקה בבתי קפה ובחנויות גלויות ובהן שאלות קיומיות כגון "בשביל מה נולדתי?"; היא הזמינה פילוסופים דגולים להשתתף בכינוסים בעיר ובימים אלה גם חנכה את מה שראש העיר מכנה "פארק מולטי-מדיה לפילוסופיה" בחלקה העתיק של העיר. כרזה המבטיחה למבקרים "עצים מדברים, קירות מאירים ודמויות נעות", הועלתה לאתר האינטרנט של העירייה לצד מידע על מיחזור פסולת.

אבל דווקא איוש תפקיד הפילוסוף העירוני הוא שמשך את תשומת הלב התקשורתית למדיניותה של העירייה. זמן קצר אחרי המינוי, קיבלה ראש העיר מכתב נוזף מאיגוד הפסיכולוגים במחוז פוליה, שבה שוכנת קוריליאנו. במכתב טען הד"ר ג'וזפה לואיג'י פאלמה, שמתן שירותים בידי פילוסוף מייעץ אינו רק "מוליך שולל ומבלבל, אלא מסוכן". לדבריו, ארגונו נכון לנקוט את הצעדים המתבקשים כדי להיאבק בכל פגיעה העלולה להיגרם".

ראש העיר פיורה התייחסה לביקורת בביטול ואמרה שפאלמה לא מבין מהי הגדרת תפקידו של הפילוסוף העירוני. לדבריה, לופו מקיימת עם הפונים אליה "דו שיח סוקרטי ואינה עוסקת בעברם, אלא בהווה ובצפי שלהם לעתיד". עיקר עבודתה נועדה לסייע לבריות לחשוב בצלילות, להקשיב אלה לאלה ולגבש שאלות בנושאים העומדים על הפרק, הסבירה ראש העיר.

לופו, שהחלה בעבודתה בספטמבר שעבר, קיבלה עד כה כ‑500 תושבים בלשכתה בעירייה. היא גובה 15 אירו לפגישה ולכן מינויה לא מתבטא בעלויות גבוהות יותר למשלמי המסים, ציינה פיורה.

לופו עצמה מספרת כי הפונים אליה נמנים עם שכבות האוכלוסייה השונות, החל במנהלים ואנשי מכירות, ועד למוכרי פרחים ומלצרים. היא מודה שהם שוטחים לפניה את מצוקותיהם: תושב אחד סיפר לה שהוא משתעמם עד מוות עם חבריו, ואחר סיפר שהוא מצליח לתקשר עם בני גילו רק דרך העולם הווירטואלי. עם זאת, הבהירה, עבודתה אינה עוסקת ברגשות, אלא ברעיונות. "אני לא חושבת שאיגוד הפסיכולוגים מבין מהו תפקידו של יועץ לענייני פילוסופיה", הוסיפה.

תגובות