הבירה החדשה של הטרנסג'נדרים

ניתוחים לשינוי מין זוכים לעדנה דווקא בסרביה השמרנית והדתית. כשהמחיר הוא חמישית מזה שנגבה בארה"ב, והתהליך פשוט יחסית, לא מפתיע שבאים למדינה מועמדים גם מאוסטרליה ואיראן

דן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן בילפסקי, ניו יורק טיימס

לפני עשרים שנה לעגו עיתוני בלגרד לטרנסקסואליות וטענו כי היא חטא נגד האל. היום באים לסרביה מכל רחבי העולם כדי לעבור ניתוחים לשינוי מין. ביטוח הבריאות הממלכתי מסבסד ניתוחים בעבור הסרבים עצמם. "מפתיע שמדינה שמרנית ופטריארכלית הופכת למוקד עלייה לרגל למבקשים לעבור ניתוחים לשינוי מין, אבל דעת הקהל הולכת ומשתנה", אומר כריסטיאן, טרנסג'נדר ופעיל מבלגרד שמסרב לחשוף את שם משפחתו.

קרוב למאה זרים וסרבים עברו בשנה האחרונה ניתוחים לשינוי מין, ולדברי המרכז לניתוחי מין בבלגרד, המספרים הולכים וגדלים, ומועמדים לניתוח מגיעים מצרפת, רוסיה ואיראן, ואפילו ממדינות רחוקות יותר כמו ארצות הברית, דרום אפריקה, סינגפור ואוסטרליה.

ד'ר מירוסלב דיורדייביץ', העומד בראש המרכז אומר שאחת הסיבות שאנשים נוהרים לבלגרד כדי לעבור ניתוחים לשינוי מין היא שמדובר בניתוח יקר, שנוי במחלוקת ומורכב, שמעורר התנגדות במדינות רבות באזור, לרבות אוסטריה, הונגריה, רומניה, בולגריה, יוון ושאר מדינות יוגוסלביה לשעבר.

אפילו במדינה מערב אירופית כמו צרפת, שרמת הרפואה בה גבוהה, יש מנתחים הטוענים שלא זו בלבד שאינם מקבלים הכשרה מתאימה, הם גם סופגים גינויים מעמיתיהם על כי הם מבצעים ניתוחים לשינוי מין. זו הסיבה שרבים מהטרנסקסואלים הצרפתים נוסעים לבלגיה על מנת לקבל טיפול. עיתוני בריטניה מדווחים שבבריטניה, שבה עלות הניתוח במימון שירות הבריאות הממלכתי הוא כ‑15,000 ליש"ט, התבצעו 143 ניתוחים ב‑2009.

דוקטור מרסי באוארס, גנקולוגית מסן מתיאו שבקליפורניה, שערכה 1,100 ניתוחים לשינוי מין בעשר השנים האחרונות, וטרנסקסואלית בעצמה, מציינת שבארצות הברית, מרכז עולמי לניתוחים לשינוי מין, רק כחמישה מנתחים מבצעים ניתוחים כאלה בקביעות. היא אומרת שהשמרנות החברתית הרווחת בארצות רבות וחוסר מיומנות, בשילוב עם חששותיהם של מנתחים מפני סיבוכים, הם המניע העיקרי לתיירות הניתוחים לשינוי מין.

מטופלים מארצות זרות אומרים שהם נמשכים לסרביה בזכות תג מחיר של כעשרת אלפים דולר, לעומת 50 אלף דולר שגובות כמה מהמרפאות בארצות הברית לניתוח היקר יותר ­מאישה לגבר. בנה הטרנסג'נדר של שר, צ'אז בונו, סיפר באחרונה לשדר הרדיו הידוע הווארד סטרן, שהוא מקווה להגיע לבלגרד ולעבור את הניתוח.

סוציולוגים אומרים שהיחס האוהד יחסית שזוכים לו טרנסקסואלים בסרביה הוא אחד הסימנים הראשונים לשינוי בארץ שהשמרנות נטועה בה עמוק. "אנחנו ילדיהם של שני הורים: אחד הוא הכנסייה האורתודוכסית, השני הוא הקומוניזם", אומר דוקטור דושאן סטאנוייביץ', מחלוצי הניתוחים לשינוי מין בבלגרד.

הוא אומר שהטרנסקסואליות הייתה טאבו ביוגוסלביה לשעבר, עד כדי כך שהיא אפילו לא צוינה בספרים ללימודי רפואה. אולם ב‑1989 החל המנתח ד"ר סאווה פרוביץ' לערוך את הניתוחים בעקבות פנייתו של אדם שסבל מהפרעת זהות מגדרית.

עד מהרה נפוצה השמועה, ודוקטור פרוביץ', שבינתיים הלך לעולמו, משך אליו מטופלים רבים, ומנתחים שראו אתגר בניתוח הקשה והסבוך החלו לנהור למרפאתו. כעבור יותר מ‑20 שנה נעשה הניתוח לשינוי מין לתחום התמחות מפתיע בסרביה, והיום יש בה ארבעה מרכזים רפואיים המתמחים בניתוחים אלה.

בסרביה מתבצע ההליך בניתוח רציף האורך שש שעות וחוסך מהמנותח את הטראומה הכרוכה בניתוחים מרובים. בין סיבוכי הניתוח ניתן למנות חרטה שלאחר הניתוח, בעיות תפקוד וזיהומים.

כדי שגבר או אישה ייחשבו כמתאימים לניתוח הם חייבים להצטייד בשני מכתבי המלצה מפסיכיאטר המאשרים שהם לוקים בהפרעת זהות מגדרית, דהיינו, שהם מזדהים יותר כבני המין השני. לפחות שנה של טיפול פסיכולוגי ושנה של טיפול הורמונלי נדרשות לפני הניתוח.

דניאל, עורך דין בן 25 מסנט פטרסבורג, הגיע במאי לניתוח בבלגרד, אחרי שלדבריו לא הצליח למצוא מנתח מתאים ברוסיה. המרפאה והטיפול היו כה מוצלחים עד שדניאל, המרים משקלות בקביעות ואוהב להתהדר בזיפי זקן, כמעט שאינו מסגיר בהופעתו אף סימן לכך שהיה פעם אישה.

דניאל אשר ביקש לא לחשוף את שם משפחתו מחשש שיציקו לו בעיר מגוריו, אומר שמאז היותו ילדה בת עשר ידע שהוא זכר בגוף של נקבה. הוא אמר שבהגיעו לגיל 18 הודיע למשפחתו שהוא אישה לסבית, אף שידע שיעדו הסופי הוא להפוך לגבר. הוא אומר שסבו וסבתו, רופאים שניהם, סירבו לקבל זאת וטענו שהוא סובל מהפרעה במוח.

"יצאתי מהארון פעמיים, בפעם הראשונה כלסבית ובפעם השנייה כטרנסקסואל. הפעם השנייה היתה קלה יותר", אמר יום אחרי שעבר את הניתוח. "רוסיה הומופובית מאוד, והיה לי קל יותר לבוא לסרביה".

כאחד הסימנים לשיפור שחל במצב זכויות ההומואים והלסביות בסרביה, אשר בחודש מארס הוכרז על מועמדותה לחברות באיחוד האירופי, יתקיים בה השנה מצעד גאווה, אומרים הפעילים. זהו צעד משמעותי מאוד, מכיוון שבשנה שעברה ביטלה הממשלה מצעד גאווה מתוכנן אחרי ששנה קודם לכן אירעו התנגשויות אלימות, שבמהלכן השליכו מפגינים בקבוקי תבערה על שוטרים חמושים תוך כדי קריאות, "מוות להומוסקסואלים".

התומכים בקיום המצעד אמרו שהם נחושים בדעתם להוכיח ש‑12 שנה אחרי נפילתו של סלובודן מילושביץ', המדינה מתגברת על הדעות הקדומות של העבר. השינוי הדק בגישה, הם הוסיפו, בא לידי ביטוי גם בתרבות המקומית.

סרט הקולנוע המצליח ביותר בסרביה בשנה שעברה היה קומדיה ששמה "המצעד". גיבורי הסרט, וטרינר הומוסקסואל וחברו ההומופוב, איש מיליציה בעברו, נוסעים במכונית מיני ורודה לאורכה של יוגוסלביה לשעבר, ומגייסים יוצאי צבא למודי מלחמה לשמש כמאבטחים במצעד גאווה בבלגרד. הסרט ,שמציג בכישרון רב סטריאוטיפים שהוא מנפץ בעזרת מסר נסתר של סובלנות, היה אחד משוברי הקופות הגדולים בתולדות סרביה.

כריסטיאן, טרנסג'נדר הפעיל למען זכויות הלהט"ב, אומר שהוא ואשתו כמעט שלא נתקלו באפליה, אם כי בעבר סבל מהטרדות ואף מאיומים על חייו בשל שונותו. הוא אומר שלמרות כל האתגרים העומדים בפניו כטרנסג'נדר, מכיוון שגדל בסרביה מוכת המלחמה בשנות ה‑90, הוא פיתח כושר עמידה. "כשפצצות נופלות מהשמים ואנשים נמצאים במלחמה", הוא אומר, "זהות מינית היא לא הדאגה העיקרית שלהם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ