פרידה מסאלי רייד, האמריקאית הראשונה בחלל

רייד, שהיתה לסמל פמיניסטי כשטסה במעבורת הצ'לנג'ר ביוני 1983, נאבקה בסרטן במשך 17 חודשים. "הטיסה לחלל - הדבר הכי כיפי שעשיתי מימיי", אמרה

ליטל לוין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ליטל לוין

סאלי רייד, פיזיקאית והאסטרונאוטית האמריקאית הראשונה בחלל, מתה אמש (שני) בסן דייגו בגיל 61 אחרי מאבק של 17 חודשים בסרטן הלבלב. היום מתאבלת קהילת החלל והטייס על מותה לצד ציון יום הולדתה של חלוצת טיסה אחרת - אמיליה ארהרט, שהיום מלאו 115 שנים להולדתה בקנזס שבארה"ב.

סאלי רייד נולדה ב-26 במאי באנסינו, קליפורניה בשם הזה - למרות שהוא נשמע כשם עט מתוך השורה "רייד סאלי, רייד" בשיר מוסטנג סאלי, והולם במיוחד את המקצוע שבחרה. היא גדלה עם מבחנה ביד, ומאוחר יותר סיפרה שהוריה עודדו אותה בעיסוקיה. ב-1977, עם תואר בפיזיקה ובאנגלית מאוניברסיטת סטנפורד ולקראת סיום דוקטורט בפיזיקה, ראתה בעיתון הסטודנטים של סטנפורד מודעה על גיוס אסטרונאטים לנאס"א.

רייד הגישה מועמדות יחד עם עוד 8,000 אנשים, שמתוכם נבחרו 35. שש מתוכן נשים, והיא אחת מהן. באוגוסט 1979, אחרי שנה של אימונים והתנסות בעבודות שונות בסוכנות החלל, רייד קיבלה אישור להצטרף כאסטרונאוטית למשלחת לחלל. ארבע שנים אחר כך היא היתה לאישה האמריקאית הראשונה בחלל. בזמן השיגור, במרכז החלל קנדי חגגו פמיניסטיות - בהן גלוריה סטיינהם וג'יין פונדה - בחולצות שעליהן כתוב "רייד, סאלי רייד". בפעם השנייה של רייד בחלל, הצוות כבר מנה שתי נשים.

"מה שזכור לי יותר מכל הוא שזה היה כיף", אמרה אחר כך על הטיסה. "למעשה, אני בטוחה שזה היה הדבר הכי כיפי שעשיתי מימיי". בראיון ב-2008 נזכרה: "לא ממש חשבתי על זה בזמנו - אבל עם הזמן הבנתי איזה כבוד זה היה להיות הראשונה לקבל הזדמנות לטוס לחלל".

סאלי רייד בטיסתה לחלל, 1983

אחרי שפרשה מנאס"א ב-1987, רייד התמנתה למרצה לפיזיקה באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו וליו"ר מרכז החלל בקליפורניה. ב-2001 הקימה את החברה "סאלי רייד סיינס", "לממש את תשוקתה ארוכת השנים לעודד בנות ונשים צעירות לטפח קריירות במדעים, מתמטיקה וטכנולוגיה", נכתב בביוגרפיה של רייד בנאס"א. היא קיבלה פרסים רבים על עבודתה בחינוך, במדע ועל שירותיה הנאמנים לתוכנית החלל האמריקאית: את יום השנה ה-20 למשימת החלל הראשונה שלה היא עשתה כחברה בצוות החקירה שבחן את התרסקות המעבורת קולומביה בפברואר 2003.

ברשימת הישגי המרוץ לחלל שנרשמה בהיסטוריה של המלחמה הקרה, ברית המועצות השיגה את ארה"ב. בדיוק 20 שנה ויומיים לפני שנאס"א הטיסה את האמריקאית הראשונה לחלל, ולנטינה טרשקובה חצתה את האטמוספירה.

סאלי רייד במעבורת החלל של נאס"א, 1983צילום: אי-אף-פי

זה נעשה לא בלי הצדקה מדעית: טרשקובה יועדה לבחינת השפעות החלל על הגוף הנשי. אבל העובדה שחלפו עשרים שנה עד שאמריקה הדביקה את הפער נתפשת כתעודת עניות לתוכנית החלל האמריקאית.  לורה הלמות כותבת ב”סלייט”  שהאיחור חושף "היסטוריה של סקסיזם נבזי" בארגון. "ארה"ב היתה יכולה לשלוח אשה לחלל הרבה הרבה יותר מוקדם", היא כותבת. "תוכנית מרקורי אימנה 13 נשים החל מ-1961. ביצועיהן היו טובים, אבל למרות כישוריהן (ואולי בגללם), התוכנית בוטלה לבסוף. נאס"א הגדירה מחדש את דרישות הקדם שלה מאסטרונאוטים לכלול ניסיון בכלי טיס קרבי, ובכך שללה מראש את האפשרות שנשים יגישו מועמדות.    

רייד היתה נשואה בשנות ה-80 לאסטרונאוט, אך ב-27 שנים האחרונות היתה בת זוג לתאם או'שנסי, שהכירה כשחקנית טניס מצטיינת בת 12.

סרטן הלבלב - הסוג שקטל גם את השחקן פטריק סווייזי ומייסד חברת אפל סטיב ג'ובס - פוגע בגברים יותר מבנשים, ובעיקר באוכלוסייה מגיל 60 ומעלה. הוא מאובחן בשלב מאוחר יחסית, וסיכויי ההחלמה ממנו על כן נמוכים. מכון הסרטן האמריקאי מעריך שב-2012 יתגלו כ-44 אלף מקרים חדשים של סרטן הלבלב, ויותר מ-37 אלף ימותו כתוצאה ממנו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ