בולגריה חוששת מעתיד יחסיה עם מדינות המזה"ת

בצל רצח הישראלים בבורגס, נמנעת סופיה מלהפנות אצבע מאשימה כלפי איראן וחיזבאללה. במדינה חוששים מיחס עוין כלפי המיעוט המוסלמי

ניקולאס קוליש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניקולאס קוליש, ניו יורק טיימס

בתום כמעט שבועיים מאז הפיגוע באוטובוס המטיילים הישראלים בבולגריה, מסרו החוקרים בפרשה כי המחבל עדיין לא זוהה בוודאות. כמו כן, נמנעו מלציין מי, לדעתם, יזם את המתקפה. יש חשש שאם הערפל בו לוטה החקירה לא יתפזר בקרוב, עשוי הדבר לסכן את יחסי בולגריה עם ישראל ועם ארצות ערב במזרח התיכון.

הרשויות בבולגריה נמנעו מלהצטרף להאשמותיו של בנימין נתניהו, שתלה את האחריות לפיגוע בחיזבאללה ובאיראן. יצוין כי בכירים בממשל האמריקאי שותפים לדעתו של נתניהו. בולגריה אינה מפרסמת פרטים הקשורים לחקירה, בניסיון להימנע מטעויות בעלות השלכות פוליטיות ובטחוניות גלובליות, במיוחד על רקע החשש הגובר מפני עימות צבאי בין ישראל לבין איראן והחיזבאללה.

"עבור בולגריה הקטנה, הפניית אצבע מאשימה לכיוון החיזבאללה משולה להליכה בשדה מוקשים", אמר ולדימיר שופוב מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטה הבולגרית החדשה בסופיה, "היא תעשה זאת רק תיווכח בכך בוודאות כמעט מוחלטת, ותצליח להציג ראיות משכנעות בפני חברות האיחוד האירופי".

האוטובוס שפוצץ בחניון ההסעות בבורגס בולגריה. בסופיה חוששים מההשלכות עם מדינות המזה"ת צילום: רויטרס

גורם בכוחות הביטחון הבולגרים שהתראיין בעילום שם, אמר כי אופן הפעולה של התוקף והראיות בשטח מצביעים בבירור על החיזבאללה, ואולם ייקח זמן עד שמסקנות החקירה יפורסמו רשמית.

בניגוד לארה"ב ולישראל, שבהן נחשב החיזבאללה לארגון טרור, סירב עד כה האיחוד האירופי להחרים את הארגון, שחוץ מהיותו מיליציה חמושה, מכהן כמפלגה פוליטית בממשלת לבנון. בולגריה הקטנה, שאוכלוסייתה מונה רק מעט יותר מ‑7 מיליון, ומנהיגיה מתעסקים בדרך כלל בעניינים מקומיים, לא יכולה להרשות לעצמה להסתכן בהאשמות גלויות, אמר שופוב.

10% מאוכלוסיית בולגריה מוסלמים, מרביתם ממוצא טורקי וחלקם מוסלמים סלביים ומהגרים מהמזרח התיכון. "בבולגריה קיים מיעוט מוסלמי, ובו מהגרים לא מעטים מארצות ערב. איננו מעוניינים שתדבק בהם סטיגמה כלשהי בעקבות ההתרחשויות האחרונות", אמר ניקולאי מלאדנוב, שר החוץ של בולגריה, והוסיף: "זו מדינה שקטה, ואנחנו מעוניינים שהיא תישאר כזו".

ואילו ראש שרותי המודיעין לשעבר, הגנרל קירצ'ו קירוב, אמר שמתקפת הטרור לא הפתיעה אותו. "בחמש או שש השנים האחרונות הגיע לידינו לא מעט מידע קונקרטי, הקשור לתוכניות תקיפה של ארגונים דוגמת החיזבאללה וגורמים הקשורים לאל-קאעדה, כמו גם יוזמות של קיצונים הפועלים לבד", אמר. כמו כן ציין שבינואר השנה, לפני שפרש מתפקידו, הגיעה לידיו מידע "מבוסס ביותר" הנוגע לפעולות נגד תיירים ישראלים. לדבריו, כוחות הביטחון נקטו אמצעי מנע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ