האם הלאומנות משתלטת מחדש על סרביה?

חודשיים אחרי בחירתו של טומיסלב ניקוליץ' לנשיא, הושבע לראשות הממשלה במדינה הבלקנית איוויצה דציץ', דוברו לשעבר של הרודן מילושביץ'

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי, ניו יורק טיימס

איוויצה דציץ', מנהיג המפלגה הסוציאליסטית ודוברו לשעבר של הרודן סלובודן מילושביץ', נכנס ביום שישי לתפקיד ראש ממשלת סרביה. בדברים שנשא לאחר בחירתו בפרלמנט, קרא לאירופה ולארצות הבלקן לשכוח את העבר ולא לפחד משיבתה לשלטון של הברית הפוליטית שהובילה בעבר את המדינה למלחמה עם נאט"ו. אחרי 12 שעות של דיון ער, החליטו 250 צירי הפרלמנט הסרבי ברוב של 142 נגד 72 למנות את דציץ' לראש ממשלה. הוא יעמוד בראש קואליציה עם הלאומנים.

עם מינויו הכריז דציץ' שהוא רואה את ההצטרפות לאיחוד האירופי כ"מטרה המרכזית", אך הבהיר במקביל שלא ירשה לאיש לדרוש מסרביה דין וחשבון נוסף על עברה האפל. "סרביה מושיטה יד לפיוס לכולם. הבה נפסיק לעסוק בעבר, הבה נעסוק בעתיד", אמר.

דצ'יץ היה מקורבו וחבר מפלגתו של סלובודן מילושביץ', מנהיג סרביה לשעבר שהואשם בפשעים נגד האנושות, הודח ב-2000, ומת במהלך משפטו בהאג ב-2006. חזרתה של המפלגה לשלטון התרחשה לאחר נצחונו של טומיסלב ניקוליץ', לאומן נוסף, בבחירות לנשיאות שהתקיימו במאי. ניקוליץ' הביס את בוריס טאדיץ' שהיה אהוד בוושינגטון ובבריסל אולם הואשם בהעדפת מקורבים ובשחיתות.

דציץ' בטקס ההשבעה, ביום חמישיצילום: אי-פי

על אף שדציץ' וניקוליץ' טוענים שנטשו את הלאומניות והם חוברים לאיחוד האירופי, ממשלת הקואליציה החדשה תידרש לשכנע את הספקנים בכך שאין בכוונתה להתרחק מהמערב לטובת קשרים הדוקים יותר עם מוסקווה. הנשיא ניקוליץ' רמז לכך כשאמר בעבר כי עדיף לסרביה להיות פרובינציה רוסית מאשר חברה באיחוד האירופי.

כמו רוב מדינות אירופה, מתמודדת סרביה עם אתגרים כלכליים, בהם 25% אבטלה, אינפלציה עולה, מטבע חלש ושכר נמוך לפועלים. בעוד שמינויים כלכליים בכירים בממשלה החדשה יאוישו בידי תומכי כלכלת השוק החופשי, יש בקואליציה מי שקראו ליישום צעדים קיצוניים, כגון התנתקות מקרן המטבע הבינלאומית שהקפיאה בפברואר הלוואה לסרביה בסך 1.2 מיליארד דולר בגין חששות מפני הוצאות יתר והגדלת החוב הציבורי. לדעת פרשנים מסוימים, במקום מדיניות צנע חריפה, הממשלה החדשה עשויה לבקש הלוואה מרוסיה.

דציץ' הודיע על כוונתו לפטר את נגיד הבנק המרכזי אם ימשיך להעלות את שיעורי הריבית. המדיניות המוניטרית של הבנק אמורה לרסן את האינפלציה, אולם הממשלה החדשה חוששת שתחנוק את הצמיחה. מעבר לבעיות כלכליות, חוששות וושינגטון ובריסל שממשלה המורכבת מבעלי ברית לשעבר של מילושביץ' תפריע לפיוס האזורי בבלקן.

סרביה מסרבת להכיר בעצמאות קוסובו, חבל סרבי לשעבר שהתנתק מהמדינה ב-2008, ורוב תושביו הם אלבנים. באחרונה רמז דציץ' בעת ביקור בברלין, כי יהיה מוכן לשיפור היחסים עם קוסובו, אולם במקביל דן בחלוקת המדינה החדשה כפתרון אפשרי למתיחות הגואה בה.

דציץ' פעל כדי להפוך את המפלגה הסוציאליסטית למפלגה סוציאל-דמוקרטית מהזרם המרכזי. כשר הפנים בממשלה הקודמת פעל כדי להבטיח לסרבים מעברים ללא דרכונים בין מדינות האיחוד האירופי, ונאבק בפשע המאורגן. כשנבחר לעמוד בראש ממשלת הקואליציה בחודש שעבר הכריז כי "לא נחזור לשנות ה-90", עשור הסכסוכים האתניים העקובים מדם ביוגוסלוויה לשעבר שהותירו אחריהם יותר מ-125 אלף הרוגים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ