הגילוי ההיסטורי שהרס להוגו צ'אבס את גיבור ילדותו

נשיא ונצואלה שואף להידמות לסימון בוליבר. אך מחקר חדש מגלה כי דווקא אילן היוחסין של יריבו מוביל אל המשחרר המיתולוגי של מדינות דרום אמריקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, לא ראה את זה מגיע גם בסיוטי הלילה שלו. ביום שבו חשף בגאווה בפני התקשורת המקומית והעולמית דיוקן ממוחשב תלת ממדי של גיבורו האישי והלאומי סימון בוליבר, פורסם בוונצואלה כי ליריבו במרוץ לנשיאות, אנריקה קפרילס רדונסקי, יש קרבת-דם לבוליבר, שהוא המשחרר ההיסטורי המיתולוגי של דרום אמריקה.

צ'אבס, נשיא הרפובליקה הבוליברית של ונצואלה, כך שמה המלא, רואה עצמו כממשיכו של בוליבר וכמנהיגה של המהפכה הבוליברית החדשה. בשנים האחרונות הוא יצר סוג של פולחן אישיות סביב דמותו של בוליבר, תוך שהוא שואב ממנו השראה ומשליך מבוליבר אל עצמו. לפני שנתיים הורה צ'אבס להוציא את עצמות בוליבר מקברו על מנת לחקור את סיבת מותו ב-1830. כעת, כאמור, נעשה על פי הוראתו דיוקן ממוחשב המשחזר את מראה פניו של הגיבור. התוצאה הוצגה בטקס חגיגי בארמון הנשיאות בקארקס.

הוגו צ'אבס מציג את דיוקנו התלת מימדי של סימון בוליברצילום: אי–פי

לכן, יש משמעות מיוחדת, וגם פוליטית כמובן, לגילוי שהביא היום (רביעי) העיתון המוערך "אל אוניברסל", ולפיו קיים קשר משפחתי-היסטורי ישיר בין קפרילס רדונסקי, איש האופוזיציה הליברלית בוונצואלה, לבין בוליבר. ארתורו הררה ואג'אנט, משפטן וחוקר בתחום הגניאולוגיה, אשר פרסם בעבר מחקרים על אודות אילן היוחסין של בוליבר, מצא בסיוע מסמכים היסטוריים, רישומים בספרי נישואין ותעודות מוות של כנסיות, כי קפרילס רדונסקי הוא צאצא של חואן אוגוסטין, אחיו הבלתי חוקי של בוליבר, שהוליד אביו מחוץ לנישואין.

על פי המחקר, נכדתו של חואן אוגוסטין נישאה לאדם בשם דובוק, מתנדב צרפתי שהגיע לוונצואלה על מנת לסייע לבוליבר במלחמת העצמאות שניהל נגד מלך ספרד, וקשר משפחתי זה מגיע עד לאביו של מועמד האופוזיציה לנשיאות. שהוא גם יהודי מצד אמו. סבתו של קפרילס רודנסקי היא ניצולת גטו ורשה, אשר שרדה בשואה והיגרה לאחר המלחמה לוונצואלה.

אנריקה קפרילס רודנסקי. סבתו ניצולת אושוויץ שהיגרה לוונצואלהצילום: מקדנאס 45

הגילוי סביב אילן היוחסין מגיע ברגע מעניין במיוחד ויכול ללא ספק להשפיע על בוחרים בוונצואלה, הנחשפים מדי יום לתעמולה הקשה המופצת נגד קפרילס רדונסקי מצד התקשורת הממשלתית. "חזיר בורגני ציוני", הוא כינויו הנפוץ. מכון הסקרים הבלתי תלוי "קונסולטורס 21", הפועל מקאראקס, מצביע בסקרו האחרון על שוויון כמעט מוחלט בין שני המועמדים: 45.9% לנשיא צ'אבס לעומת 45.8% ליריבו קפרילס רדונסקי. המשמעות הנוספת של תוצאות הסקר היא שבשבועות האחרונים קיים סחף מצביעים לטובת מועמד האופוזיציה, אשר פיגר ביותר מ-10% אחרי צ'אבס בסקר הקודם שנערך לפני כחודש.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ