להסתכל לטרוריסט בעיניים: מפגשים בין משפחות קורבנות טרור לרוצחים באסקים

במשך ארבעה עשורים הרגו אנשי המחתרת הבאסקית אט"א כ-800 בני אדם במאבקם למדינה עצמאית. תוכנית פיוס שיזמו הרוצחים המורשעים עם משפחות הקורבנות מעוררת הדים בספרד

סוזן דיילי, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סוזן דיילי, ניו יורק טיימס

היום שבו נרצח אביו של איניאקי גרסיה אריסאבלאגה בידי טרוריסטים באסקים היה גשום, מספר הבן. האב הציע לו טרמפ לאוניברסיטה, אבל גרסיה העדיף לנסוע באופניים. עד היום, כעבור 32 שנה, הוא תוהה מה היה קורה לו היה נכנס למכונית.

האם גם אז היו מוצאים את האב ירוי בראשו בקרחת יער, כשידיו הכפותות אזוקות מאחוריו סביב גזע עץ? או שמא נוכחותו של הבן במכונית היתה מרתיעה את הרוצחים שארבו למכוניתו של אביו, ואולי היתה קונה עוד יום אחד של חיים עבור איש המשפחה העדין, עובד חברת הטלפונים? האם המתנקשים הביטו לאביו בעיניים לפני שהמיתו אותו? האם הצליחו להירדם בקלות באותו לילה?

אלה רק כמה מהשאלות הטורדות את מנוחתו את גרסיה, היום בן 50, רוב שנות חייו. ולכן, כאשר הוצע לו להיפגש עם טרוריסט שהביע חרטה על מעשיו (רצח כמה בני אדם אך לא את אביו של גרסיה), הסכים לעשות זאת. היתה זו הזדמנות לקבל תשובות על כמה מהשאלות, וגם התנצלות. איש לא הציע לו זאת בעבר וגרסיה לא עמד בפיתוי.

ראשי אט"א מכריזים על הפסקת אש ב-2010צילום: רויטרס

"אחרי השיחה ירדתי במדרגות, והרגשתי שאני מוכרח להתיישב", מסר גרסיה, "בקושי הצלחתי לזוז. הייתי סחוט". הפגישה היתה אחת מתוך כתריסר מפגשים שנערכו בין קרובי משפחה של קורבנות לבין טרוריסטים שהורשעו ברצח בספרד. בתחילה לא דובר בתוכנית פיוס רשמית. לדברי פקידים באסקים, מי שיזם את השיחות היו טרוריסטים שריצו עונשי מאסר בבית כלא מקומי, אנשי המחתרת הבאסקית שהפנו בשנים האחרונות עורף לתנועה הבדלנית. הם ביקשו להעניק לקורבנותיהם את הדבר היחידי שהיה ביכולתם לתת: הזדמנות לשוחח, להבין את הלך רוחם של הבדלנים, להיווכח בחרטתם.

המחלקה הבאסקית במשרד לענייני קורבנות הטרור בספרד החליטה לבדוק את מידת ההתעניינות מצד המשפחות. השיחות התנהלו בחשאי במשך חודשים, אחרי הכנה מדוקדקת של צוות פסיכולוגים ומגשר. באחרונה הגיעה היוזמה לכותרות בתקשורת המקומית וגם הזרה, ועוררה חילוקי דעות סוערים ודיון ציבורי בשאלה האם יש להעניק הזדמנות שנייה לאנשי אט"א, הארגון החמוש שאחראי למותם של יותר מ‑800 בני אדם במשך ארבעה עשורים, כל זאת במסגרת המאבק להשגת מעמד מדינה עצמאית לחבל הבאסקים (חלק מצפון מזרח ספרד ודרום מערב צרפת).

זה דורות מטילה נוכחותו של אט"א (בבאסקית: מולדת באסקית וחירות) צל כבד על חבל ארץ דשן ומשגשג זה ומחדירה פחד בליבם של תושבי המקום, ושל אלו החוששים שיפלו קורבן לפעולות המחתרת. במשך השנים נאלצו מאות אישי ציבור באסקים לנוע בכלי רכב משוריינים ובלוויית שומרי ראש. על פי רוב, סימן אט"א פקידי ממשלה, חיילים ושוטרים כמטרות, ואולם אביו של גרסיה נרצח רק משום שחברת הטלפונים התירה האזנות סתר. לגרסיה לא היה כל קשר להחלטה זו. במשך השנים היו תקופות של הפסקת אש והיו שנים שבהן הגופות נערמו.

נפגעת בפיגוע מכונית תופת במדריד 2005צילום: אי–פי

בשנה שעברה הכריזה אט"א על הפסקת אש קבועה, אך נתקלה ביחס חשדני מצד הציבור. ספרדים רבים, ובמיוחד קורבנות של פעולות המחתרת, סבורים שאין לבטוח בארגון, אשר הבטיח לא פעם שפניו מועדות לשלום. הם חוששים שמפגשי משפחות הקורבנות והטרוריסטים המורשעים הם חלק מניסיון ציני להשיג תנאים נוחים יותר לאסירים.

אנחלס פדרסה, נשיאת ארגון הקורבנות AVT, הצהירה שאינה מאמינה לכנות כוונותיהם של האסירים. "איך זה שבמשך 50 שנה איש לא טלפן לקורבנות וביקש סליחה?", אמרה, "זה קורה רק עכשיו".

איניאקי גרסיה אריסאבלאגה, שאביו נרצח לפני 32 שנה בידי המחתרת. צילום: ניו יורק טיימס

ההחלטה לדבר עם הטרוריסט לשעבר לא היתה קלה עבור גרסיה, מרצה לשיווק באוניברסיטת דאוסטו. הוא לא שיתף בה איש ממשפחתו. תחילה וידא שהאסיר לא יזכה בשום הטבה בעקבות השיחות. ולמרות כל זאת, כאשר התעכב בדרכו לפגישה בגלל תקר במכוניתו, תהה באם זה אות משמיים לבטל את הפגישה.

השניים שוחחו במשך יותר משעתיים וחצי, ושיתפו זה את זה בקורות חייהם. גרסיה גילה שלא קל להביט למישהו בעיניים ולירות בו. באחד המקרים, סיפר הטרוריסט, המבט הזה הציל את חייו של מישהו. הוא גם למד כי מתנקשי אט"א על פי רוב לא ידעו דבר על אודות קורבנותיהם. הם קיבלו לידיהם תצלום והוראה להוציא אדם להורג בשעה מסוימת. בתחילת הדרך היה לו קושי לבצע את המשימה, ואולם לאחר מכן היא הפכה לעניין שגרתי, סיפר הטרוריסט. הרגע המרגש ביותר עבור גרסיה היה הרגע שבו הטרוריסט הביע צער על מעשיו. גרסיה השתכנע בכך שהאיש חש בושה עמוקה.

"בשבילי היתה לזה חשיבות עצומה", אמר גרסיה, "אמרתי לו שאני מקבל את התנצלותו, ואולם עליי לדבר עם המשפחות שהוא פגע בהן. וכן, אמרתי לו שהוא אמיץ". השניים נפגשו מאז מספר פעמים ושומרים על קשר בדוא"ל.

אסיר נוסף, איניאקי רקרטה (42), שבילה כמעט מחצית מחייו בבית הכלא אחרי שנידון ל-203 שנות מאסר בגין מעשי טרור ובהם פיצוץ מכונית ממולכדת שבו נהרגו שלושה עוברי אורח, העיד שהוא היה אחוז בהלה לקראת פגישתו עם בת משפחת הקורבן. "התחבטתי בשאלות בסיסיות: איך לברך אותה? בספרד נהוג להתנשק. האם זה עלול לפגוע ברגשותיה, בנסיבות הקיימות?"

הוא הודה שאינו מצפה למחילה; בעיניו, מדובר בציפייה מגוחכת. "זה לא סכסוך שכנים שמסתיים ב'אוי, סליחה'", אמר. רקרטה ריצה יותר מ‑18 שנות מאסר ורשאי כעת לצאת מתחום בית הסוהר בשעות היום. הוא התחתן ונולד לו ילד, והצהיר כי ברצונו לנסות "לעשות מעשה טוב" למען הקורבנות.

המשרד הבאסקי לענייני קורבנות הטרור פנה לאביו של אחד הנרצחים והציע פגישה. ואולם האב, בן 80, סירב להצעה. בסופו של דבר נועד רקרטה עם אשה מבוגרת שהמחתרת התנקשה בחייו של בעלה, פוליטיקאי מקומי.

רקרטה מעיד שהגיע למקום פגישתם שטוף זיעה. בסופה של הפגישה, הושיטה האישה את לחיה, כפי שמקובל בעת שנפרדים לשלום. הם דיברו שעות. היא סיפרה לו על הקשר שלה עם בעלה, שנרקם כשהיתה בת 13. כמו כן דיברה על הגעגועים העזים שחשה אחרי שנרצח. גם לה היו שאלות. היא ביקשה לדעת אם מתנקש מסוגל לקום בבוקר במצפון שקט. רקרטה השיב לה, שפעולותיו האלימות זכורות לו בבהירות ובפירוט ואולם הפרטים אודות מעשיו לפני ואחרי המעשה, היכן ישן ומה אכל, מעורפלים לגמרי.

הוא מעיד כי הרגע המרגש ביותר היה כאשר האלמנה רכנה לעברו בסוף הפגישה, שמה את ידה על כתפו ואמרה לו: "בני, איך הידרדרת כל כך?". גם עכשיו, מעיד רקרטה, קשה לענות על שאלות שכאלה. הוא חושב שמקרה שקרה לו בילדותו בשנות השמונים היה גורם משמעותי. באותה עת, אט"א, שהשתחררה מהדיכוי בו היה נתונה בתקופת שלטונו של הרודן פרנקו, ביצעה כמה מהתקיפות האלימות והאכזריות בתולדותיה. רבים נעצרו ובהם אביו של רקרטה, כרטיסן ברכבת, שעבר עינויים בידי המשטרה. "איך תסביר את המחשבות שעוברות בראשך כשאתה בן 19?" אמר, "אתה יודע כל כך מעט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ