כולם רוצים להיות לולה

המועמדים לנשיאות ונצואלה סבורים שהסוד לניצחון טמון בתדמיתו החמה והחביבה של נשיא ברזיל לשעבר. צ'אבס ויריבו קפרילס שכרו יועצים שהצליחו בברזיל, ומתגלים ככוכבים הגדולים של הבחירות

דיאגו אורה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיאגו אורה

נשיא ברזיל לשעבר הפך למושא החיקוי של הפוליטיקאים בוונצואלה. שני המועמדים המתמודדים על נשיאות ונצואלה פנו ליועצים מברזיל בניסיון לחקות את סגנונו הפוליטי של לואיז אינסיו לולה דה סילווה, שהנהיג את ברזיל ב-2003‑2010.

כמוהו, גם הם מחזרים אחר מצביעי המרכז ומבקשים לעשות עסקים עם ארה"ב וסין, לדאוג לצמיחה כלכלית, לצמצם את העוני ולהפעיל תוכניות רווחה מצליחות.

הבחירות בוונצואלה, שיתקיימו ב‑7 באוקטובר, הולכות ומתבררות כצמודות ביותר זה שנים. הצוותים שמאחורי הנשיא הוגו צ'אבס ויריבו אנריקה קפרילס שכרו כוכבים בתעשיית שיווק הפוליטיקאים המשגשגת בברזיל, הידועה בשל תשדירי הבחירות החלקלקים שלה.

מנהל מסע הבחירות הוותיק ג'ו סנטנה, בן 59, הצטרף לצ'אבס לפני חודשים אחדים, בעוד הצמד הצעיר רנטו פריירה ופרנסיסקו "שיקו" מנדז, עובד עם מועמד האופוזיציה קפרילס מאז תחילת השנה.

המאבק על קולות המרכז יהיה כנראה הקרב המכריע בבחירות במדינה הגדולה. אף על פי שמרבית הסקרים מעניקים לצ'אבס יתרון על פני קפרילס, הם גם מראים כי שליש מהבוחרים טרם החליטו איזה פתק יטילו לקלפי.

לולה עצמו, פועל מתכת לשעבר, נכנס למרוץ ביום שישי שעבר, כאשר הביע את תמיכתו החמה בידידו צ'אבס בסרטון שהוקרן בפורום סאו פאולו, ועידה סוציאליסטית שאירחה הממשלה בקראקס.

"בזכות מנהיגותו של צ'אבס, העם הגיע להישגים יוצאים מן הכלל... ויש לשמר אותם", אמר לולה. "צאבס, אתה יכול לבנות עלי... לבנות על הסולידריות ועל התמיכה של כל פעיל שמאלני, של כל דמוקרט ושל כל אזרח באמריקה הלטינית. ניצחונך יהיה ניצחוננו".

היועץ סנטנה, המכונה "ממליך הנשיאים", היה יועצו של לולה, של היורשת שלו דילמה רוסף וגם של מנהיגים אחרים. הוא ינסה לעדן את תדמיתו הלוחמנית של צ'אבס. סנטנה מחלק את זמנו בין ברזיל, ונצואלה ואנגולה, שגם בה הוא מייעץ לקראת בחירות לנשיאות.

בצד השני של הזירה הפוליטית עומד הצמד פריירה-מנדז, שותפים בחברת יחסי הציבור פרולה. זו מערכת הבחירות לנשיאות הראשונה שהם מנהלים. האתגר העומד בפניהם הוא להרחיק את קפרילס מההשפעות הימניות הקיצוניות הרוחשות בגוש האופוזיציה, טקטיקה מכריעה אם רוצים למשוך בוחרים במדינה המקוטבת.

חואן חוסה רנדון, אסטרטג פוליטי מוונצואלה, שסייע למפלגת PRI לחזור לשלטון במקסיקו זה עתה, אומר שברזיל נהפכה למעצמה של יועצי בחירות הפועלים ברחבי אמריקה הלטינית.

"זאת התקדמות עצומה ומגוונת... לפני כן היה שם רק אדם אחד: דודה מנדונקה". כוונתו ליועץ פוליטי רב השפעה מברזיל, העומד בראש החברה דודה פרופגנדה אשר באמתחתו יותר מ‑60 מסעות בחירות. סנטנה עבד אתו בעבר.

בעת ניסיונו הרביעי להיבחר לנשיא ב‑2002, ניסיון שגם הצליח, ביקש לולה להיפטר מתדמיתו כמנהיג הפועלים הבלתי מתפשר. הוא קיצץ את זקנו, לבש חליפה ועניבה, מיתן את נימת דבריו, חייך יותר והאט את קצב הדיבור שלו. השינוי הזה נזקף לזכות למנדונקה, שגם המציא את הסיסמה "לוליניה (לולה קטן), שלום ואהבה", וסייע ללולה להיות בן מעמד הפועלים הראשון שנבחר לנשיא ברזיל.

סנטנה מתקדם במהירות והוא יכול להתפאר בארבעה ניצחונות בבחירות לנשיאות בשלוש מדינות באמריקה הלטינית עד כה. כעת הוא מנסה לעשות דבר דומה עם צ'אבס. האתגר החל כששכנע את החייל לשעבר להשאיר את המדים הירוקים בארון מעת לעת. כיום צ'אבס מופיע בציבור לא אחת בחליפה ולפעמים הוא לובש בלייזר מעל חולצה עם צווארון פתוח.

בין השאר נאמר לצ'אבס למתן את הנימה המרגיזה כשהוא מדבר על מדיניות החוץ ולהתמקד יותר בתכונות פרגמטיות ומאחדות, לדוגמה הכימיה הבלתי צפויה בינו ל"חברו הטוב החדש" חואן מנואל סנטוס, נשיא קולומביה בעל ההשקפות השמרניות.

"המטרה היא להציג תדמית מפויסת יותר: להניח מאחור את הנימה הרדיקאלית", אמר אחד היועצים הברזילאים בצוות של צ'אבס שביקש להישאר בעילום שם. צ'אבס הוא לקוח מלחיץ מאוד ליועץ העוקב אחריו מאחורי הקלעים. הוא חזר לשאת נאומים הנמשכים שעות, אפילו בזמן מאבקו נגד מחלת הסרטן, והוא תמיד נראה כאילו הוא עומד לתקוף את אויביו הפוליטיים או להשמיע איום חדש נגד בעלי העסקים הפרטיים".

היועצים, שרוצים להרוויח מקשריו הממושכים עם הרוב העני בוונצואלה, העלו את סיסמת הבחירות "הלב של ונצואלה", שכיום מעטרת את שלטי התעמולה שלו.

על כן חוזר צ'אבס על המנטרה: "כולי נתון לשירות העם, למרות כל הסבל, למען הנזקקים ביותר... אני אוהב אתכם!", אמר לאחרונה. הרעיון הוא לחולל מסר רגשני שיהיה קשה להחליש אותו. בתשדיר אופייני מבית היוצר של סנטנה נאמר "המפקד מצוי בכל בית ואין לו רשות לעזוב". במסע הבחירות הראשון של אויאנטה אומאלה בפרו, יריביו מתחו עליו ביקורת קשה בשל קשריו ההדוקים עם צ'אבס. היה עליו להתרחק מנשיא ונצואלה כדי שיהיה לו סיכוי. בעזרתו של ולדימיר גרטה ולואיש פוורה, שני יועצים ממפלגת הפועלים של לולה, הוא זכה בבחירות אשתקד.

משהו דומה קרה לנשיא אל סלוודור, מאוריסיו פונס: מתינות "נוסח לולה" והדרכתו הצמודה של סנטנה העלו אותו לשלטון ב-2009.

סנטנה סייע ללולה להיבחר מחדש ב‑2006, ולפני שנתיים הצליח להציב את רוסף כיורשת של לולה ולכהן כאשה הראשונה בתפקיד. מאוחר יותר ייעץ סנטנה לדנילו מדינה, שניצח בבחירות לנשיאות הרפובליקה הדומיניקנית במאי.

מאחורי הפופוליזם והמצלמות, התבססה התמיכה בלולה בעיקר על הגברת הצריכה הביתית בברזיל, יצירת מקומות עבודה והעלאות השכר במגזר הציבורי וגם על הלוואות לעניים שאפשרו להם לקנות מכשירי חשמל, מחשבים, אופנועים, מכוניות ודירות מסובסדות.

בזמן כהונתו כמושל מירנדה, המדינה השנייה בגודלה בוונצואלה, קפרילס, שהוא מעריץ של לולה, עשה לא מעט כדי לחקות את נשיא ברזיל לשעבר והקצה חלק גדול מהתקציב בחינוך לעזרה לעניים לפתוח עסקים קטנים ובבניית דיור בר-השגה. סרטון התמיכה של לולה בצ'אבס היה בלי ספק מכה לקפרילס, אבל אחד מאנשי האופוזיציה ניסה להפחית מהשפעתו. "כאב לראות אותו משחק את התפקיד הזה", אמר אדמונדו גונסאלס.

נוכחות הברזילאים במסע הבחירות של קפרילס היא חלק מהמאמץ שלו להציג את עצמו כמנהיג פרוגרסיבי המציע התחלה חדשה, בניגוד לנשיאים המושמצים ששלטו בוונצואלה בארבעת העשורים שקדמו לצ'אבס.

האופוזיציה מדגישה גם את ההבדלים בין קפרילס בן ה‑39 - מועמד צעיר ואנרגטי המבלה חודשים בדרכים במסע בחירות מפרך שבו הוא עובר "מבית לבית" - ובין צ'אבס החלש בשל מחלת הסרטן.

פריירה ומנדז, שלמדו את מקצועם במערכות הבחירות בברזיל והיו אדריכלי הניצחון בבחירות של מושל מדינת ריו דה ז'ניירו, סרג'יו קברל, עוזרים בניסוח סיסמאות הבחירות של קפרילס: "יש דרך" ו"משהו טוב קורה". הצמד גם הכין תשדיר שבו נראה קפרילס בחליפה כהה וחולצה עם צווארון פתוח - לא המראה האופייני לו בדרך כלל. הוא הונחה לדבר גם על חשיבות הכבוד לזולת ונראה בתשדיר מחבק בוחרים וחוצה רחובות מוצפים מתקופת כהונתו כמושל. בעלי תפקידים באופוזיציה אומרים כי בקרוב ייראו תוצאות ממאמציו חסרי הלאות.

"הוא מגיע למקומות הרחוקים ביותר, לבתים החרבים ביותר, למקומות שבהם יש רק קומץ אנשים", מספר ארמנדו בריקט, העומד בראש הקמפיין של קפרילס. "זה מסע עצום ממדים שמתקדם מהפריפריה אל המרכז ואת היבול נראה לפני 7 באוקטובר".

בשל בריאותו הרופפת, צ'אבס בן ה‑57 אינו פוקד את הרחובות. יועציו מביאים את הלהט הנראה ברחוב אליו בהופעות במרפסת ארמון מירפלורס ותשדירים קופצניים, כמו התשדיר האחרון של סנטנה, שבו המוני תומכיו הלבושים בתלבושת אדומה משתעשעים ולהקה שרה "צאבס לא יעזוב!".

בסופו של דבר, לא חשוב מי יזכה בבחירות בוונצואלה באוקטובר, מנצח אחד ברור כבר יש: מנגנון שיווק הפוליטיקאים של ברזיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ