הפגנות המוניות ביפאן נגד השימוש באנרגיה גרעינית

עשרות אלפי בני אדם יצרו "שרשרת אנושית" סביב בניין הפרלמנט בטוקיו במחאה על פתיחת שני כורים למרות חששות מבטיחות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

עשרות אלפי בני אדם יצרו אתמול (ראשון) "שרשרת אנושית" סביב בניין הפרלמנט ביפאן ודרשו מהממשלה לחדול מהשימוש באנרגיה גרעינית. הפגנה זו היא האחרונה בסדרה של הפגנות לא אלימות בממדים שלא נראו כמותם ביפאן זה עשרות שנים.

אתמול גם נערכו בחירות לכהונת מושל מחוז ימאגוצ'י בדרום מערב יפאן. התקשורת מסרה בסוף היום כי על פי קלפיות המדגם, המועמד שהתנגד באופן חריף וגלוי לשימוש באנרגיה גרעינית הפסיד בבחירות. המפגינים מתרעמים על כך שהממשלה פתחה מחדש שני כורים גרעיניים למרות חששות מהבטיחות עקב האסון בפוקושימה דאי-איצ'י במארס שנה שעברה. הכורים האלה היו הראשונים שחזרו לפעול אחרי שחמישים הכורים הפעילים ביפאן נסגרו לצורך בדיקות שגרתיות.

המפגינים, שהלמו בתופים ונופפו בבלונים ובשלטים, קראו "סייקאדו הנטאיי", דהיינו, "לא לפתיחת הכורים", ואחר כך הדליקו נרות. "כל האנשים האלה מתכנסים ומרימים את קולם", אמר שוג'י קיטאנו, 64, מורה למתמטיקה בגמלאות שנשא שלט שבו נכתב: "לא לגרעין". קיטאנו אמר שלא ראה הפגנות גדולות כאלה מאז שנות השישים. הוא הדגיש שהציבור היפני לא נוהג להפגין, אולם ההפעלה מחדש של תחנות הכוח הגרעינית עוררה בו זעם.

הפגנות דומות מתקיימות מדי ערב שבת גם מחוץ לביתו של ראש ממשלת יפאן. אנשים מגיעים אליהן מכל רחבי יפאן בעקבות הודעות ברשתות החברתיות. ראש הממשלה, יושיהיקו נודה, הצדיק את החלטתו לפתוח מחדש את הכורים בתחנת הכוח באוהי בטענה שהן נחוצות כדי לשמור על רמת החיים של התושבים. כורים נוספים צפויים לחזור לפעול בזה אחר זה.

דו"חות ועדות החקירה שבדקו את האסון בפוקושימה אינם מסייעים להפגת החששות. הרשויות שבמחוזותיהן שוכנים הכורים והמצדדות בהפעלת תחנות כוח גרעיניות מוסיפות על תסכולם של המפגינים הטוענים שיקראו לציבור להצביע בעד מועמדים המתנגדים לשימוש באנרגיה גרעינית.

עשרות אלפי מפגינים אתמול במרכז טוקיוצילום: אי-פי

תחנות כוח גרעיניות נבנו בדרך כלל באזורים כפריים עניים יחסית ובעיירות דיג, כולם מרוחקים מטוקיו. יש תוכנית לבנות תחנת כוח גרעינית במחוז ימאגוצ'י, אולם ספק אם התוכנית תצא לפועל.

טצונארי אאידה, אחד המועמדים לכהונת מושל ימאגוצ'י, מתנגד לתוכנית זו בפרט ולאנרגיה גרעינית בכלל. התקשורת טוענת שאאידה הובס בידי שיגטארו ימאמוטו, ביורוקרט מהדור הישן שגישתו כלפי מדיניות האנרגיה של הממשלה פייסנית יותר.אולם בהפגנה בטוקיו נשבעה עובדת בית החולים, ניקה אונטה, שבבחירות הבאות תצביע בשביל מועמדים המתנגדים לשימוש באנרגיה גרעינית. "אין שום דבר חיובי באנרגיה גרעינית, היא יקרה, עובדים סופגים קרינה רדיואקטיבית והיא מייצרת פסולת," אמרה. "אני מתנגדת לממשלה הזאת מכל בחינה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ