דו"ח ביפאן: "מיתוס הבטיחות הגרעינית" גרם לחוסר מוכנות

ועדת החקירה הממלכתית מפנה אצבע מאשימה אל מפעילת התחנות הגרעיניות בפוקושימה ואל הרגולטור וקובעת: שתיהן לא נערכו לאסון טבע בקנה מידה גדול

לוגו רויטרס
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוגו רויטרס
רויטרס

ועדת החקירה הממלכתית שהקימה יפאן לבדיקת השתלשלות האירועים שהובילו לתאונה בתחנה הגרעינית בפוקושימה מפנה אצבע מאשימה אל מפעילת הכור ואל הגופים הרגולטוריים שהיו אמורים לפקח על היערכות לאסונות מעין אלה. בדו"ח שני בתוך חודש שהתפרסם היום (שני) מפרט את המחדלים בהתנהלות האחראים על הכורים חרף כללי הבטיחות החדשים בנושא.

דו"ח הוועדה צפוי לשמש תחמושת בידי תנועת ההתנגדות לאנרגיה גרעינית, שהולכת ומתחזקת ביפאן, בעקבות הפעלתם מחדש של שני כורים גרעיניים במדינה מוקדם יותר השנה. בחודש הבא אמורה הממשלה בטוקיו לפרסם את עיקרי מדיניות האנרגיה החדשה שלה. 

במסקנות הוועדה נכתב בין היתר כי לא די באמצעי הבטיחות הננקטים בתחנות כוח גרעיניות אחרות כדי להתמודד עם אסון גדול ומורכב, שעלול להיגרם בגלל טעויות אנוש או סיבות טבעיות. זאת במיוחד עם רקע היותה של יפאן מועדת לאסונות טבע דוגמת רעידות אדמה, התפרצויות הרי געש, שטפונות וצונאמי.

"אנו מבינים שנקבעו אמצעי בטיחות מידיים אשר יישומו בעתיד, אבל אנחנו קוראים
לגורמים המעורבים להמשיך ולהשקיע בנקיטת צעדים אפקטיביים", כתב יו"ר הוועדה
יוטארו האטאמורה, פרופסור להנדסה באוניברסיטת טוקיו.

על פי הדו"ח, מפעילת הכור בפוקושימה, חברת (TEPCO (Electric Power Tokyo, כמו גם הרגולטור מטעם משרד האנרגיה היפאני, לא נערכו לאסון טבעי בקנה מידה גדול. הן החברה והן הרגולטור מואשמים בשאננות שמקורה ב"מיתוס הבטיחות", שזכה לביקורת חריפה מצד ועדת מומחים פרלמנטרית מוקדם יותר החודש. 

"על הממשלה ועל חברות האנרגיה לאמץ מדיניות מניעת אסונות חדשה, המחייבת נקיטת אמצעי בטיחות שימנעו נזקים כבדים כתוצאה מאסונות טבע ותאונות", נכתב בדו"ח. עם זאת, נמנעה הוועדה מלהאשים את הרגולטורים ואת TEPCO ב"שותפות לדבר עבירה", האשמה שכן נכללה בדו"ח שפרסמה הוועדה הפרלמנטרית.

אחד הכורים הגרעיניים בפוקושימה ב-2011צילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ