זואי ויליאמס, גרדיאן

אם תבקרו בנפאל, ודאי תשימו לב בקלות לכל מה ששמעתם על היחס לנשים מחוץ למדינות המערב. בשליש מהנישואים במדינה אחד מבני הזוג הוא בן פחות מ‑15, ובדרך כלל זו הכלה. בכמה מהאזורים הכפריים עדיין רווח מנהג הצ'הופאדי שלפיו בזמן המחזור החודשי נחשבת האשה לטמאה עד כדי כך, שעליה לחיות בבקתה. הבקתות נראות בדיוק כמו יחידות מגורים קטנות, פרט לכך שלפעמים מתארחות בהן גם פרות. יש כפרים שבהם אם אשה נאנסת, עצם קיום יחסי המין בכפייה מגדיר את הקורבן כנשואה לאנס.

כשנערה מתחתנת היא חייבת לעזוב את בית הספר ולעשות את כל עבודות הבית במשפחתו של בעלה. "לא ציפיתי שתהיה לי עבודה רבה כל כך", אומרת נישה דרלאמי, שהתחתנה לפני שש שנים בגיל 13.

"לפני כן הייתי צריכה רק לבשל ולעבוד בשדה. מאז שבאתי לחיות עם משפחת בעלי, אני חייבת לעשות הכל מהרגע שהפרות מתעוררות". אמו של החתן, שעבדה באותן העבודות מאז שהצטרפה למשפחה, המתינה כ-20 שנה שתהיה לה כלה שתוכל להחליף אותה. בהתחשב במצב, התפלאתי לראות את היחסים הטובים בין החמות לכלות, אבל ייתכן שהאיסור לריב לפני זרים הוא אוניברסלי.

נערה צעירה בנפאל. יש כפרים שבהם אם אשה נאנסת, עצם קיום יחסי המין בכפייה מגדיר את הקורבן כנשואה לאנסצילום: רויטרס

  החוק במדינה, שרק מיעוט מאזרחיה מוסלמים ומרביתם הינדים, אמנם אוסר נישואי ילדות, שאחריהם הן למעשה נידונות לחיי עבדות. אולם החוק כמעט שלא נאכף. עם זאת, מאז שנת 2008, הפעילות הציבורית שנועדה למנוע את התופעה החלה להיות נמרצת יותר, ונישואים שכאלה הפכו נדירים יותר. לקסמי תארו, בת 22, נישאה בגיל תשע בעסקת חליפין שבמסגרתה התחתן אחיה עם אחות בעלה. ייתכן מאוד שהיום זה לא היה קורה. "נפאל היא לא אפגניסטאן", מבקשים להבהיר עובדים בלא מעט ארגונים שתומכים באוכלוסיה המתקשה.

  במדינה אין איסור על השימוש באמצעי מניעה. מי שרוצה, יכולה להשיג אמצעי מניעה בדוכנים המוצבים לאורך נהר. גלולות נמכרות במחיר מסובסד ואין מחסור בקונדומים. עם זאת, קיימת עליה במספר נישואי האהבה לכאורה שבהם בורח זוג צעיר כדי להתחתן. הרשה באהדור פורי, העובדת בארגון הקהילתי הוועדה להגנת ילדי הכפר, אומרת כי "אי אפשר לכנות אותם נישואים מתוך אהבה כי ילדה או נערה צעירה שמתחתנת, אינה מאוהבת". גבר בשנות ה‑20 לחייו מבטיח לעתים קרובות הבטחות לילדה בת 13.

  הוא אומר לה ­שמשפחתו עשירה ושהיא תוכל להמשיך ללמוד בבית הספר, ­אף על פי שאין בכוונתו למלא את ההבטחה. פגשתי לא מעט נערות שהתחתנו בנישואים בדרך זו. אף על פי שכמעט כולן התחרטו על כך, אף אחת מהן לא טענה שרומתה.

  איש הדת, נראיאן פראסאד שארמה, מסביר כי אם המנהיגים הדתיים שומעים על נישואי ילדות, הם יכולים לנסות להניא את בני הזוג מלהתחתן. אם הם לא מצליחים, קבוצה של פעילי זכויות אדם צעירים עשויים לבוא להפגין בזמן החתונה ואז המשטרה נאלצת להתערב. לעתים אפילו המשטרה עשויה להתערב.

  "אבל אם שני בני הזוג רוצים להינשא, ואף אחת מהמשפחות לא רוצה להתלונן במשטרה, אין ביכולתנו לעשות דבר", הוא אומר. ואולם, מסתבר שהבעיה העיקרית אינה נישואי ילדות אלא הריונות של ילדות. כשילדות בנות 13 ו‑14 נכנסות להיריון, התוצאות הן בדרך כלל קשות. בריאותן רופפת במשך כל משך ההיריון והתינוקות שנולדים הם בדרך כלל קטנים להחריד. המקרים שבהם ילדות ילדו תינוקות במשקל של קילוגרם או קילוגרם וחצי אינם נדירים. נרשמים גם מקרים רבים של הפלות, מות אמהות בזמן הלידה וסיבוכים שונים אחריה. מצב עניינים זה הביא להתערבות של ארגון הומניטרי בשם "הצילו את הילדים", שהכין תוכנית למניעת הריונות לא רצויים.

  פראמילה תארו היא בת 16 ויש לה תינוקת בת שנתיים בשם פראפטי (פירוש השם הוא "הישג", למרות שלפי ארשת פניה ה"הישג" שבגידול ילדתה הוא יותר התגברות על מכשולים יוצאי דופן מאשר אושר וגאווה) היא התחתנה בגיל 12, לאחר שפגשה את בעלה בשעה שתיקן משאבה בבית הספר שבו למדה. הם נפגשו שבוע לאחר מכן בנוכחות זוג חברים אחר, וכולם ברחו כדי להתחתן. "הייתי מעדיפה טקס, כי כך זוכים לכבוד רב יותר", אמרה. היא נכנסה להיריון כמעט מיד לאחר נישואיה וילדה את בתה כשהיתה בת 13. התינוקת שקלה קילוגרם וחצי והיתה פגיעה מאוד. כעת היא מתפתחת היטב, אף על פי שבתנאי מזג האוויר הקשים והחום הכבד כולם, ילדים ומבוגרים, נראים תשושים וחלשים.

  פראמילה דומה לכל נערה בגילה, אף על פי שיש לה תינוקת. היא רוצה לעבוד מחוץ לבית. היא מצטערת שנאלצה לעזוב את בית הספר בגיל מוקדם כל כך ורוצה לחזור ללימודים. אולם, לאם הצעירה הזו אין ברירה אחרת, מלבד הדרך שבה בחרה לפני ארבע שנים. העוני בביתה מנקר עיניים, אין בו דבר מלבד מיטה שמשמשת גם שולחן וכמה בצלים. היא אוהבת את בתה ואת בעלה, אולם רוצה גם הזדמנויות נוספות בחייה.

  עתה, היא משתמשת באמצעי מניעה ואומרת שאולי תרצה ללדת שוב רק בעוד שש או שבע שנים. היא מעדיפה ללדת בת ולא בן, אך לא מחכה ליום שבו בנה יביא לבית כלה, שתסיר מעליה את נטל עבודות הבית. "אני לא חושבת שכלה צריכה לעשות את כל העבודה", היא אומרת ללא היסוס. ייתכן שבכל זאת מתחוללים שינויים שאפשר לייחס אותם לאמצעי המניעה. ברגע שיש מעט כוח וחופש בחירה, גם אם הם מצומצמים למדי, הנשים מתחילות לחשוב מה לעשות עמם".

  נערה אחרת בשם פראמילה, בת 13, ואחייניתה מאנשה, סובלות מנחת זרועו של בעלה האלים של מאנשה, שמכה אותה כמעט ללא הרף מאז חתונתם. היא היתה בת 14 כשהתחתנה. כל בני הכפר מנסים לעזור לה, אך ללא הצלחה. "הם נאלצים לבוא כדי למנוע ממנו להכות אותי, אבל הוא לא מפסיק", אומרת מאנשה בכעס. היא לא יכולה לעזוב אותו בגלל בנה. אחרי שילדה אותו היא לא רצתה עוד ילדים, אולם בעלה היכה אותה ומנע ממנה גישה לאמצעי מניעה. כעת היא בחודש השביעי להריונה.

  פראמילה חיה בביתה של מאנשה משום שבעלה של מאנשה הוא האפוטרופוס החוקי שלה. היא אומרת שאיננה רוצה להתחתן. היא ראתה במשפחתה יותר מדי צער וכאב, ויותר מדי התעללות של בעל באשתו. היא רוצה להיות אחות. זו הבעיה של הבנות הצעירות בנפאל: לא חסרה להן שאפתנות. אולם, האמהות חוסמת בפניהן את הדרך להגשמת שאיפותיהן, ואף על פי שהן מעוניינות בקריירה, רבות מהן אינן מאמינות ביכולתן להשיג אותה.

  באופן בלתי נמנע, תכנון המשפחה מזעזע וימשיך לזעזע את אושיות החברה הזו. השינויים לא ייעצרו במשפחות קטנות יותר, בירידה בתמותת תינוקות, בהקניית השכלה לנשים ובשמירה על בריאותן של אמהות. האפשרויות החדשות נדונות במועדוני נוער, שבהם נאספים ילדים בגילאי 10עד 18 כדי לקדם לא רק קמפיין נגד נישואים בגיל צעיר, אלא גם כדי להגדיל את הנגישות לאמצעי מניעה.

  בפגישות האלה, שמתקיימות בחדר צפוף שעל אחד מקירותיו שרטוטים של חצוצרות הרחם ועל קיר אחר תמונה של יורי גגארין. הילדים שרים שיר נגד נישואי ילדות ("כשאת מתחתנת בילדותך / את הורסת את הסיכויים שלך לעתיד / ואת מסתכנת גם בפגיעה בגופך",­ בנפאלית השיר בחרוזים).

  הם משתדלים לשכנע זוגות נלהבים מדי להמתין, עורכים הפגנות לפני חתונות, מפיצים את המסר שאפשר לחיות בדרך אחרת. בצאתנו משם, הם שואלים מה הם יכולים ללמוד מפעילים צעירים במערב. אני משתתקת במבוכה. הם לא יכולים ללמוד מהם שום דבר. אולי רק לשחק ב"אנגרי בירדס".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ