מה תאריך התפוגה של משטר אסד?

ישראל חוששת מגורל הנשק הכימי ומתקשה לחזות את המתרחש בסוריה. כמו ב-73, היעלמות המומחים הרוסים מהמדינה רומזת על חומרת המצב

עמוס הראל
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
אבי יששכרוף

חרף שמועות עיקשות שנפוצו אתמול (חמישי), נראה שנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, נמנע לפי שעה מלעזוב את דמשק. ביממה לאחר המכה המדויקת שכיוונו המורדים ללב שלטונו, בפיצוץ שבו נקטלה מחצית הצמרת הביטחונית שלו, מיהר אסד למנות בכירים חדשים לתפקידים שהתפנו בחטף. אבל כשהקרבות העיקשים בדמשק הופכים בהדרגה לקרבות על דמשק. אסד מרגיש כנראה שהסכנה מתקרבת מאוד אליו ואל בני משפחתו, ואחרי אירועי השבוע האחרון, סביר שלא ירחק היום שבו ייאלץ לעבור, עם אשתו ומקורביו, אל ארמונו בלטקייה או לבקש מקלט במדינה אחרת.

סוף השבוע הקרוב בסוריה צפוי להיות טעון במיוחד, גם לקראת תחילת חודש הרמדאן וגם בשל המצב שבו רגשות הציבור ממילא סוערים כל כך. הקרבות הקשים הרחיקו כנראה בימים האחרונים את ההמונים מרחובות חלק מהערים הגדולות. במקביל, האיצה ההתנקשות בבכירי המשטר הסורי את הדיונים על היום שאחרי אסד. הניו יורק טיימס דיווח אתמול כי בכירים בפנטגון ובמערכת הביטחון הישראלית דנו באחרונה בתוכנית משותפת להשתלטות או להשמדת מאגרי הנשק הכימי והביולוגי של אסד, כאשר יקרוס שלטונו. לפי פרסומים שונים, האמריקאים דנו בכך גם עם הירדנים. עבדאללה מלך ירדן אף אמר השבוע כי במקרה הצורך, תידרש חציית הגבול (במשתמע, לתוך סוריה) כדי למנוע את זליגת הנשק הכימי לידיים לא אחראיות.

נדמה שמבחינתה של ישראל, קשה לדעת מה מדאיג יותר: מתקפת מורדים סונים קיצונים על אחד מבסיסי הנשק הכימי, או העברה מכוונת של מאגרי הנשק הכימי מאסד לחיזבאללה. הארגון השיעי פעיל באחרונה מתמיד בנעשה במדינה השכנה. הופעתו הפומבית ההיסטרית משהו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, אחרי המתקפה בדמשק, מעידה שגם בעלי הברית בלבנון מודאגים מעתיד משטרו של בשאר אל-אסד.

שר הביטחון, אהוד ברק, צופה לעבר הגבול הסורי בבסיס פיקוד צפון ברמת הגולן, אתמול

ישראל נוקטת באחרונה שורה של צעדי זהירות, על רקע ההידרדרות הביטחונית האחרונה בסוריה. המעקב המודיעיני על הנעשה שם הודק ובמקביל תוגברה במידת מה הכוננות במערך השדה הסדיר, בעיקר בצפון הארץ. בכמה יחידות הוכרז על ביטול חופשות בסוף השבוע, מה שמכונה "עוצר יציאות". במטכ"ל שקלו תחילה לבטל חופשות ליותר חיילים, אבל אחרי שהנחיה עקרונית בעניין דלפה בצהריים לתקשורת ועוררה מהומה קלה, הסתפקו לבסוף בכוננות בהיקף מוגבל.

ההנחה הרווחת, בישראל ובמערב, היא שהמשטר לא יוכל לעמוד לאורך זמן בסדרת הכישלונות שספג באחרונה. "הצרה היא", אומר גורם ביטחוני בכיר בישראל, "שלא רק שהתפתחויות כאלה הן כמעט בלתי ניתנות לחיזוי, אלא שהמודיעין התמחה כל השנים במעקב אחר מה שקורה במשטר הסורי - ובמקרה הזה, גם המשטר אינו יודע מהו תאריך התפוגה שלו".

מי שעשויים לדעת יותר הם שלטונות רוסיה. לצד גורלם של מאגרי הנשק האסטרטגי של אסד, עוקבים בעולם בעניין אחר תנועותיהם של אלפי המומחים הרוסים השוהים בסוריה. כמו ב-1973, ערב מלחמת יום הכיפורים, פינוי מזורז של הרוסים עשוי לבטא את החרפת המשבר לשיא חדש.

מקורות רשמיים במוסקווה טענו בשבוע שעבר כי "לא נותרו בסוריה מומחים רוסים העובדים עם הצבא". אם זה נכון, לא ברור לאן נעלמו האנשים הללו - ומי למשל, מתחזק עבור המודיעין הסורי את בסיסי ההאזנה שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ