רומן פריסטר
ורשה
רומן פריסטר
ורשה

למי שייך השטח של האצטדיון הלאומי הענק בפולין אשר הוקם לקראת אליפות אירופה בכדורגל? הכרעה סופית בעניין תיפול בעתיד הנראה לעין בבית הדין הגבוה לצדק. מדובר בתביעה של יורשי "מלך הפרוונים" של ורשה שלפני מלחמת העולם השנייה שעל אדמתו, שהשווי שלה מעריכים כיום בכמיליארד יורו, משתרע מגרש המשחקים הירוק. עם לקוחותיו של הפרוון נמנו בזמנו נשיא פולין דאז איגנָצי מושצ'יצקי ושחקנית קולנוע מפורסמת פולָה נֶגרי.

את השטח בגודל של מאה דונם רכש בשנות העשרים של המאה הקודמת אָרפָד חובאנצ'יק אשר התכוון – אך לא הספיק – להקים עליו שכונת מגורים ל-500 פועלי המפעל המשפחתי לייצור פרוות. עם הנהגת המשטר הקומוניסטי בפולין, בשנת 1945, הוחרם השטח לטובת המדינה. יורשי הפרוון, החיים כיום בארגנטינה, הגישו תביעה משפטית להחזרת הרכוש עוד לפני שמונה שנים, אך השלטונות התעלמו ממנה כאשר החליטו על הקמת האצטדיון המפואר.
זמן קצר לפני פתיחת משחקי האליפות העלו את הנושא צירים של האופוזיציה בבית הנבחרים והזהירו מפני "שערוריה בעלת ממדים בינלאומיים". איש לא שמע בקולם.

בהסתמך על תקדימים משפטיים רבים סביר להניח שהחלקה תוחזר לבעליה החוקיים ועל המדינה יהיה להגיע אתם להסדר שיניח את דעתם. בדרך כלל מעניקים לזוכים קרקע חלופית בערך שווה. עתה מזכירים גם אפשרות למסור ליורשים את 69 התאים המפוארים לאח"מים שעשויים משך הזמן להניב הכנסה ששווה לערך התביעה. פתרון כזה מציע מנכ"ל משרד נכסי דלא ניידי בעירייה, מרצ'ין בוֹיקוֹ. באצטדיון הלאומי 58 אלף מקומות ישיבה, ארבע מסעדות ומועדון כושר. הוא אמור לארח בעתיד גם קונצרטים ואירועם תרבותיים יוקרתיים.

האצטדיון הלאומי החדש והמפואר בוורשהצילום: ויקיפדיה

בשנתיים האחרונות פסקו בתי המשפט בתביעות דומות לרוב לטובת התובעים. פסקי דין כאלה עלו עד כה סכומי עתק לעירייה ולאוצר המדינה. בין היתר זכתה משפחת בני האצולה צ'ארטוריסקי בשטח עצום עליו נשתל אחד הפרקים היפים של ורשה ולמשפחת נסיכי לוּבוֹמירסקי הוחזרה חלקה עליה אמורים היו להקים בניין מפואר של הפרלמנט. גם יורשים של קרבנות השואה זכו במספר לא מבוטל של משפטים כאלה. התקדימים הללו משמשים לממשלה נימוק בויכוח המתנהל עתה על העברת פיצויים ליורשי רכוש יהודי. הממשלה מציעה לפתור את הסוגיה שבמחלוקת בדרך של התדיינות משפטית במקום חתימת הסכם כולל, כפי שדורשים הארגונים המייצגים את כלל קרבנות השואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ