הולנד: גירוש יהודי פאריס הוא "פשע שבוצע בצרפת, בידי צרפת"

בטקס שערכה היום הקהילה היהודית נטל נשיא צרפת אחריות בשם ארצו על מותם של יותר מ-13 אלף היהודים לאחר גירושם במלה"ע ה-2

לה מונד ושירות הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לה מונד ושירות הארץ

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הצהיר היום כי איסוף יהודי פאריס, העברתם לוול ד'איב ולודרום ד'איבר (איצטדיון החורף למירוצי אופניים) ומשם למחנות ההשמדה, היה "פשע שבוצע בצרפת, בידי צרפת". נושא גירוש יהודי פאריס היה לאורך השנים שאחרי מלחמת העולם השנייה, בבחינת טאבו. ב-1995 פרסם הנשיא דאז ז'אק שיראק הודעה ברוח דומה לזו של הולנד, ופיזר את העמימות שהחל בנושא הנשיא הסוציאליסטי פרנסואה מיטראן.

"האמת היא שמשטרת צרפת היתה אחראית למעצרם של אלפי יהודים. ילדים, משפחות... אנשי הז'נדרמריה הובילו אותם למחנות המעצר... האמת היא שהפשע בוצע בצרפת, בידי צרפת" אמר הולנד בטקס הזיכרון. הוא המשיך ואמר כי "האמת היא שפשע וול ד'איב בוצע גם נגד צרפת, נגד כבודה, נגד ערכיה, נגד האידיאלים שלה. אותם האידיאלים והערכים שעליהם הגנו צרפת החופשית והמחתרת". עוד ציין הולנד כי אלפי יהודים ניצלו בזכות התרעות שקיבלו מצרפתים שלא הסכימו להתנהלות הפוליטית של ממשלתם.

נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף), רישאר פראסקייה, וברטראן דלנואה, ראש העירייה הסוציאליסט של פאריס, היו נוכחים גם הם בטקס. הולנד הגיע מעט לפני השעה 10 לאתר שבו עמד בעבר אצטדיון החורף ברובע ה-15, והניח במקום זר.

פרנסואה הולנד בטקס של הקהילה היהודית בפאריסצילום: רויטרס

אף אחד מנשיאי הרפובליקה החמישית לא הסכים לקבל את האחריות לאירועים, עד לז'אק שיראק. פרנסואה מיטראן ספג ביקורות חריפות כאשר סירב להתנצל בשם צרפת וטען כי הרפובליקה אינה אחראית לפעולות שבוצעו בשם משטר אחר.

הנשיא הולנד הוסיף ואמר כי צרפת נאבקת "בנחישות רבה" נגד האנטישמיות. לדבריו, האנטישמיות אינה השקפה אלא תועבה, ויש לחשוף את פניה ולהענישה. "כל אידיאולוגיות חוסר הסובלנות, הקנאות, שנאת האדם, שמנסות לפתח לוגיקה של שנאה, ייתקלו בדרכן ברפובליקה".


תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ