מתפללים לגשם |

ארה"ב מתמודדת עם הבצרות הקשה ביותר זה 25 שנה

יותר משלושה רבעים מגידולי התירס והסויה מצויים באזורים מוכי בצורת ויותר משליש מהם הוגדרו כדלים. בשבועות האחרונים מחירי התירס עלו ב 38%

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

ארה"ב מתמודדת עם הבצורת הקשה ביותר זה 25 שנה. ממשל ברק אובמה הודיע אתמול (רביעי) שחלק גדול מהגידולים החקלאיים של ארה"ב נפגעו מהבצורת הקשה הפוקדת יותר ממחצית מהמדינה; הוא הזהיר מפני עלייה צפויה במחירי המזון וקרא לקונגרס להחיות תוכנית סיוע שנגנזה. הנשיא אובמה ערך בחינה של המצב יחד עם שר החקלאות טום וילסאק, שציין שהוא מתפלל לגשם.

"אני כורע על ברכיי מדי יום ונושא תפילה נוספת לגשם", אמר וליסאק לכתבים בבית הלבן בתום שיחתו עם אובמה. וילסאק אמר ש 1,297 מהמחוזות, קרי כשליש ממחוזות המדינה, הוגדרו כמוכי אסון וציין שאתמול נוספו להם עוד 39.

יותר משלושה רבעים מגידולי התירס והסויה מצויים באזורים מוכי בצורת ויותר משליש מהם הוגדרו כדלים או דלים מאוד, אמר וילסאק. בשבועות האחרונים מחירי התירס כבר עלו ב-38% ומחיר פולי הסויה ב 24%. וילסאק מעריך שמחירי המזון יעלו עוד ב 2013, אף שהיקף הגידולים השנה הוא השלישי בהיקפו בתולדות המדינה, וזאת משום שמזג אוויר טוב ששרר מוקדם יותר, עודד את החקלאים להגדיל את שטחי הזריעה.

בטווח הקצר עשויים מחיר בשר הבקר, העוף והחזיר צפויים דווקא לרדת בגלל חיסולם של עדרים שהביא לעליית ההיצע; ואולם בהמשך השנה, או בראשית השנה הבאה, מחירי הבשר יעלו על פי ההערכות. וילסאק סירב להתייחס לשאלה אם הבצורת קשורה לתופעת שינוי האקלים. "כל מה שאנחנו יודעים הוא שכרגע ישנם חקלאים וחוואים רבים הנאבקים", אמר.

"במקום להתמקד בסיבה שגרמה את זה, מוטב לבדוק תחילה מה אנו יכולים לעשות כדי לסייע להם", הוסיף.

בניסיון לסייע לחקלאים, הממשל כבר הוריד את שיעור הריבית להלוואות חרום והתחיל לגבש תוכניות סיוע מיוחדות. לדברי וילסאק, הקונגרס יכול לעזור בכך שיחייה תוכניות חרום שתוקפן פג בשנה שעברה, או בהעברת סיוע באמצעות חוק המזון, החקלאות והתעסוקה, חוק מרכזי בסוגיית התזונה והחקלאות, העומד עתה לדיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ