גרדיאן

דו"ח מיוחד שמיועד למועצת הביטחון של האו"ם קובע כי תעשייה של הברחת נשק שמוערכת בעשרות מיליוני דולרים מהווה את מקור המימון העיקרי של המשטר הצבאי באריתריאה, ועומדת מאחורי העינויים והחטיפות של אלפי פליטים אריתראים.

חקירה מטעם ארגון המשקיפים של סומליה ואריתריאה, שחלקים ממנה הודלפו, חשפה נתיב הברחות שיוצא מאריתריאה ומגיע לחצי האי סיני דרך מחנות הפליטים בסודאן. בנתיב ההברחות מועברים כלי נשק למיליציות קיצוניות ומבקשי מקלט אריתראים לכנופיות של בדואים שמרעיבים, מענים, אונסים ורוצחים את הפליטים, וסוחטים מקרובי מבקשי המקלט עשרות אלפי דולרים בתמורה לשחרורם. מחזור תעשייה זו, שאותה מנהלים אנשי ממשל אריתראים, סודאנים וכנופיות מבריחים מצריות, מוערך ב 10 מיליון דולרים בשנה. לפי עדויות, חלק מהנשק המוברח מאריתראה נמכר לפעילים פלסטינים ברצועת עזה.

לפי הדו"ח שהוכן בשביל מועצת הביטחון, אריתריאה מפרה באופן בוטה את הסנקציות
שהוטלו עליה ב 2009, האוסרות מכירת נשק וציוד צבאי לאריתריאה, ושוללת ייצוא נשק מצד אריתראה.

מהגרים מאריתראה בגבול סיניצילום: רויטרס

בדו"ח צוין כי מי שעומד מאחורי מערך ההברחות הוא הגנרל האריתראי טקלאי קיפלה. "גורמים בלתי תלוים בישראל ובסיני זיהו את הגנרל טקלאי ושורת מתווכים, כאחראים להברחות מעבר לגבול של נשק ובני אדם מאריתריאה", נאמר בדו"ח. כלי הנשק הם בעיקר רובי סער מסוג קלצ'ניקוב ומטולי רימונים. על רבים מכלי הנשק מופיעים סמלי יחידות של צבא אריתראה.

לפי המקורות, היקף השחיתות הנדרש כדי לנהל את תעשיית ההברחות מרמז על שיתוף פעולה הכרחי מצד גורמים בממשל. "אם הנשיא אינו מודע לכך, אהיה מופתע", אמר אחד הגורמים. אף על פי שאריתריאה נאבקת בעוני קשה, היא דוחה כל הצעה למעורבות של מדינות אחרות, בהן משלוחי מזון. המדינה שאוכלוסייתה מונה מעט יותר מחמישה מיליון בני אדם, מחזיקה את אחד הצבאות הגדולים באפריקה. לפי חקירה שהתנהלה ב 2009 מטעם Watch Human Rights ונציבות האו"ם לענייני פליטים, חיילים שמגויסים בכפייה לצבא עוברים עינויים קשים ונאלצים לעבוד בעבודות כפייה.

לדברי נשיא אריתריאה, אסיאייס אפוורקי, הצורך בצבא נובע מהאיום של סכסוך מחודש עם אתיופיה, שממנה קיבלה אריתריאה עצמאות ב 1992. המלחמה הממושכת בין שתי המדינות הסתיימה ב 2000.

אריתראים רבים בורחים מארצם, בעיקר לסודאן או אתיופיה, ורבים מנסים להגיע לישראל. מהגרים אלה מניעים את תעשיית ההברחות בסיני. להערכת האו"ם, ב 2011 עזבו את אריתריאה 3,000 בני אדם מדי חודש. לפי נציבות האו"ם לפליטים, יותר מ 60 אלף אריתראים חצו את הגבול המצרי לישראל בין 2009 ל 2011.

אבי גרנות, ראש אגף אפריקה במשרד החוץ הישראלי, מכחיש כל מידע על הברחת נשק
אריתראי לסיני. לדבריו, אריתריאה היתה בעלת ברית אסטרטגית, נמל ידידותי יחיד
לחופי הים האדום. לדעתו, גם הדיווחים על הברחות בני אדם, חטיפות ועינויים הם
"מופרזים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ