לא אומרות נואש |

רוסיה וסין הטילו שוב וטו על החרפת הסנקציות נגד סוריה

בפעם השלישית מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה, מטרפדות מוסקווה ובייג'ין הצעת החלטה במועצת הביטחון. אסד נראה לראשונה מאז הפיגוע

אלי שווידלר
אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר
אי-פי
רויטרס

רוסיה וסין הטילו וטו אחר הצהריים (חמישי) על הצעת החלטה במועצת הביטחון הקוראת להחרפת הסנקציות הכלכליות המוטלות על דמשק, לאור המשך הדיכוי האלים והשימוש שעושה צבא סוריה בנשק כבד בערים. זו הפעם השלישית מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני 16 חודשים, שמוסקווה ובייג'ין מטרפדות הצעות החלטה שמטרתן להגביר את הלחץ על נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ומשטרו.

על רקע וההידרדרות המהירה ביכולת המשילות של אסד, נדחתה אתמול ההצבעה במועצת הביטחון כדי לאפשר התייעצויות נוספות בין נציגי המעצמות. הצעת ההחלטה קשרה, בין היתר, בין המתווה שגיבש שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן, לבין סעיף 7 של אמנת האו"ם, באופן שבו אי קיום של המתווה יהווה עילה לשימוש בינלאומי בכוח.

תמונה ראשונה מאז הפיגוע: אסד בפגישתו היום עם שר ההגנה החדשצילום: אי-אף-פי

אלא שגם לנוכח ההידרדרות הקשה במצבו של אסד, רוסיה נותרת עיקשת בעמדתה שלא לאפשר למערב לפעול בסוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אף כינה את איומי המערב בהתערבות צבאית בסורית - "סחיטה". על רקע זה גם שוחחו אמש נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בניסיון אחרון למנוע את הטלת הווטו פרסם אתמול הבית הלבן הודעה לפיה על מוסקווה ובייג'ין להבין "שההיסטוריה אינה עומדת לצד אלה שמיישרים קו עם אסד". למרות ניסיונות השכנוע, בחר פוטין שלא להיענות לבקשותיה של ארה"ב.

11 מדינות הצביעו בעד החרפת הסנקציות, פקיסטן ודרום-אפריקה נמנעו ואילו רוסיה וסין, כאמור הטילו וטו. על פי ההצעה שנדחתה, היו אמורות המעצמות להאריך את מנדט כוח הפקחים בסוריה ב-45 ימים נוספים ולהעניק למועצת הביטחון את הסמכות להתערב צבאית במדינה. לאור הווטו - צפוי מנדט הפקחים להסתיים כבר בסוף השבוע הקרוב. 

שגריר בריטניה באו"ם, מארק גרנט, אמר במהלך הדיון כי הוא "מזועזע" מהווטו הרוסי-סיני. "המשמעות של הצעד הזה היא המשך ההגנה שלהן על משטר ברוטאלי. רוסיה וסין בחרו להעמיד את האינטרס הלאומי שלהן לפני חייהם של מיליוני סורים". שגריר צרפת באו"ם, ג'ראר ארו, אמר כי הווטו לא יעצור את המערב מלפעול. "נמשיך לסייע לאופוזיציה הסורית בדרכה לדמוקרטיה", אמר. שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר כי הווטו הסורי-סיני הוא "חסר הצדקה וחסר הגנה".

שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס ועמיתה הרוסי ויטאלי צ'ורקין, בתום ההצבעהצילום: אי-אף-פי

הבית הלבן קרא להחלטתן של רוסיה וסין מצערת. "אלה שהצביעו נגד הצעת ההחלטה מתייצבים נגד העם הסורי ובצד ההפוך לשלום וליציבות באזור. ארה"ב הבהירה לממשלת סוריה כי היא תישא באחריות אם תשתמש בנשק כימי נגד האופוזיציה". במקביל, דחה הבית הלבן את הניסיונות הראשונים להאריך את מנדט פקחי האו"ם בסוריה והודיע כי אינו מעוניין בכך. לעניין האפשרות שסוריה תשתמש בנשק כימי התייחס גם שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עאפרי, ואמר כי מדובר בשמועות חסרות יסוד.

אחרי יממה, אסד נראה לראשונה

אחר הצהריים דיווחה הטלוויזיה הסורית כי שר ההגנה החדש, פאהד ג'אסם אל-פריג', נשבע אמונים בטקס שהתקיים בנוכחותו של הנשיא, בשאר אל-אסד. בתחילה לא שידרה הטלוויזיה הסורית תמונות של אסד מהטקס וגם לא מסרה היכן הוא התקיים, ואולם זמן קצר לאחר מכן פורסמה תמונה מהפגישה ונאמר כי היא התקיימה בדמשק.

במשך יותר מ-24 שעות, מאז הפיגוע במטה לביטחון לאומי הסורי בו נהרגו שלושה מעמודי התווך של המשטר הסורי, נעלמו  אל מתחת לרדאר ובתקשורת הבינלאומית נפוצו שמועות ודיווחים שונים על מקום הימצאם. הבוקר דיווחו מקור משורות האופוזיציה ודיפלומט מערבי כי ייתכן שאסד חמק לעיר החוף לטאקיה, מעוז המיעוט העלוואי, אולם דיווח זה הוכחש.

הצהובון הבריטי "דיילי מייל" דיווח כי אסמה אסד כבר עזבה את סוריה ונמצאת במוסקווה. עוזרו של פוטין, יורי אושאקוב, דחה את השמועות ואמר כי סוגיית המעבר האפשרי של אסד למוסקווה לא עלתה כלל על סדר היום של הקרמלין וכי לא שמע על אפשרות כזאת. לדבריו, הנושא לא עלה גם בשיחה שקיים אתמול פוטין עם אובמה ועם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. 

במקביל, בין צבא סוריה לבין כוחות המורדים בתוך דמשק, זה היום החמישי. בשעות הבוקר דיווחו תושבים מקומיים על קרבות קשים מרחק נגיעה מארמון הנשיאות. עיקר הקרבות מתרכזים ברובע השגרירויות הזרות אל-מזה. תחנת המשטרה בשכונה אחרת, חג'ר אל-אסוואד, עלתה בלהבות וקרבות מתנהלים גם בשכונות טדמון ואל-מידאן.

גורם ביטחון לבנוני דיווח הערב כי בעקבות התגברות הקרבות בדמשק, חצו ביממה האחרונה יותר מ-20 אלף סורים את מעברי הגבול לתוך לבנון. על פי הדיווחים האחרונים מהבירה הסורית בשכונות רבות מתנהלים חילופי אש בין כוחות הצבא לבין המורדים וכי בעיר שורר כאוס של ממש. הטלוויזיה הסורית הזהירה את תושבי דמשק כי חמושים הלבושים במדי המשמר הנשיאותי עלולים לפתוח באש או לבצע פיגועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ