אחים, אבל בלי נשק |

מורסי מקל על העזתים, אך נחוש לשנות את אופי חמאס

בארגון מבינים שכדי לחזק את הקשרים עם מצרים ולמוטט את הסגר במעבר רפיח, יש לשנות אסטרטגיה ולהפוך לתנועה פוליטית בלתי מזוינת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

האם נשיא מצרים מוחמד מורסי עשוי להשפיע על שינוי הכיוון הפוליטי והצבאי של חמאס? איתות לכך נראה בפגישתו של מורסי עם ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה שלשום. בעקבות המפגש הודיע הנייה כי מצרים תאריך את משך פתיחת מעבר רפיח ל-12 שעות ביום וכי כ-1,500 אזרחים פלסטינים מעזה יוכלו לעבור למצרים.

עוד נקבע כי מצרים תעסיק מספר פקחים גבוה יותר בנקודת המעבר כדי להקל על התנועה. מצרים גם הסכימה להגדיל את כמות הדלק הדרושה להפעלת תחנת הכוח בעזה, להגדיל את עוצמת החשמל המוזרם ממצרים מ-22 ל-30 מגוואט ולהניח קו גז שישרת את תחנת הכוח בעזה. עוד הוסכם להגדיל את מספר מכליות הדלק שייכנסו ממצרים לרצועה משש לשמונה ביום.

למרות כל זאת, ההיענות המצרית לבקשות הניה היא חלקית בלבד, שכן מצרים עדיין אינה מוכנה לפתוח את מעבר רפיח למעבר סחורות. זאת בשל הלחץ האמריקאי וכן משום שהמועצה הצבאית העליונה, בראשות הגנרל טנטאווי, דורשת שכל ויתור לחמאס יהיה בתמורה לשינוי עמדות התנועה. שתי הדרישות העיקריות מחמאס הן להתנתק מחוליות הטרור הפועלות בסיני וגורמות נזק כלכלי ומדיני למצרים, ולקדם את הפיוס הפנים פלסטיני כדי לבנות הנהגה מאוחדת.

נראה כי התביעות המצריות אינן מרתיעות את חמאס. על פי העיתון המצרי רוז אל-יוסף, הציג חאלד משעל בפני מנהיג האחים המוסלמים, ד"ר מוחמד בדיע, עמו נפגש בסוף השבוע שעבר, תוכנית פעולה שתביא לסיום הפעילות המזוינת של חמאס בתוך שנה. פרטי התוכנית לא פורסמו, אולם גורמים מצריים סבורים כי מדובר בנכונות חמאס להודיע על צמצום כמות הנשק שברשותה בתמורה להתחייבות ישראלית לחדול מפעילות נגד התנועה, ניתוק הקשר עם גורמים סלפיים קיצוניים שפועלים בסיני והפיכה הדרגתית של תנועת חמאס לתנועה פוליטית מלאה ללא זרוע צבאית.

על פי רוז אל-יוסף, הדבר שהפתיע את מנהיג האחים המוסלמים היתה בקשתו של משעל לפעול אצל הממשל האמריקני כדי שזה ילחץ על ישראל לשחרר 220 אסירים חברי התנועה, שאת שמותיהם הגיש משעל למארחו בדיע. משעל גם הציע למסור מידע מפורט על מערך הכוחות הסורי, מידע שלדבריו "עשוי להכריע את המערכה". בדיע הבטיח ליצור קשר עם הממשל האמריקאי באמצעות אחד מנציגי האחים המוסלמים שמכהן בהנהגה העולמית של התנועה.

מערכת הקשרים עם ההנהגה המצרית החדשה, נטישת הבסיס בסוריה וניתוק הקשר עם איראן, לצד ההכרה בחוסר התוחלת במאבק צבאי נגד ישראל, מחייבים את חמאס לבחון אלטרנטיבות אסטרטגיות. כך, למשל, העובדה שנשיא מצרים וראשי תנועתו הכריזו בפומבי על דבקותם בהסכמי קמפ דיוויד מציבה בפני חמאס דילמה: אם תנועת האם מכירה בישראל, האם על חמאס, לפחות מבחינה אידיאולוגית, להיות צדיק יותר מהאפיפיור? הבעיה אינה אידיאולוגית או דתית. חמאס לא יוכל לפעול נגד ישראל באופן שיכניס את ממשלת מצרים בראשות האחים המוסלמים למצב שבו עליה לבחור בין "תמיכה בטרור" לבין שמירה על מעמדה (ועל קשריה עם המערב) כמדינה שמקפידה על ביטחון האזור.

תפקידה של מצרים עשוי עכשיו להשתנות. לעומת תקופת מובארק, שלא היסס לשתף פעולה בהפעלת סנקציות על עזה, מורסי לא ירצה להיקלע למצב שדווקא הוא ממשיך את מדיניות מובארק בכל הנוגע לעזה, בשל אופי פעילותה של התנועה. לכן הוא יזדקק לוויתורים מצד חמאס בעיקר בתחום הפעילות המזוינת, ואת זה כנראה שמשעל כבר הבין.

לעומת מובארק, מורסי נוקט שיטה שונה. הוא לא מציב תנאים מוקדמים, נענה לכמה בקשות, אבל עדיין מחזיק את קלפי המיקוח החזקים בידיו ומעביר את הכדור למגרש של חמאס. השאלה עכשיו היא עד כמה הנייה, משעל ויתר מנהיגי ה"אגף הפוליטי" יצליחו לשכנע את האגף הצבאי בתנועה בצורך לשנות אסטרטגיה ולהעביר מסוריה למצרים את תפקיד האפוטרופסות המדינית.

הנימוק החזק שעשוי לשמש את ההנהגה הפוליטית של חמאס הוא ששלטון האחים במצרים הוא הזדמנות שעשויה לנטרל את שליטתה של ישראל על מעבר רפיח ובכך לרסק את מדיניות הסגר. אולם כדי להגשים את המטרה הזאת, על חמאס יהיה לשלם במטבע פוליטית שתשרת את מצרים ובסופו של דבר תציב דילמה קשה בפני ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ