מחאה חריגה בסין: אלפים השתלטו על מבנה ממשלתי

המפגינים ניפצו מחשבים, הפכו שולחנות והשליכו מסמכים ובתגובה החליטו הרשויות לבטל הנחת צינור לסילוק פסולת תעשייתית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

פקידי ממשל סינים במזרח סין ביטלו אתמול פרויקט הנחת צינור לסילוק פסולת תעשייתית אחרי שמפגינים נגד זיהום סביבתי השתלטו על משרדי העירייה, ניפצו מחשבים והפכו מכוניות שחנו בסמוך. ההפגנה היתה אחת מסדרה של פעולות מחאה נגד ההדרדרות באיכות הסביבה בסין, ומעידה על המתיחות החברתית הגוברת במדינה. מדובר בפעם השנייה החודש שבה נכנעות הרשויות ללחץ הציבורי ומבטלות פרויקט תעשייתי.

ז'אנג גוהואה, ראש עיריית ננטונג, הממוקמת במרחק של שעת נסיעה אחת משנחאי, החליט שלא להתיר הנחת צינור שיוביל פסולת תעשייתית נוזלית מבית חרושת לנייר לים, סמוך לעיר צ'ידונג. הוא הודיע על ביטול הפרויקט מספר שעות לאחר סיום ההפגנה שבה צעדו 1,000 איש.

"הממשלה טוענת שהפסולת לא תזהם את מי הים. אם זה נכון, מדוע שלא תזרים אותה לנהר יאנג-צה?" שאל לו שואי, מפגין בן 25, והסביר: "הסיבה לכך היא שאם ישליכו את הפסולת לנהר, היא תגיע לשנחאי, ותושבי שנחאי יקימו קול צעקה".

מפגינים בצ'ידונג. ניפצו מחשבים, הפכו שולחנות והשליכו מסמכים מבעד לחלוןצילום: אי–פי

מפגינים רבים חדרו לבניין העירייה, ניפצו מחשבים, הפכו שולחנות והשליכו מסמכים מבעד לחלון, בעידודם של המפגינים שעמדו בחוץ. כמה מהם אף הפכו מכוניות ומיניבוס שחנו ברחוב. שני שוטרים לפחות נגררו החוצה אל הרחוב והוכו עד זוב דם.

על רקע החששות הגוברים מזיהום סביבתי, הולך ומתחזק קולם של אלה הקוראים לשלטון לשתף את הציבור בהחלטות הנוגעות לנושאי סביבה. הזעם הציבורי משקף את אי שביעות הרצון של הציבור מההנהגה, המשקיעה את מירב מאמציה בשמירת היציבות במדינה, ונאבקת לאזן את הצמיחה הכלכלית עם התסכול הגובר בציבור נוכח סכנות הזיהום הסביבתי.

"פעולות המחאה אלה מעידות על כך שהמעמד הבינוני, שהיה סבור בשנות ה‑90 שהיכולת לרכוש יותר מוצרים משמעותה חיים טובים יותר, תוהה אם חלה עלייה באיכות החיים, שעה שעליו לחשוש לאיכות האוויר, המים והמזון שהוא צורך", אמר ג'פרי וסרסטרום מאוניברסיטת קליפורניה.

בסין גוברים הקולות הקוראים לשלטון לשתף את הציבור בנושאי סביבהצילום: אי–פי

בתחילת החודש התקיימו פעולות מחאה נגד מיזמים שונים בעיר שיפאנג שבמחוז סצ'ואן. גם בעיר דליאן שבצפון מזרח סין ובהאימן שבמחוז גואנדונג התקיימו הפגנות בשנה שחלפה. "אם תושבי שיפאנג הצליחו לחולל שינוי, גם אנחנו ננסה. מוטלת עלינו אחריות להגן על בתינו", אמר סטודנט שביקש ששמו לא יוזכר, היות שהרשויות איימו לפעול נגד אלה שידברו עם כלי התקשורת.

השלטון המרכזי התחייב לפתור את בעיית זיהום האוויר והנהרות ומשתדל להיתפש כקשוב לתלונות הציבור בנוגע לזיהום הסביבתי. ואולם, בכל הקשור לשמירה על הסביבה, נאלצים תושבי סין לנהל מאבקים קשים ברשויות המקומיות, שמעדיפות לרכז מאמציהן במשיכת משקיעים ויצירת הכנסות למחוזות השונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ