הקרבות בחאלב מתעצמים - "מערכה שאף צד לא יכול להפסיד בה"

חיילים ומורדים מציפים את העיר הגדולה בסוריה בזמן שתושבים בורחים ומסתגרים בבתיהם. "הפסד בחאלב עלול לסמן את נקודת האל חזור של אסד", מדווח הבי-בי-סי.

שירות הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקרבות בין צבא סוריה לכוחות המורדים בעיר חאלב נמשכים ואף מתעצמים ביממה האחרונה. חיילים ומורדים נוספים מגיעים לעיר ומטוסי הקרב והמסוקים של הצבא ממשיכים להפגיז בעוד המורדים יורים לכיוונם בכל כלי הנשק שברשותם. הצבא, נכון לעתה, נהנה מיתרון מספרי וגם ברשותו הרבה יותר כלי נשק. אך המורדים ממשיכים להיאבק כאשר הם רואים בחאלב את אחד המוקדים החשובים ביותר במאבקם מול שלטון אסד וצבאו.

אלפים מתושבי חאלב עזבו את העיר כאשר הרחובות כמעט ריקים מאדם ומרבית האנשים נשארים בבתיהם. ארגוני זכויות אדם בינ"ל שממוקמים בעיר מדווחים על מוות של ילדה מההפגזות אתמול בלילה ושבעה פצועים קשה.

בנוסף לחאלב נמשכים הקרבות גם בדמשק, חאמה ובמחוז דיר א-זור. במחוז אידליב ממשיכים המורדים לפגע ברכבים צבאיים באמצעות חומרי נפץ. אך הקרבות בחאלב הם הדרמטיים ביותר, גם מההיבט העתידי. חאלב אינה רק העיר הגדולה בסוריה אלא גם מהווה את הלב הכלכלי של המדינה. הממשלה והמדינה תלויות בתעשיות הקריטיות שפועלות בעיר ובמסחר הענף שמתקיים בה.

"זו מערכה שאף צד אינו יכול להרשות לעצמו להפסיד בה", מציין איאן פאנל, כתב הבי-בי-סי בחאלב, "מבחינת האופוזיציה המזוינת, הפסד משמעו אסון שיכול להשהות את מאמציה בחודשים רבים. מבחינת הנשיא אסד, הפסד בחאלב עלול לסמן את נקודת האל חזור ונפילת משטרו".

בזמן שבסוריה ממשיכים הקרבות העזים גם הדוברים המשמעותיים ביותר כנגד שלטון אסד ממשיכים להתבטא. באן קי מון, מזכ"ל האו"ם, הפציר אתמול שוב בעולם "לפעול מיידית למען הפסקת הטבח בסוריה". ג'יי קארני, דובר הבית הלבן, אישר את עריקת צמד השגרירים הסורים בקפריסין ובאיחוד האמירויות, שהם גם בעל ואשה. "נציגים סוריים בכירים מהמעגל הקרוב ביותר של אסד ממשיכים לערוק ולעזוב את הממשל", ציין קארני, "הם עושים זאת בגלל המעשים הנוראיים של אסד כנגד אנשיו והתובנה כי ימיו של אסד ספורים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ