ג'רמי פיטרס, ניו יורק טיימס
ג'רמי פיטרס, ניו יורק טיימס

הציטוטים חוזרים כשהם ערוכים, ללא המטאפורות הססגוניות, השפה הדיבורית וכל דבר שיכול להיות פרובוקטיבי ולו במעט. הם נשלחים באימייל ממטה הבחירות של אובמה בשיקגו לעיתונאים שמראיינים את עובדי המטה מאחר שהרשות לראיין אותם ניתנת בתנאי אחד: שמשרד הדובר יוכל לפסול כל הצהרה שאפשר לצטט ולציין את שם האיש שאמר אותה.

רוב העיתונאים, שמעוניינים נואשות לקבל מידע מעוזריו הבכירים של נשיא ארה"ב, מסכימים בלית ברירה. אחרי הראיונות הם בודקים את הדברים שכתבו, מקשיבים פעם נוספת להקלטות של הראיונות ושולחים את החלקים העסיסיים ביותר לאישור.

גזר הדין ממטה הבחירות, שמתגאה בנאמנותו להוראות ככתבן וכלשונן, הוא לעתים קרובות: "לא, ברק אובמה לא מאשר את המסר הזה".

ברק אובמה במסיבת עיתונאים בבית הלבן בחודש שעבר. ההתעקשות על האנונימיות במחנה אובמה מגיעה לרמות שלא היו כדוגמתן

המאבק על מה שיתפרסם הוא אחד המאבקים הנצחיים של העיתונות ועל כל מקרה נערך משא ומתן נפרד, עוד לפני העט האדום של שוטרי התקשורת. כעת, מאז שהחל לפעול הטוויטר שבו מופיעות ידיעות בתוך שברירי שניות ובתרבות התקשורת העכשווית הלא סלחנית שעטה על כל פליטת פה וכל טעות, הפוליטיקאים ויועציהם דורשים באופן שגרתי מהעיתונאים להעניק להם את יכולת העריכה הסופית לפני פרסום ציטוטים כלשהם.

עריכת ציטוטים היא נוהל סטנדרטי במטה הבחירות של אובמה. רבים מהיועצים וכמעט כל העוזרים בדרג הבינוני בשיקגו ובבית הלבן (למעשה, כמעט כל אלה שמשלמים להם כדי שיצטטו אותם, פרט לדוברים ולפעמים אפילו גם הם) דורשים תמיד שהעיתונאים יעניקו להם את זכות העריכה הסופית על דבריהם. בעצם, המנהג הזה נפוץ בוושינגטון ובמטות הבחירות.

מטה הבחירות של רומני דורש שעיתונאים, שמראיינים את בניו של רומני, יסכימו לפרסם רק ציטוטים שאישר משרד הדובר. יועצי רומני דורשים כמעט תמיד שעיתונאים יקבלו מהם אור ירוק על כל פרט משיחה כלשהי שהעיתונאי ירצה לכלול במאמרו.

מגבעת הקפיטול ועד למשרד האוצר מותר לראיין רק כשהמרואיין יכול לאשר ציטוטים מדבריו. מצב זה הפך לברירת המחדל. בכיר שמעז לדבר ללא מעצורים אך חושש שמא העיתונאי יפרסם הערה, ולו הקטנה ביותר, שתציג אותו באור לא מחמיא, אופף את הציטוטים התמימים ביותר באווירת אלמוניות ודורש שייאמרו בשמו של "בכיר במפלגה הדמוקרטית" או "אסטרטג בכיר במפלגה הרפובליקאית".

זוהי חרב פיפיות לעיתונאים, שמצד אחד מקבלים דברים לציטוט אך מצד שני מאבדים חלק גדול מהספונטניות והאותנטיות שבראיונות שלהם. לג'ים מסינה, מנהל מסע הבחירות של אובמה, יש פה מלוכלך אך קוראי העיתונים לא יכולים לדעת זאת משום שהוא מוחק את המלים הגסות לפני שהוא מאשר לצטט את דבריו. דיבור קצר ומתומצת אינו ממעלותיו של דיוויד פלאוף, יועץ בכיר בבית הלבן, ולכן הוא נוהג לקצר את המשפטים שלו לפני שהוא מאשר את פרסומם.

סטיוארט סטיבנס, האסטרטג הבכיר של רומני, נוהג לצטט סופרים כמו וולט ויטמן ודמויות היסטוריות כמו בוב הלדמן, שהיה ראש סגל הבית הלבן של ניקסון, כשהוא משמיע דברים מזלזלים על יריבים פוליטיים. אך דברים אלה לא עוברים כמעט אף פעם את הצנזורה שלו.

עיתונאים רבים מדברים על העריכה המצנזרת רק אם דבריהם מצוטטים ללא אזכור שמם, מצב אירוני שהם מודעים לו. אף אחד לא אומר שהעריכה משנה את משמעות הציטוט. השינויים בדרך כלל קטנים ולא נחוצים לכאורה, אומרים העיתונאים.

הילרי קלינטון מתדרכת כתבים במשרד החוץ. הספונטניות והאותנטיות נעלמים

אלה שהסכימו לדבר גלויות אמרו שההגבלות מתרחבות. "אני לא גאה בזה כיוון שחלק ממני אומר אל תעשה את זה. אל תסכים לתנאים שלהם", אמר מייג'ור גארט, כתב בנשיונל ג'ורנל. "יש ימים שבהם אני מרגיש כאילו אני נאבק בעורכים שלי".

קשה למצוא כלי תקשורת שאינו מסכים לעריכת הציטוטים, אף על פי שההסכמה נעשית בחוסר רצון רב. אפילו כלי תקשורת גדולים כמו בלומברג, וושינגטון פוסט, ואניטי פייר, רויטרס וניו יורק טיימס מסכימים לראיין בתנאים האלה.

"זה לא מוצא חן בעינינו", אמר דין באקט, עורך הניו יורק טיימס. "אנחנו מעודדים את העיתונאים שלנו ללחוץ. אבל לרוע המזל, המנהג הזה מתפשט ונעשה יותר ויותר נפוץ ואולי כדאי שגם אנחנו נלחץ בחזרה בכוח רב יותר".

מטה מסע הבחירות של אובמה סירב להרשות לפלאוף ולמסינה להסביר את התנהלותם מול התקשורת. "אנחנו לא מרשים לאף אחד להתראיין בשמו לכתבה הזאת", אמרה קייטי הוגאן, הדוברת של אובמה, ללא שמץ אירוניה. היא ציינה את הופעתם היומיומית כמעט ­והבלתי מצונזרת של פעילי מסע הבחירות בטלוויזיה וכשעיתונאים נלווים לנשיא במסעותיו.

ג'יי קארני, דובר הבית הלבן, אמר שהבית הלבן מתאמץ מאוד כדי שבכירים רבים ככל האפשר יהיו נגישים לדרכי התקשורת החדשות. "הרבה יותר אנשים מדברים כעת ובתדירות הרבה יותר גבוהה", הוסיף.

מטות הבחירות היריבים מודעים למה שעלול לקרות אם אנשיהם ידברו בחופשיות רבה מדי. הקלטות מזיקות, ולו הקטנות ביותר, יכולות להישאר בעין התקשורת ימים רבים. דברים שאמר אובמה בחודש שעבר במסיבת עיתונאים ששודרה בטלוויזיה, כי "המגזר הפרטי מסתדר יפה מאוד", הותקפו כמעט מיד אחרי שהושמעו. ודבריו של אריק פרנסטרום, יועץ התקשורת הבכיר של רומני, על הצורך לרכך כמה מהעמדות הנוקשות שנקט רומני בפריימריז, ממשיכים לרדוף את רומני חמישה חודשים אחרי שנאמרו.

עיתונאים, שמסקרים את מסע הבחירות של אובמה אומרים כי אישור ציטוטים מתאים להתנהלות הבית הלבן שמחפש דרכים חדשות להגביל את חשיפתו לתקשורת. "אנחנו מבינים שהם נזהרים בכל הנוגע להערות אקראיות", אמרה קארן בוהאן מרויטרס, הנשיאה של אגודת עיתונאי הבית הלבן. "אבל לדעתנו, אם נשיא או מועמד לנשיאות יהיה יותר חשוף, הפרטים האלה יהיו פחות בולטים".

הבית הלבן נוהג לקיים "תדרוכי רקע" שבהם בכירים רמי דרג מדברים עם עיתונאים בתנאי שדבריהם יצוטטו ללא אזכור שמותיהם. עם הזמן התרחבו ההגבלות ולפעמים הן גובלות בגיחוך.

ב‑2007, כשהיה בנסיעה בחו"ל, חשף סגן הנשיא דיק צ'ייני את זהותו בתדרוך שהיה אמור להיות אנונימי. "ראיתי כמה ידיעות שבהן נאמר ‘צ'ייני הלך להרביץ להם', אבל לא כך אני עובד", אמר סגן הנשיא לעיתונאים בהתאם לתמלול התדרוך הרשמי. אף על פי שהעיתונאים שהיו אתו מחו, משרדו של צ'ייני סירב להרשות להם לומר את שמו על אף שהיה ברור מי הדובר.

כיום, בתקופתו של אובמה, ההתעקשות על האנונימיות מגיעה לרמות שלא היו כדוגמתן. ה"חידוש" האחרון (עד כה) של הבית הלבן הוא וריאציה של תדרוך הרקע. הוא נקרא "תדרוך רקע עמוק" והוא נערך בעבור קבוצות של עיתונאים, כתריסר מדי פעם. העיתונאים רשאים למסור את תוכן דבריהם של בכירים בממשל, אך אסור להם להכניס מירכאות או לחשוף את המדברים.

הבית הלבן ערך תדרוך כזה אחרי פסיקת בית המשפט העליון בנושא רפורמת הבריאות. בתדרוך השתתפו פלאוף, קארני ודן פייפר, מנהל אגף התקשורת בבית הלבן. אך כשעיתונאים ביקשו לצטט חלק מהשיחות, אפילו בעילום שם, הם נענו בשלילה. אפילו דברי הדובר היו מחוץ לתחום.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ